Zdraví

Jak poznat rozdíl mezi infarktem a záchvatem paniky

Srdce vám buší jako o závod a cítíte bodavou bolest na hrudi. Máte infarkt, nebo záchvat paniky?

Rozlišit mezi nimi může být matoucí, protože příznaky u obou jsou si velmi podobné. Ohromující bolest na hrudi, pocení, těžké a nerovnoměrné dýchání, podivný pichlavý pocit a nevolnost jsou některé příznaky, které jsou společné pro oba stavy. Aby toho nebylo málo, skutečnost, že infarkt může vyvolat paniku, ještě více přispívá k záměně a vede lidi k tomu, že si myslí, že pravděpodobně čelí jen záchvatu paniky, zatímco tento stav je mnohem nebezpečnější.

Naštěstí se i přes klamnou podobnost mezi nimi lze naučit srdeční infarkt a záchvat paniky účinně rozlišovat. Vzhledem k tomu, že jeden z nich se může stát komukoli, kdykoli a kdekoli – je nezbytné znát rozdíl, abyste mohli pacientovi co možná nejlépe pomoci.

Nejprve se podívejme na to, co je to srdeční infarkt a jak ho rozpoznat.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co se děje při srdečním infarktu?

Svaly srdce potřebují k výživě neustálý přísun krve bohaté na kyslík. Koronární tepny jsou klíčové, protože jsou zodpovědné za zásobování srdce touto kriticky důležitou krví.

Pokud trpíte onemocněním věnčitých tepen, znamená to, že se vaše tepny zúží a krev už nebude moci proudit tak dobře, jak by měla. V důsledku toho se vám podél stěn tepen hromadí tukové látky, bílkoviny, vápník a zánětlivé buňky, které vytvářejí různě velké nánosy plaku, které jsou na povrchu tvrdé, ale uvnitř měkké a kašovité.

Když je ložisko plaku tvrdé, vnější obal nakonec praskne (v lékařské terminologii se tomu říká prasknutí plaku). To způsobí, že se do této oblasti dostanou krevní destičky (drobné částice ve tvaru disků v krvi, které vyvolávají srážení krve), které způsobí, že se kolem plaku vytvoří krevní sraženiny. Pokud jedna z těchto krevních sraženin nakonec zcela ucpe tepnu, srdeční sval začne strádat nedostatkem kyslíku. Během krátké doby srdeční sval nakonec odumře, což se nazývá srdeční infarkt.

Jak rozpoznat srdeční infarkt

Zde je několik užitečných rad, jak rozpoznat srdeční infarkt.

Lidé, kteří infarkt přežili, často popisují svíravou bolest na hrudi během infarktu.

Bolest se zpravidla vždy objeví ve středu hrudníku a nakonec se může přesunout dolů po délce levé paže a podél zad.

Bolest se může šířit také do oblasti krku, zubů a čelistí.

Intenzita bolesti se může měnit. Bolest obvykle trvá mnohem déle než pět minut, ale neovlivňuje dýchání člověka.

Při srdečním infarktu je také běžně pociťováno píchání. Téměř vždy se omezuje na levou paži. Velmi často jej doprovází lepkavý, studený pot a pocity nevolnosti. Můžete dokonce zvracet.

Když infarkt dosáhne vrcholu, lidé zažívají strach, který se soustředí výhradně na pocity bolesti na hrudi. To je vede k domněnce, že by mohli zemřít, a vyvolává tak strach a úzkost.

Zpravidla se kromě výše uvedeného u jedince také často objeví zrychlené dýchání, kromě některých případů, kdy infarkt vyvolá záchvat paniky.

Co se děje při záchvatu paniky?

K panickému záchvatu dochází, když vaše tělo náhle zaplaví adrenalin v době, která zdánlivě nedává smysl. Můžete čelit hlubokému strachu z něčeho zcela nevysvětlitelného a iracionálního, jako je například sjetí z okraje útesu, zatímco vy sedíte bezpečně na gauči v obývacím pokoji.

Jakmile se všechen ten adrenalin uvolní, vaše tělo přejde buď do režimu útěku, nebo do režimu boje. To první je nemožné, protože před sebou a svým strachem nelze utéct. Takže další nejlepší věc, kterou může vaše tělo udělat, je připravit se na boj. Toto rozhodnutí vašeho těla je hlavní příčinou řady nežádoucích událostí, které vedou až k jednomu obrovskému záchvatu paniky.

Téměř okamžitě se vaše tělo uchýlí k jedné ze základních metod přežití, tj. ke zvýšení srdeční frekvence, aby mohlo být do svalů a končetin dodáno více krve bohaté na kyslík pro přebytek energie. To vysvětluje, proč lidé náchylní k záchvatům paniky často uvádějí bušení v hrudníku, jako by měl každou chvíli explodovat. Náhlý okamžitý příval krve zároveň stimuluje nervový systém, aby zrychlil vaši reakční dobu. V případě záchvatu paniky to vyvolá nekontrolovatelný třes vašich končetin.

Náhlý příval adrenalinu a zvýšení srdeční frekvence také způsobí, že se budete vydatně potit. K dalším problémům přispěje i to, že budete mít mimořádné potíže popadnout dech. Zvýšená tepová frekvence ruku v ruce s velkým průtokem krve do končetin způsobí větší potřebu kyslíku, aby se všechna krev dobře okysličila. To je příčinou dušnosti.

Ve snaze dostat do krevního oběhu více kyslíku začnete hyperventilovat, což dále vede k závratím a dezorientaci. Nakonec vydechnete tolik oxidu uhličitého, že váš mozek ztratí kontrolu nad udržováním jemné rovnováhy mezi oxidem uhličitým a kyslíkem. V důsledku toho se začne předávkovat kyslíkem, což způsobí, že se vám zatočí hlava. Velmi často to dokonce zkreslí způsob, jakým váš mozek vnímá věci – což vede k tomu, že začnete věřit a mít pocit, že se svět začíná uzavírat.

Jak rozpoznat záchvat paniky

Zde je několik užitečných rad, jak rozpoznat záchvat paniky.

Je možné, že vás záchvat paniky postihne i za těch nejobyčejnějších okolností.

Příznaky většiny záchvatů paniky obvykle dosahují svého úplného vrcholu přibližně po 10 minutách.

Bolest se soustřeďuje především v oblasti hrudníku a bude stále stoupat a klesat.

Stejně jako v případě srdečního záchvatu se i při záchvatu paniky může objevit píchání spolu s pocitem znecitlivění. Ten se však neomezuje pouze na levou ruku, ale může se objevit i na pravé ruce, prstech a nohou.

Při záchvatech paniky se u lidí objevují iracionální obavy, například – strach z udušení nebo ze zbláznění.

Co dělat v případě srdečního infarktu nebo záchvatu paniky

Pokud nemůžete zjistit, zda prožíváte záchvat paniky nebo srdeční infarkt, okamžitě navštivte lékaře. Čekání není ani v jednom případě nejlepším řešením.

Pokud se ukáže, že máte vy nebo někdo jiný infarkt, může to vést ke smrti, pokud nedostanete nebo nevyhledáte neprodleně lékařskou pomoc. Pokud zjistíte, že se u vás nebo u někoho jiného projevují výše uvedené příznaky déle než 4 až 5 minut, bez dalšího odkladu zavolejte záchrannou službu. Pokud to není možné, požádejte někoho v okolí, aby vás nebo pacienta co nejdříve odvezl do nejbližší nemocnice.

V případě záchvatu paniky může nedostatek lékařské pomoci příznaky ještě zhoršit a vést ke zvýšení četnosti záchvatů. Včasné vyšetření a specializovaná péče odborníka by mohly drasticky pomoci zlepšit nejen kvalitu vašeho života, ale i jeho délku.