Zdraví

Bolest v levém podpaží: Jaké jsou důvody a příčiny bolesti

Bolest v podpaží může být jednou z nejtěžších. V podpaží se nachází několik důležitých krevních cév, šlach, uzlin a nervů, takže jakákoli bolest v této oblasti, kterou pocítíte, se může objevit z různých důvodů. Prozkoumejme důvody, proč vás může bolet v podpaží, konkrétně v levém, a co to může znamenat.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Houbová infekce

Jedná se o infekci, kterou si většinou zemědělci či farmáři přivodí při manipulaci s vegetací. Začíná škrábnutím nebo říznutím, které způsobí infekci a dá vzniknout malému uzlíku, často fialové barvy. Zpočátku je citlivý, ale může přejít ve vřed. Pokud se neléčí, může se rozšířit i do jiných částí těla.

2. Zduření lymfatických uzlin

Naše tělo má mnoho lymfatických uzlin. Jsou to malé orgány, které obsahují imunitní buňky a pomáhají bojovat s infekcemi, s nimiž se naše tělo setkává. Tyto uzliny se nacházejí po celém těle, včetně podpaží. Virová infekce může někdy vyvolat uvolnění imunitních buněk z lymfatických uzlin, což způsobí zánět lymfatických uzlin, které mohou být na dotek citlivé. Ke zvládnutí bolesti lze použít léky proti bolesti a teplé obklady.

3. Přetížení svalů

Sportovní úrazy nebo zranění při zvedání těžkých břemen mohou někdy vést k bolesti v levém podpaží. K tomu obvykle dochází, když se svaly, jako je například prsní sval, poraní v důsledku zranění hrudníku nebo paže. Zánět nebo přetížení svalu může vést k bolesti v připojeném podpaží.

4. Angina pectoris

Někdy způsobuje bolest na hrudi snížený průtok krve do srdečního svalu. Tato bolest se označuje jako angina pectoris. Angina pectoris bývá jedním z příznaků ischemické choroby srdeční. Kromě bolesti v levém podpaží patří mezi další příznaky tohoto onemocnění dušnost, nevolnost a závratě.

5. Rakovina prsu

Bolest v levém podpaží může být někdy způsobena rakovinou prsu. Kromě této bolesti mezi další příznaky, které se vyskytují, patří bulka v prsu, která mění svou velikost, odlupování či šupinatění kůže kolem bradavky, obrácená bradavka nebo dolíčky na kůži.

6. Pálení žáhy

Pálení žáhy se někdy může projevovat jako bolest v levém podpaží. Při tomto stavu člověk pociťuje pálení na hrudi. K tomu dochází, když se kyseliny v žaludku vracejí zpět do jícnu (známé také jako reflux kyseliny).

7. Kontaktní dermatitida

Holení nebo depilace podpaží může někdy podráždit pokožku. Také deodoranty a některé čisticí prostředky mohou vyvolat alergickou reakci způsobující vyrážku. Obvykle se jedná o drobné a zvládnutelné kožní potíže.

8. Pásový opar

Jedná se o virovou infekci, která způsobuje, že se na kůži objeví puchýře jako jeden pruh. Když se objeví v blízkosti podpaží, může být poměrně bolestivá. Mezi další příznaky patří horečka, únava, bolesti hlavy a dokonce i citlivost na světlo.

9. Úzkost

Nadměrný stres a úzkost mohou někdy způsobit příznaky, jako je třes, podráždění a dokonce tachykardie. Zvýšení srdeční frekvence může způsobit bolest v levém podpaží.

10. Onemocnění periferních tepen

Někdy může bolest v podpaží poukazovat na onemocnění periferních tepen, které je charakterizováno zúžením tepen rukou a nohou, což snižuje prokrvení končetin. K tomu dochází v důsledku ukládání plaku ve stěnách tepen. Riziko tohoto onemocnění může zvyšovat rodinná anamnéza, obezita, cukrovka, hypertenze.

11. Zánět žláz

Nedostatečná hygiena v podpaží může někdy způsobit zánět potních žláz. Infekce v této oblasti způsobuje intenzivní bolest.

12. Zánět prsu

Někdy může infekční zánět prsu vést k bolesti v podpaží. Je doprovázen zarudnutím, otokem a dokonce odtokem tekutiny. Při tomto stavu může dojít také ke zvětšení lymfatických uzlin.

Kdy je to důvod k návštěvě lékaře?

Bolest v levém podpaží není ve většině případů způsobena ničím závažným. Je však lepší být opatrní a vyhledat lékařskou pomoc, pokud si spolu s bolestí v podpaží všimnete některého z následujících příznaků.

1. V oblasti se nachází bulka, která bolí a mění svou velikost.
2. V oblasti se objevuje náhlá a intenzivní bolest.
3. Máte potíže s dýcháním.
4. Pociťujete napětí na hrudi.
5. Máte bolest na hrudi vyzařující do levého podpaží.

V takových případech je důležité neprodleně vyhledat lékaře a nechat si vyloučit závažné zdravotní potíže.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Medical News Today , Healthline