Zdraví

Nejčastější mýty o stresu, které jsou nepravdivé

Stres je způsob, jakým vám tělo říká, abyste zpomalili. Stres je reakcí těla na nepříjemnou situaci, která vyžaduje reakci nebo odpověď, a u různých lidí se projevuje různě. Ne každý prožívá stres stejně. O stresu však čas od času koluje několik mýtů. Zde jsou takové mýty, kterým byste neměli věřit!

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co způsobuje stres?

Stres může způsobovat vaše okolí, vaše tělo i vaše myšlenky. Ke stresu může vést vysoký tlak v práci, těžké období ve vztahu nebo i změna prostředí. Zatímco často hovoříme o fyzických reakcích na stres, jako jsou bolesti svalů a únava, emocionální reakce zůstávají opomíjeny. Mezi emocionální reakce na stres patří letargie, osamělost, deprese nebo dokonce pocit bezcennosti.

Mýty o stresu, které jsou nepravdivé

Stres je vždycky špatná věc

I když vám nadměrný stres neprospívá, stres sám o sobě není špatný. Pokud stres dobře zvládneme, můžeme se cítit produktivní a úspěšní. Pocit úlevy po odevzdání náročného projektu je výsledkem „dobrého stresu“, který vás k dokončení projektu dotlačil.

Každý reaguje na stres stejně

Každý z nás se se stresem vyrovnává a reaguje na něj jinak, a to na základě našeho mechanismu zvládání. Co může být pro jednoho vysilující, může být pro jiného zvládnutelná situace. Pokud se vaše nejlepší kamarádka vyrovnává se stresem klidně a vyrovnaně, a pokud vy nedokážete zvládat stres stejně dobře jako ona, neznamená to, že je s vámi něco v nepořádku. Každý člověk má různou míru tolerance vůči stresu a ne každý prožívá stres nebo na něj reaguje stejně.

Stres je volba

Často se nám říká, že stres je možné odstranit, pokud se pro tuto možnost „rozhodneme“. Nikdo nemá rád stres a nikdo si dobrovolně nevybírá, že ho bude zažívat. Stres je naše emocionální a fyzická reakce na změny uvnitř i vně těla. Přestože existují způsoby, které pomáhají stres lépe zvládat, trvá nějakou dobu, než zjistíte, co vám vyhovuje a co ne. Je však důležité mít na paměti, že nad reakcí našeho těla na nepříjemné situace, nebo situace pod vysokým tlakem nemáme kontrolu.

Stres je důsledkem toho, co se v životě děje

Často se předpokládá, že nebudete ve stresu, pokud se vám v životě všechno daří. Stres však není vždy důsledkem životních událostí. Pokud se v životě vyskytne určitá situace, se kterou je obtížné se vypořádat, je snadné tuto situaci identifikovat jako příčinu stresu. Ne všechny diagnózy však lze takto snadno provést. Vaše mysl a vaše myšlenky jsou složité, těžko pochopitelné a jsou schopny způsobovat stres.

Drobné příznaky stresu lze ignorovat

Ať už se jedná o bolest hlavy nebo horečku, většina z nás nezamíří okamžitě k lékaři. Celkový pocit letargie, únavy nebo nezájmu jsou drobné příznaky stresu, ale neměli bychom je ignorovat. Diagnostikujte a zvládněte stres včas – vaše tělo vám za to později poděkuje.

Žádné příznaky, žádný stres

Na stres nemusí vždy poukazovat nízká hladina energie, únava, bolesti svalů a nespavost. Někdy jsou příznaky stresu také neustálé nemoci a náhlé alergie. Absence těchto příznaků však neznamená, že stres také neexistuje. Léky, které užíváme, často maskují příznaky stresu, aniž by stres skutečně snižovaly.

Oblíbené techniky pro odbourání stresu fungují na každého

Neexistuje jediná univerzální technika na odbourání stresu. Každý z nás je jinak nastavený a reaguje na různé techniky zmírnění stresu. Jóga, meditace, cvičení a hluboké dýchání nám sice mohou pomoci lépe zvládat stres, ale nemusí fungovat u každého. Je důležité zjistit, jaká technika vám vyhovuje, a pravidelně ji praktikovat.

Vzhledem k tomu, že stres je psychologický v několika směrech, ne každý mu rozumí. Pokud vy nebo vaši blízcí procházíte obtížnými, stresujícími situacemi, nevěřte slepě těmto mýtům. Pochopte příčinu stresu a naučte se, jak ho můžete lépe zvládat.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Psychology Clinic , Premier Health