Očista jater: 4 snadné kroky a nápoj na detoxikaci jater

Zatímco běžíme závod svého života, často máme tendenci ignorovat to, co jíme a pijeme. To může být pro játra, která jsou z velké části detoxikační stanicí našeho těla, těžké. Abychom měli játra pod kontrolou, je důležité, abychom je čas od času detoxikovali a pročistili. Ti, kdo pijí alkohol, jsou vždy vystaveni většímu riziku onemocnění jater. I když jste abstinent, chemické látky obsažené v potravinách, a to jak z rostlinných, tak živočišných zdrojů, mohou z dlouhodobého hlediska poškodit vaše játra. Dodržujte proto čas od času několik jednoduchých kroků na pročištění jater a zůstaňte zdraví a spokojení.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Běžné příznaky nezdravých jater

Je důležité vědět, zda jsou vaše játra v nejlepším stavu. Dávejte si pozor na tyto běžné příznaky, které vám prozradí, zda vaše játra potřebují detoxikaci.

Nadýmání břicha
Potíže s trávením tučných jídel
Kyselý reflux nebo pálení žáhy
Problémy s akné nebo svědění kůže
Přehřátí těla a nadměrné pocení
Nevysvětlitelné přibývání na váze
Neschopnost zhubnout ani po zdravých změnách ve stravování
Nadměrné množství břišního tuku, velké břicho nebo vyvalená horní část břicha
Odstranění žlučníku
Tmavé skvrny na kůži běžně označované jako jaterní skvrny
Bolest nebo nepříjemné pocity v oblasti jater (pravá horní část břicha pod hrudním košem)

Mezi další příznaky, které naznačují potřebu detoxikace jater, patří únava, výkyvy nálad a deprese, spánková apnoe nebo chrápání, tukové nažloutlé bulky kolem očí, vysoký krevní tlak a vysoká hladina cholesterolu a triglyceridů.

Pokud pravidelně pozorujete některý z výše uvedených příznaků, je načase, abyste si nechali zkontrolovat játra. Zatím se však neznepokojujte – pravděpodobně ještě jaterním onemocněním netrpíte. Konzumace potravin, které játra detoxikují nebo je léčí, a zdravé změny ve vašem životním stylu vám mohou pomoci udržet játra zdravá.

Přečtěte si, co můžete udělat pro to, abyste odstranili toxiny ve svých játrech a cítili se zdravěji.

1. Eliminujte toxické potraviny

Ti, kteří mají ve zvyku jíst zpracované potraviny, jsou vždy vystaveni vyššímu riziku, že budou trpět jaterními problémy. Zpracované potraviny, jako je rafinovaný cukr, hydrogenované oleje, zpracované maso, polotovary atd. jsou pro naše tělo velmi škodlivé kvůli své toxicitě. Tyto potraviny obsahují velké množství nasycených tuků a cukru, které jsou pro játra škodlivé.

Jak nahradit běžné zpracované potraviny?

Nahraďte bílé pečivo a těstoviny rýží, zejména hnědou.
Ořechy, ovocné mísy, zeleninové koktejly a cereálie jsou zdravou variantou snídaně.
Maso k obědu nahraďte domácím kuřecím nebo pečeným krůtím masem.
Chroupejte ořechy a rozinky, pokud si chcete dát rychlé sousto.

2. Získejte dostatek draslíku

Většina z nás nikdy nezíská doporučených 4 700 miligramů draslíku za den. Abyste si zajistili každodenní přísun draslíku, zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na draslík. Podívejte se na níže uvedený seznam, kde najdete některé z nejlepších zdrojů draslíku.

Brambory
Sladké brambory
Banány
Rajčata
Zelená řepa a listová zelenina, jako je špenát a kapusta
Sójové boby, fazole lima, bílé fazole a ledvinky
Černá melasa

Pokud se rozhodnete konzumovat ovoce a zeleninu, abyste splnili doporučený příjem draslíku, vybírejte si čerstvé a bio potraviny. Černá melasa se může přidávat do potravin jako sladidlo místo cukru, protože obsahuje draslík, železo, vápník, měď a také mangan. Pouhé 2 čajové lžičky vás zasytí 10 procenty denního doporučeného množství draslíku. U lidí trpících jaterními chorobami, jako je hepatitida a cirhóza, dochází k úbytku draslíku v těle. Proto je draslík pro udržení zdraví jater potřebný v dostatečném množství.

3. Dejte si pravá játra nebo jaterní tablety

Játra mladého, trávou krmeného skotu a játra kuřat mají dobré množství vitaminů A a B, železa, mědi, zinku, cholinu, chromu a dalších játrům prospěšných živin. Pokud máte rádi chuť jater, začněte do svého jídelníčku zařazovat játrové pokrmy. Pokud vám však jejich chuť nechutná nebo je nedokážete dobře strávit, poraďte se se svým lékařem o užívání doplňku stravy, který zaručuje, že nedojde k hormonální nerovnováze. Můžete také užívat tablety z hovězích jater, které dodají vašim játrům potřebné živiny. Před užíváním těchto doplňků se vždy poraďte se svým lékařem.

4. Pijte zeleninové šťávy

Není snadné zařadit do každého jídla veškerou játrům prospěšnou zeleninu. Zvolte si proto odšťavňování různých druhů syrové zeleniny a vychutnávejte si sklenice čerstvé syrové zeleninové šťávy. Pokud vám některá konkrétní zelenina nechutná, můžete ji přesto zamaskovat ve formě zeleninové šťávy spolu s další zeleninou. Bylo zjištěno, že brukvovitá zelenina obsahuje esenciální sloučeniny, které potlačují některé rakovinotvorné prvky, zejména v játrech.

Zelenina, která vám zajistí zdravá játra

Křížatá zelenina: Květák, růžičková kapusta a zelí
Kořenová zelenina: Červená řepa a mrkev
Okurky

Do zeleninových šťáv lze přidat citron a zázvor, které zvýrazní jejich chuť a zpříjemní jejich kombinace.

24 hodinový nápoj na detoxikaci jater

Kdykoli během roku můžete svým játrům dopřát rychlou očistu a posílit jejich zdraví tím, že zahájíte rychlý režim očisty jater. Můžete tak začít tím, že si vyrobíte vlastní játra detoxikující nápoj. Než však začnete tento detoxikační džus pít, ujistěte se, že jste svá játra na detoxikaci důkladně připravili.

Jak připravit játra na detoxikaci

Stačí se ujistit, že sedm dní před očistou jater dodržíte následující kroky:

1. Vyhněte se zpracovaným potravinám a vyřaďte ze svého jídelníčku rafinované sacharidy a lepek.
2. Konzumujte dostatečné množství kapusty, zelí, květáku, brokolice, citrusových plodů, červené řepy, chřestu, celeru a růžičkové kapusty.
3. Dopřejte si bio maso, například kuřecí maso z venkova a hovězí maso krmené trávou.

Po týdnu si osmý den připravte tento jaterní detoxikační nápoj, který játra pročistí.

Složení

Brusinková šťáva
Skořice
Citronová šťáva
Voda
Muškátový oříšek
Zázvor
Citrony
Pomeranče
Med

Instrukce

1. Do džbánu nalijte 1 díl brusinkové šťávy a 3 díly vody.
2. Vezměte čajový infuzér a přidejte do něj po čtvrt čajové lžičky zázvoru a muškátového oříšku a půl čajové lžičky skořice. Nechte je 20 minut louhovat ve vroucí vodě.
3. Tento nálev nechte vychladnout na pokojovou teplotu a smíchejte ho se zředěnou brusinkovou šťávou.
4. Do směsi brusinkové šťávy přidejte šťávu ze 3 citronů a 3 pomerančů.
5. Pokud je směs příliš trpké chuti, použijte k jejímu oslazení med nebo jiné přírodní sladidlo.
6. Tuto směs brusinkové šťávy popíjejte po celý den.

Přínosy složek nápoje na čištění jater

Brusinky: Brusinky jsou bohaté na vitamin C, který pomáhá ředit a odbourávat žluč. To pomáhá játrům efektivně metabolizovat. Vitamin C také zvyšuje produkci glutathionu, antioxidantu, který játra potřebují během procesu detoxikace. Tento antioxidant se váže s toxickými léky a kovy a pomáhá je játrům eliminovat. Vitamin C je také antioxidant, který chrání játra před poškozením volnými radikály. Brusinky také brzdí oxidaci LDL (špatného) cholesterolu, který je zodpovědný za některá jaterní onemocnění.

Skořice: Skořice pomáhá játrům čtyřmi způsoby. Snižuje zvýšenou hladinu jaterních enzymů a snižuje hladinu tuků v krvi. Snižuje také vysokou hladinu C-reaktivního proteinu, který je markerem zánětu. Skořice je koření, které pomáhá také při zlepšování inzulinové rezistence. Některé studie na zvířatech prokázaly, že u osob s inzulinovou rezistencí skořice zlepšuje citlivost na inzulin a zvyšuje hladinu jaterního glykogenu.

Muškátový oříšek: Ve formě tonika dokáže muškátový oříšek účinně odstraňovat toxiny z jater. Může také zabránit tvorbě kamenů ve žlučníku a ledvinách.

Zázvor: Zázvor je mimořádně prospěšný při ztukovatění jater. Chrání játra před poškozením a zabraňuje fibróze jater. Bojuje také proti škodlivým parazitům, kteří mohou játra poškodit.

Citron a pomeranč: Citrony a pomeranče obsahují vitamin C a stejně jako v brusinkách produkuje vitamin C glutathion. Glutathion pomáhá při uvolňování toxických molekul a vyplavuje je z jater. Glutathion je rozhodujícím faktorem při ochraně organismů před toxicitou a nemocemi. Citrusové plody obsahují rostlinný pigment zvaný kryptoxanthin, který by mohl významně zlepšit zdraví jater. Studie na zvířatech prokázaly, že kryptoxanthin zabraňuje vzniku nealkoholické steatohepatitidy (NASH), která může být způsobena inzulinovou rezistencí a oxidačním stresem z nealkoholického ztukovatění jater.

Doporučuje se vypít 2 litry této směsi a 2 litry vody v průběhu dne. Po jednom dni pití této směsi šťáv můžete do svého jídelníčku znovu zařadit potraviny, které jste jedli, než jste se na tuto očistu jater připravili.

Jakmile se vaše játra pročistí, budou lépe fungovat a výrazně se sníží riziko jaterních onemocnění. Jednou za půl roku absolvujte seanci na vyčištění jater, abyste vedli zdravější život.