Zdraví

Zdravý recept na ceviche s houbami pro vegetariány i vegany

Pokud jste vegani nebo vegetariáni, pravděpodobně jste ceviche ještě nikdy nejedli. Díky mému vegetariánskému receptu na ceviche – který je zároveň veganským receptem na ceviche – si můžete tuto klasickou pochoutku vychutnat, i když nejíte maso nebo ryby.

Ceviche je samozřejmě tradiční jihoamerický pokrm, který se obvykle připravuje ze dvou základních ingrediencí – syrové ryby a limetkové šťávy. Mořské plody používané v ceviche nikdy nepřicházejí do kontaktu s plamenem, ale chemicky se mění svým vlastním jedinečným způsobem.

„Vaření“ ceviche se ve skutečnosti provádí marinováním v nějakém druhu citrusové šťávy.

Zatímco většina receptů na ceviche vyžaduje použití ryb nebo korýšů, chtěla jsem to trochu změnit a vytvořit recept na ceviche, který je vhodný pro vegetariány a vegany. Je to také recept na ceviche plný výživných látek a výbušné chuti.

Místo mořských plodů jsou v tomto receptu hlavní hvězdou houby bohaté na živiny a řeknu vám – tento vegetariánský recept na ceviche je tak chutný, že vám ryby vůbec nebudou chybět.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je to ceviche?

Co přesně je ceviche? Ceviche, psané také jako „cebiche“ nebo „seviche“ a často chybně „cerviche“, se tradičně připravuje ze syrových mořských plodů, které se po značnou dobu marinují v kyselé citrusové šťávě, obvykle limetkové nebo citronové.

Mnozí lidé diskutují o tom, zda ceviche pochází z Peru nebo Ekvádoru, zatímco jiní historici potravinářství tvrdí, že by to měli být Španělé.

V každém případě se jedná o staletí starý pokrm, který je stále oblíbený v celé Jižní Americe, Karibiku a Mexiku. V dnešní době má ceviche rozhodně příznivce po celém světě a není příliš těžké ho najít na jídelních lístcích restaurací, zejména pokud si dopřáváte jihoamerickou kuchyni.

Základem tradičních receptů na ceviche jsou filety z čerstvých mořských ryb. Protože se ceviche nikdy nevaří na skutečném zdroji tepla, je naprosto nezbytné používat velmi čerstvé mořské plody.

Kromě použití bílých ryb jsou oblíbené také ceviche z hřebenatek a krevet, ale důrazně doporučuji vyhnout se ceviche z měkkýšů kvůli mnoha problémům, které jsou s krevetami a dalšími měkkýši spojeny.

Přídavky nebo ozdoby na ceviche se mohou lišit podle země nebo jednotlivých tvůrců. Jedním z nejčastějších doplňků receptu na ceviche je paprika aji nebo jiná ostrá odrůda chilli papriček. V receptech na ceviche se také běžně objevuje mořská sůl, černý pepř, nakrájená cibule a koriandr.

Způsob servírování ceviche se také může v jednotlivých místech lišit. Peruánské ceviche se obvykle podává se sladkými bramborami nebo plátky kukuřice na klasu, zatímco Ekvádorci mají tendenci podávat ceviche s ořechy nebo popcornem.

Mexické ceviche má zcela odlišný přístup a kousky upravených mořských plodů se kladou na opečené tortilly se syrovou cibulí navrchu.

Tradiční ceviche vs. vegetariánské ceviche

Tradičně nejlepší recept na ceviche je ten, který používá absolutně nejčerstvější a nejkvalitnější mořské plody. Kyselá citrusová šťáva dokáže změnit chemické složení mořských plodů použitých v ceviche – díky tomu nejsou zcela syrové jako dříve, ale stále je nevaří v tradičním slova smyslu.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí změny, které jsou výsledkem marinování ceviche, nestačí k tomu, aby se ceviche dostalo z kategorie syrových potravin. CDC uvádí: „Syrové maso nebo mořské plody mohou obsahovat choroboplodné zárodky – to se týká i syrového masa, které je „vařené“ s citrusovou šťávou, octem nebo jinou kyselou tekutinou (např. ceviche, pokrm ze syrových mořských plodů marinovaný v citrusové šťávě).“

Ačkoli je tedy ceviche o stupeň lepší než zcela syrové a nedotčené ryby, které se běžně používají v sushi a sašimi, stále s sebou nese riziko požití potenciálně škodlivých bakterií, protože je technicky vzato tepelně neupravené. Vegetariánský recept na ceviche s sebou nenese stejné nebezpečí jako tradiční ceviche, protože houby nevyžadují tepelnou úpravu, aby byla jejich konzumace zcela bezpečná.

Z čeho se vyrábí veganské ceviche?

V tomto veganském ceviche jsou hlavní hvězdou houby.

Ačkoli si možná myslíte, že použití hub místo mořských plodů jako hlavní složky ceviche bude mít za následek nulový obsah bílkovin, houby jsou ve skutečnosti působivým nemasovým zdrojem bílkovin.

Houby mají nízký obsah sacharidů a kalorií, ale jsou skvělým zdrojem vitaminů skupiny B, stopových minerálů, vlákniny a bílkovin. Jsou také protizánětlivou potravinou, protože obsahují vysoké množství sloučenin beta-glukanů, které udržují imunitní buňky v pohotovosti, a navíc silný antioxidant zvaný ergothionein, který pomáhá snižovat celotělové záněty.

Tento recept navíc nevyžaduje nic jiného než čerstvou zeleninu a trochu limetkové šťávy. Rajčata a papriky díky obsahu vitaminu C výrazně posilují imunitu, zatímco avokádo je jako skutečná superpotravina a zdroj zdravých tuků velmi výživné.

Tento vegetariánský recept na peruánské ceviche je doplněn cibulí a koriandrem, takže je jednoduchý, zdravý a chutný.

Jak si vyrobit vegetariánské ceviche

Pokud jde o přípravu ceviche, bez ohledu na to, jaké suroviny použijete, je příprava velmi snadná a rychlá. Stačí nakrájet hlavní suroviny, přidat citrusovou šťávu, nechat chvíli marinovat a pak už můžete začít jíst.

U tohoto vegetariánského receptu na ceviche stačí hlavní suroviny omýt, osušit a nakrájet a pak už můžete vytvořit toto chuťově výrazné potěšení.

Do velké mísy přidejte všechny ingredience z receptu a promíchejte, dokud se dobře nespojí.

Poté mísu zakryjte a dejte ji na 30 minut do chladničky. To umožní, aby se ingredience marinovaly a pěkně spojily.

Recept na vegetariánské ceviche podávejte s oblíbenými tortillovými chipsy bez obilovin a pochutnejte si!

Ingredience na recept

500 gramů hub podle výběru, nakrájené na kousky
3 římská rajčata, nakrájená na kousky
1 zelená paprika, nakrájená
1 jalapeno, stonek odstraněn a nasekán
1 avokádo, zbavené pecky a nakrájené na kostičky
1 červená cibule, nakrájená (nepovinné*)
šťáva ze 4-5 limetek
Půl šálku koriandru, nasekaného