Zdraví

Přírodní způsoby, jak se zbavit nevolnosti

Nevolnost může změnit běžný den v nepříjemnost. Jak můžete něco dělat, když se vám chce zvracet? A pokud se kvůli neklidu způsobenému nevolností kroutíte na židli nebo při každé příležitosti utíkáte na toaletu, zhluboka se nadechněte. I když se většina lidí domnívá, že jediným řešením nevolnosti je prášek, existují i přirozené způsoby, jak se s problémem vypořádat, v závislosti na tom, co nevolnost vyvolalo.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Příčiny nevolnosti

Nevolnost má nespočet příčin, ale mezi časté příčiny patří např:

  • Potravinové alergie
  • Žaludeční chřipka
  • Otrava jídlem
  • Gastroezofageální reflux (GERD)
  • Migrenózní bolesti hlavy
  • Léky
  • Mořská nemoc
  • Nemoc z pohybu
  • Předmenstruační syndrom
  • Menstruační křeče
  • Dehydratace
  • Hlad
  • Vyčerpání

Nevolnost mohou způsobit i závažnější problémy, jako je zánět slepého střeva nebo otrava. Nejste si jisti, co je příčinou? Navštivte lékaře, zejména pokud pociťujete bolest, horečku, bolesti hlavy, rozmazané vidění nebo krev v hlenu. Když pomineme tuto skutečnost, zde je několik přírodních prostředků, které vám pomohou s nevolností.

Zůstaňte hydratovaní

Vodu potřebujete k přežití. I mírná dehydratace může způsobit závratě a nevolnost, proto dostatečně pijte! V horkých dnech je to ještě důležitější.

Pokud zvracíte, je hydratace klíčová. Popíjením vody doplníte hladinu tekutin.

Při nevolnosti způsobené pálením žáhy a refluxem kyselin vyzkoušejte ječnou vodu. Předpokládá se, že snižuje účinek žaludečních kyselin, pomáhá při trávení, snižuje únavu a snižuje dehydrataci organismu.

Jezte obyčejné potraviny

Ranní nevolnost v těhotenství, hlad, nevolnost z pohybu, léčba rakoviny a operace mohou často vyvolat nevolnost při vůni některých potravin. Může to být způsobeno tím, že kořeněné, ostré pachy mohou vyvolat pocit nepohody a způsobit nevolnost.

Malé, časté porce nevýrazných jídel budou pro žaludek lehčí a nevyvolají nutkání ke zvracení. Dodržujte dietu BRAT neboli banány, rýži, jablečnou omáčku a toasty. Tyto potraviny zaplní žaludek, aniž by zhoršily nevolnost. Zajištění dostatečné hydratace spolu s malými porcemi nevýrazných jídel může také výrazně snížit příznaky nevolnosti. Jezte malé a časté porce jídla, abyste se vyhnuli tomu, že skončíte s refluxem kyselin.

Čichejte k citronu

Osvěžující vůně citronu je přírodním lékem a často se používá v aromaterapii při nevolnosti. Podle studie se u těhotných žen, které čichaly k citronu, snížila nevolnost a tendence ke zvracení během 24 hodin.

Případně můžete cucat plátek citronu. Předpokládá se, že kyselina citronová zmírňuje nevolnost. Můžete si také připravit uklidňující nápoj kombinací vody a citronové šťávy. Ten nevolnost zklidní a zároveň zvýší hydrataci.

Jezte zázvor

Zázvor je oblíbeným lékem proti nevolnosti. Ve skutečnosti se zázvor doporučuje těm, kteří čelí nevolnosti jako následku chemoterapie nebo nějakého lékařského zákroku. Účinný je také pro ženy po císařském řezu. Můžete sníst půl čajové lžičky čerstvého zázvoru nebo vyzkoušet zázvorové kapsle. Případně se můžete rozhodnout pro zázvorové bonbony, ale jejich výrazná chuť není pro každého.

Inhalujte zázvorový olej. Ten se osvědčil při léčbě nevolnosti u pacientů, kteří podstupují chemoterapii a také operaci.

Popíjejte bylinné čaje

Bylinné čaje mohou být záchranou, když vás trápí nevolnost. Už víme, že zázvor a máta peprná dělají s tímto vysilujícím stavem zázraky, takže by nemělo být překvapením, že si můžete ulevit také popíjením čaje z těchto bylin. Zázvorový čaj připravíte tak, že do 2 šálků vody přidáte 5 lžic nastrouhaného zázvoru a dáte vařit. Sceďte a přidejte trochu čerstvě vymačkané citronové šťávy. Pro mátový čaj převařte 3 šálky vody a po odstavení z plotny do ní přidejte několik lístků máty peprné. Před scezením ho nechte 5 minut louhovat. Do těchto bylinných čajů můžete pro lepší chuť přidat med.

Kromě toho může heřmánkový čaj také zmírnit příznaky nevolnosti a zklidnit žaludek. Jako uvolňující prostředek na trávení léčí gastrointestinální problémy, jako je nevolnost, nevolnost z pohybu, zvracení, nadýmání, plynatost a žaludeční křeče. Chcete-li si připravit šálek pro sebe, potřebujete pouze čajový sáček a horkou vodu. A pokud si chcete heřmánkový čaj připravit od základu, povařte 1 polévkovou lžíci sušených heřmánkových květů v 1 šálku vody. Po 5 minutách ho sceďte a vychutnejte si ho.

Vdechujte mátový olej

Pokaždé, když se vám udělá nevolno, přičichněte k mátovému oleji. Vědci v jedné studii zjistili, že inhalace máty peprné snižuje nevolnost u pacientů po chemoterapii. Kromě toho pomohla i lidem podstupujícím operaci. Chcete-li tento prostředek vyzkoušet, přidejte několik kapek do difuzéru nebo čichejte olej přímo z lahvičky. Pokud byste jej chtěli aplikovat na pokožku, vždy jej zřeďte nosným olejem. Mezi možnosti nosných olejů patří kokosový, olivový, hroznový a avokádový olej. Případně můžete zkusit doplňky v podobě kapslí. V žaludku máta peprná uvolňuje svaly a napomáhá trávení, což z ní činí nejlepší volbu při nevolnosti.

Vyzkoušejte akupresuru

Akupresura je starobylá čínská praxe, která využívá tlak k léčení určitých potíží a je podobná akupunktuře. K léčbě nevolnosti se akupresura aplikuje na paži. Tato technika je natolik účinná, že se používá i u pacientů, kteří podstoupili chemoterapii. Předpokládá se, že kromě nevolnosti dokáže akupresura léčit i problémy s ní spojené, jako je nadýmání, plynatost a průjem, a celkově zlepšuje funkci střev.

Chcete-li to vyzkoušet, přiložte k sobě prostředníček a ukazováček. Pevně je stiskněte na vnitřní straně zápěstí mezi šlachami. V tomto místě byste měli ucítit rýhu. Krouživými pohyby pohybujte prsty po dobu 2-3 minut a poté opakujte na druhé ruce.

Lehněte si a odpočívejte

Ano, je to tak snadné. Na nevolnost z pohybu a mořskou nemoc je nejlepší ležet, protože pohyby mohou občas vyvolat nevolnost a zhoršit ji. Přesto to prospěje jakémukoli typu nevolnosti. Když odpočíváte, zkuste mít hlavu a horní část těla vyvýšenou nebo ležte zcela bez polštáře. Pokud vám vyhovuje ležet na podlaze, zkuste si také přikrčit kolena k hrudníku a přirozeně dýchat.

Je to tak zlé, že byste mohli omdlít? Položte si hlavu mezi kolena, abyste podpořili proudění krve a kyslíku do hlavy. Zhluboka a pomalu dýchejte. Můžete si také zkusit dát krátký šlofík. To by mohlo přimět vaše tělo zapomenout na jakékoli příznaky nevolnosti.

Celkově není třeba cítit se bezmocně nebo si dávat prášky pokaždé, když pocítíte nevolnost. Vyzkoušejte postupně některý z těchto tipů nebo rovnou všechny, abyste zjistili, co vám nejlépe vyhovuje.