Mononukleóza: Příznaky, diagnostika a její léčba

Pokud jste o mononukleóze ještě nikdy neslyšeli, jste jedním z mnoha z nás! Vždyť se jí nedostává tolik pozornosti jako cukrovce, rakovině nebo dokonce běžnému nachlazení. Ale vezměte si toto: asi 95 % lidské populace má protilátky proti viru, který mononukleózu způsobuje. Je to jednoduše proto, že téměř každý z nás byl někdy infikován útočným virem Epstein-Barrové. I když se tato virová infekce neprojevuje vždy příznaky, může se vyvinout v mononukleózu. Té se také říká nemoc z líbání, jedná se o nakažlivou virovou infekci s příznaky podobnými chřipce.

Mononukleózu obvykle způsobuje virus Epstein-Barrové. Dalšími viry, které mohou způsobovat příznaky velmi podobné mononukleóze, jsou adenovirus, cytomegalovirus, hepatitida (A, B nebo C), HIV, zarděnky a toxoplazmóza.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Příznaky mononukleózy

Symptomatická mononukleóza se nejčastěji vyskytuje u dospívajících a mladých dospělých. Je zvláštní, že u dětí infekce obvykle proběhne bez povšimnutí. Lidé začínají mít příznaky mononukleózy asi čtyři až šest týdnů poté, co se nakazí virem od nakažené osoby. U jednoho ze čtyř lidí, kteří se nakazí virem, se obvykle infekce rozvine. U ostatních se vytvoří protilátky a nemoc se u nich již nikdy neprojeví.

Pokud máte některý z následujících příznaků, zvažte možnost, že se jedná o mononukleózu.

  • Horečka a bolest v krku.
  • Bolesti hlavy a těla.
  • Bolestivé a zduřelé lymfatické uzliny na krku a v podpaží.
  • Charakteristická vyrážka na některých částech nebo po celém těle.
  • Extrémní míra únavy.

Někteří lidé se cítí unavení nebo vyčerpaní i měsíce poté, co ostatní příznaky ustoupily.

Některé příznaky mononukleózy mohou přerůst v dlouhodobější problémy. Mohou přetrvávat i poté, co příznaky, jako je únava a horečka, vymizely. Tyto příznaky jsou poměrně závažné, ale vzácné.

  • Zvětšená slezina (splenomegalie) nebo játra, doprovázené výše uvedenými příznaky, jsou téměř definitivně diagnostikovány jako mononukleóza.
  • Pokud je slezina zvětšená a praskne, můžete pocítit ostrou bolest v levém podbřišku. V takovém případě musíte okamžitě navštívit lékaře.
  • Zánět jater a žloutenka by vyžadovaly léčbu pod dohledem po delší dobu.
  • U lidí, kteří mají jiná onemocnění související s imunitou, jako je HIV, nebo v případech transplantace orgánů může virus Epsteina-Barrové způsobit závažnější systémové komplikace.

Diagnostika mononukleózy

Diagnostika mononukleózy závisí do značné míry na příznacích, takže pokud máte jeden nebo více z výše uvedených příznaků, musíte své obavy probrat s lékařem. Pro potvrzení se často předepisuje test na heterofilní protilátky, který má však v prvním týdnu infekce nízkou účinnost.

Pokud je podezření na mononukleózu i přes počáteční negativní test na protilátky, může být test doporučen i později. U postižených osob se protilátky vytvoří později nebo v některých případech vůbec.

Buďte obzvláště opatrní, pokud jste těhotná. Máte-li podezření na mononukleózu, nechte si včas udělat testy, aby bylo možné podniknout příslušné kroky. Je to proto, že viry jako cytomegalovirus a toxoplazmóza mohou způsobit poškození plodu.

Způsoby prevence a léčby mononukleózy

Mononukleóza se nedá vyléčit a její průběh se nezmění. Jediným způsobem, jak se s ní vypořádat, je léčit příznaky, abyste se cítili lépe.

Cesta léčby zahrnuje hodně odpočinku, dostatečnou hydrataci a volně prodejné léky proti horečce a bolesti.

Protože mononukleóza je virová infekce, antibiotika jsou proti ní neúčinná. Proti viru Epstein-Barrové není známa ani žádná vakcína.

Pokud je infikován určitý orgán, například slezina nebo játra, je třeba použít správné léky k léčbě těchto sekundárních onemocnění.

V případě, že máte zvětšenou slezinu, doporučuje se vyhýbat se namáhavé činnosti a kontaktním sportům, dokud otok nezmizí. Příliš velká aktivita může způsobit prasknutí sleziny. Za bezpečné se považuje vyhýbání se všem namáhavým aktivitám po dobu nejméně jednoho měsíce po prodělané infekci.

Mononukleóze se říká nemoc z líbání, protože se šíří slinami. Nejlepší je nesdílet s nakaženým sklenice, talíře, lžíce, zubní kartáčky a kosmetiku. Vyvarujte se líbání s osobou, o které víte, že je nakažená.

Možnostmi, jak si usnadnit zotavení, je výběr zdravých potravin, vyhýbání se kofeinu a alkoholu, méně červeného masa a více fazolí, luštěnin a omega-3 mastných kyselin. Velmi důležité je také zůstat dobře hydratovaný.

Alternativní způsoby léčby

Léčba pomocí Rohitakarišty: V ájurvédě je všeobecně uznáváno, že mononukleóza může způsobovat splenomegalii a lze ji léčit ájurvédskou směsí zvanou Rohitakarišta. Směs však nekonzumujte, pokud vám ji nedoporučí zkušený ájurvédský lékař.

Síla kokosového oleje: Výzkumy naznačují, že těhotné ženy a kojící matky, které byly nakaženy mononukleózou, mohou zabránit přenosu infekce na své děti konzumací kokosového oleje. Kokosový olej je bohatý na kyselinu laurovou, která se často používá k léčebným účelům díky své schopnosti bojovat proti virovým onemocněním. Některé zdroje sice doporučují denní konzumaci asi tří polévkových lžic, ale o dávkování je nejlepší rozhodnout se po konzultaci s odborníkem. Zdroje také uvádějí, že konzumace dalších produktů obsahujících kokos, jako je kokosové mléko a drcený kokos, může pomoci těhotným ženám a kojícím matkám.

Bylinné prostředky: V boji proti virovým infekcím a k posílení imunity může pomoci také konzumace bylin, jako je echinacea a zelený čaj. Echinacea se však nesmí podávat dětem, pokud ji nepředepíše lékař. Neměli by ji také konzumovat lidé, kteří mají autoimunitní onemocnění, jako je revmatoidní artritida a Hashimotova tyreoiditida.

Jak už to u virových infekcí, které se šíří z člověka na člověka, bývá, klíčová je informovanost o preventivních opatřeních. Pokud se domníváte, že někdo může mít infekci virem Epsteina-Barrové, okamžitě ho přiveďte k lékaři, aby mohl přijmout odpovídající preventivní opatření a zabránit šíření infekce. A pokud jste se nakazili virem Epstein-Barrové a jste na cestě k uzdravení, vždy si dávejte pozor na sekundární poruchy, jako je žloutenka a zvětšení sleziny, a přijměte nezbytná preventivní opatření.