Zdraví

Strategie v boji proti nevolnosti a zvracení v těhotenství

Naprostá většina těhotných žen ráda slyší strategie, jak se vypořádat s nevolností a zvracením. Tito viníci vám během prvního trimestru vesele kazí radost. Ve skutečnosti je 70-80% všech těhotných žen postiženo nevolností a zvracením. Tyto problémy obvykle začínají kolem 6. týdne těhotenství. U některých žen se omezuje pouze na první trimestr. U jiných se však může protáhnout až do jejich porodu. Dbát na několik věcí vám však do značné míry pomůže omezit nevolnosti a zvracení v těhotenství. Zde jsou některé z nich.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zůstaňte hydratovaná

Tuto strategii jste si již možná osvojila. Chceme vám ji však znovu připomenout, protože je velmi důležitá. Udržování dostatečné hydratace a hladiny elektrolytů vám pomůže bojovat s příznaky nevolnosti a zvracení. Denně vypijte alespoň 2 litry vody. Měla byste být také opatrná v tom, abyste nemíchala pevné látky s tekutinami. Místo pití během jídla, pijte vodu půl hodiny před jídlem nebo po jídle.

Vyhněte se prázdnému žaludku

Přistoupila jste na to, že jste unavená a někdy nemáte chuť nic jíst. Nikdy však nezůstávejte s prázdným žaludkem. Dbejte na to, že budete jíst malá jídla každé 2 hodiny. Mezi jídly chroupejte ořechy a potraviny s vysokým obsahem bílkovin. Zamilujte si suchá, obyčejná jídla, protože ta ve vás nevyvolají nevolnost. Je však také důležité vyhnout se příliš plnému žaludku. Je třeba se vyhýbat velkým porcím jídla a tučným jídlům. K večeři řekněte ne kořeněným a mastným jídlům.

Jezte celozrnné krekry

Jak jsme již řekli, prázdný žaludek často vyvolává nevolnost. Jedním ze způsobů, jak ji řešit, je sníst pár celozrnných krekrů, než vstanete z postele. Dejte jim čas na trávení a snažte se vstávat pomalu. Nezapomeňte tedy mít u postele několik celozrnných krekrů.

Pijte čaj

Ukázalo se, že je pro některé těhotné ženy účinný. Vypijte šálek bylinkového čaje, například mátového nebo heřmánkového s medem. Protože však každá těhotná žena reaguje na čaj jinak, naslouchejte reakci svého těla. Pokud je pozitivní, můžete se spolehnout, že čaj nevolnost zmírní.

Odpočívejte

Únava určitě zhorší vaše příznaky nevolnosti a zvracení. Hormonální změny a další změny spojené s těhotenstvím vám jistě ubírají energii. Proto je důležité dopřát svému tělu odpočinek, když je to potřeba. Dopřejte si dostatečné množství spánku. Vaše tělo uvítá 8 hodin spánku v noci. Dobře jezte a pijte. Nedopřávejte svému tělu a mysli příliš mnoho stresu.

Vyhýbejte se teplým oblastem

Pocit horka je dalším faktorem, který může přispět k ranní nevolnosti. Snažte se co nejvíce vyhýbat teplým místům. Vyhýbejte se také místům se silnými pachy. Udržujte své místnosti dobře větrané. Zvykněte si chodit často ven a dýchat čerstvý vzduch. Obklopte se vůněmi, které máte ráda.

Vyzkoušejte akupresuru

Akupresura je technika doplňkové medicíny úzce související s akupunkturou, a proto je považována za bezpečný a levný způsob zvládání příznaků nevolnosti a zvracení. A nejúčinnějším akupunkturním bodem je perikard 6. Na tento bod můžete buď vyvíjet přímý tlak, nebo nosit náramky, které příznaky zmírní.

Použijte tyto tipy

Všímejte si spouštěčů: Zaznamenejte si potraviny, které u vás vyvolávají nevolnost nebo zvracení. Pochopení těchto spouštěčů a vyhýbání se takovým pachům vám pomůže příznaky zvládnout.

Používejte zázvor: Je účinným řešením léčby příznaků ranní nevolnosti. Zázvor můžete používat jako koření do jídel nebo jako výtažky do čajů. Zázvor je v boji proti závažnosti nevolnosti účinnější, než je tomu u vitamínu B6. U některých lidí však může způsobovat pálení žáhy nebo podráždění úst. Vždy sledujte, jak vaše tělo reaguje.

Čichejte k citronu: Čichání k citronu také pomáhá při zmírňování těchto příznaků. Můžete také zkusit pít citronádu.

Vyčistěte si zuby: Tento tip se mnoha ženám velmi osvědčil. Vyčištění zubů po jídle může odstranit nepříjemný zápach z úst.

Vitamíny: Užívání doplňku stravy s vitamínem B6 může zmírnit příznaky ranní nevolnosti. Jezte potraviny bohaté na vitamín B6. Příliš mnoho železa v prenatálních vitamínech však může mít za následek nevolnost. Poraďte se se svým lékařem a ujistěte se, že vaše doplňky stravy nepřispívají k nevolnosti nebo zvracení.

Vyhledejte pomoc

Požádejte někoho jiného, aby vám uvařil. Pomůže vám to vyhnout se silným pachům. Nebo pokud nemůžete sehnat žádnou pomoc, otevřete při vaření okna. Případně zapněte ventilátory.

Slovo na rozloučenou

Silná nevolnost, zvracení a hubnutí v prvním trimestru mohou vést k hyperemesis gravidarum. Pokud máte extrémní ranní nevolnosti, neváhejte se obrátit na svého lékaře. Mějte na paměti, že byste nikdy neměla užívat žádné léky bez konzultace s lékařem.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Mayo Clinic , Medical News Today