Zdraví

Optimalizujte imunitní systém jako prevenci proti HIV a AIDS

Pokud váš přirozený imunitní systém funguje dobře, můžete se během několika dní přizpůsobit úspěšným virovým mutacím. To platí i pro HIV a AIDS. Pokud je vaše imunita silná, vaše tělo se dokáže lépe vypořádat s jakýmkoli typem virové infekce.

Nyní můžete svůj imunitní systém optimalizovat dvěma způsoby – užíváním doplňků stravy a regulací příjmu potravy. Níže jsou uvedeny nejlepší doplňky stravy pro posílení vaší imunity v pořadí podle důležitosti.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Vitamíny a minerály, které optimalizují imunitní systém

1. Vitamín D3

Dávkování vitamínu D3 je vždy výzvou. Průměrný dospělý člověk by měl v zimě užívat přibližně 2000 IU a v létě méně za předpokladu, že se běžně vystavujete dostatečnému slunečnímu záření. Tento vitamínový doplněk užívejte nejlépe s jídlem, které obsahuje tuk.

Tmavší pleť je samozřejmě jak ochranou před poškozením sluncem, tak překážkou pro tvorbu vitamínu D3 ze slunečního záření. U lidí s tmavou pletí je tedy velmi pravděpodobné, že budou mít nedostatek vitamínu D a budou potřebovat vyšší dávky.

2. Selen

Ideální dávka selenu je přibližně 100 až 400 mcg denně. Tento doplněk užívejte s jídlem, které obsahuje tuk. Pokud se selenem předávkujete, kůžička pod nehty se zanítí a zčervená. V takových případech přerušte na několik dní příjem selenu a poté pokračujte s nižší dávkou. Při nižší dávce 100 mcg/den je nepravděpodobné, že by u dospělého člověka došlo k příznakům předávkování, pokud často nejíte para ořechy.

U dospělých se běžně doporučuje 200 mcg/den, což však může snadněji vyvolat příznaky předávkování. Dávka 400 mcg/den pravděpodobněji vyvolá příznaky předávkování. Takovým dávkám se vyhněte, pokud nemáte důvod užívat vysoké množství selenu (např. přetrvávající virová infekce).

3. Organická síra

Doplňky organické síry by měly být 99,9% čisté. Dvakrát denně nalačno snězte 1 až 2 čajové lžičky organické síry. Následujících 30 minut nejezte ani nepijte nic jiného. Pokud budete experimentovat s vyššími dávkami, můžete získat více výhod.

4. Vitamín C

Ideální dávka doplňků stravy s vitamínem C by byla asi 1 g, dvakrát denně.

5. Vitamín E

Vitamín E se v přírodě vyskytuje v 8 různých formách. Při nákupu doplňků stravy s vitamínem E se ujistěte, že obsahují všechny 4 tokoferoly a všechny 4 tokotrienoly. Díky tomu se bude jednat o plnospektrální vitamín E a je to ukazatel, že se výrobce skutečně snaží zlepšit vaše zdraví. Doplňky vitamínu E užívejte s jídlem, které obsahuje tuk.

6. Měď a zinek

Tyto dva prvky je třeba udržovat v rovnováze, někde mezi poměrem 10:1 a 15:1 s vyšší dávkou zinku. Vysoká hladina zinku snižuje funkci mědi a vysoká hladina mědi snižuje funkci zinku. Je dobré ho užívat jako kombinovaný doplněk, takže pokud vám dojde jeden, měli by vám dojít oba současně.

Vegetariáni mají obvykle vyšší hladinu mědi. V takových případech budete pravděpodobně potřebovat pouze zinek. Pokud jste jedlík masa, který se domnívá, že zelenina je příloha, která se má nechat na talíři, pak budete mít vysokou hladinu zinku. Stačí si tedy vzít měď nebo alespoň snížit poměr zinku a mědi na 5:1.

Pokud bydlíte ve starém domě s měděnými trubkami a pijete vodu z kohoutku, můžete doplněk mědi vynechat, protože pravděpodobně máte dostatek mědi, která se vyluhuje z vodovodních trubek. Doplňky mědi a zinku užívejte vždy s jídlem, které obsahuje tuk.

7. Kurkuma

Většinou se jedná o úžasnou bylinu, ale někdy představuje problém. Kurkuma pěstovaná v půdě kontaminované olovem může mít katastrofální následky, protože přirozeně hromadí olovo. Dokonce ani nákup „certifikované organické kurkumy“ nezaručuje, že použitá půda neobsahovala olovo. Tato bylina je jedním z nejlepších argumentů, proč se naučit provádět svalové testy. Užívejte dávkování uvedené na lahvičce.

8. Acetyl Glutathion

Glutathion peroxidáza je důležitou součástí pro zdravý imunitní systém. Většina glutathionu přijatého perorálně je rozkládána žaludeční kyselinou, takže nakonec získáte jen asi 10% dávky, kterou jste přijali. V této formě jej však acetylová skupina chrání před žaludeční kyselinou a můžete získat 60% nebo více z dávky, kterou jste přijali. Užívejte 200 mg acetyl glutathionu 1 až 2 krát denně, nejlépe nalačno.

Potravinové návyky pro lepší imunitní systém

Jídlo je důležitou součástí udržování imunitního systému, ale může to být hrozně složité a individuální. Zde je tedy stručný náčrt, který vám pomůže:

1. Vyhýbejte se rafinovaným potravinám.
2. Jezte dostatek zeleniny, na který by byla vaše babička pyšná.
3. Za potraviny nepovažujte kukuřici, pšenici a sóju. Ty jsou téměř vždy geneticky modifikované (GMO). Navíc se můžete setkat s problémy souvisejícími s lepkem a gliadinem v pšenici, a to i v případě, že je certifikovaná jako bio.
4. Většinu jídel připravujte od základu (balené potraviny v konzervách/baleních jsou vždy horší).
5. Vyhýbejte se přidanému cukru, i když je nerafinovaný a certifikovaný jako organický.
6. Pokud jíte hovězí nebo jehněčí maso, ujistěte se, že vám ho prodává přímo chovatel, kterému důvěřujete. Ujistěte se, že zvířata byla 100% krmena trávou na pastvinách, které nikdy neviděly herbicidy nebo pesticidy. Zvířatům by také neměly být podávány růstové hormony ani antibiotika.
7. Pokud jíte kuřecí maso, chovejte si ho sami nebo si kupujte certifikované ekologické produkty.
8. Nepoužívejte fluoridovanou vodu na pití ani na vaření.
9. Kupujte co nejvíce bioproduktů, zejména olejů, pokud si to můžete dovolit.
10. Vylučte všechny mléčné potraviny s výjimkou bio másla.

Účinek optimalizace imunitního systému

Jakmile neutralizujete syndromy nedostatku živin při AIDS, zbývá už jen zbavit se nepříliš infekčního viru. Proto je optimalizace imunitního systému nesmírně důležitá. Nyní tato metoda nemusí vždy fungovat. Ale i když virus zcela neodstraní (sterilizační léčba), obecně zlepší váš zdravotní stav nebo kvalitu života. Může dokonce snížit virovou zátěž do té míry, že nebudete potřebovat trvalou lékařskou péči (funkční vyléčení).

Možnost vakcíny proti HIV/AIDS

Nejdůležitější obrannou vlastností viru HIV je, že rychle mutuje. Je to dáno především tím, že se jedná o virus RNA, který bude mít vždy více chyb než replikace DNA.

Ačkoli se o možnosti vakcíny proti HIV hodně diskutuje, RNA virus jako HIV je nejméně vhodným cílem pro vývoj vakcíny. Vývoj, testování a nasazení vakcíny má několikaletý časový plán. RNA virus, jako je HIV, může snadno zmutovat a během 3-6 měsíců se u pacienta rozšířit. Z toho silně vyplývá jeho nepředvídatelnost.

Mnohem lepším přístupem k léčbě HIV a AIDS je udržovat imunitní systém v chodu, jako dobře namazaný stroj. Udržujte svůj imunitní systém v dobrém chodu, abyste předešli nutnosti užívat léky s vedlejšími účinky, a nečekejte na vakcínu, která není a v blízké budoucnosti možná ani nebude k dispozici.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: PubMed.gov – National Library of Medicine , ScienceDaily.com