Příznaky a způsoby, jak se projevuje nedostatek vitaminu B12

Ačkoli je nedostatek vitaminu B12 neboli kobalaminu poměrně častý po celém světě, je často obtížné diagnostikovat tento nedostatek pouze na základě příznaků. Je to proto, že nedostatek vitaminu B12 se projevuje velmi různorodými příznaky, od závratí až po obsedantně-kompulzivní poruchu, přičemž všechny mohou být způsobeny jiným onemocněním nebo nedostatkem. Navíc, ačkoli je vitamin B12 rozpustný ve vodě, vaše játra by ho mohla na rozdíl od jiných vitaminů skladovat v množství, které by vám mohlo vydržet dobrých 3-5 let i poté, co přestanete konzumovat potraviny bohaté na vitamin B12. V důsledku toho by se u vás příznaky nedostatku vitaminu B12 mohly projevit mnohem později, než kdy nedostatek začal. Vysoké hladiny kyseliny listové z doplňků stravy nebo obohacených potravin by také mohly maskovat nedostatek vitaminu B12.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zatímco nedostatek může vzniknout v důsledku nedostatku potravin obsahujících vitamin B12 ve stravě, jako je tomu v případě vegetariánů nebo veganů, zákeřněji k němu může dojít také tehdy, když ho vaše tělo nedokáže účinně vstřebat. Pokud tedy máte některý z následujících rizikových faktorů, bylo by vhodné sledovat příznaky a nechat si pravidelně kontrolovat hladinu vitaminu B12.

  • Vegetariánství.
  • Veganství.
  • Alkoholismus.
  • Žaludeční nebo střevní poruchy.
  • Dlouhodobé užívání antacid a inhibitorů protonové pumpy.
  • Operace zmenšení žaludku.
  • Perniciózní anémie.
  • Stárnutí.
  • Genetické předpoklady.

Protože se vitamin B12 podílí na mnoha funkcích v těle, od tvorby DNA, RNA a červených krvinek až po produkci energie, může se nedostatek vitaminu B12 projevit celou řadou příznaků. Zde je jejich přehled.

Závratě

Pokud často pociťujete „motání hlavy“, když vstáváte po dlouhém sezení nebo při stoupání do schodů, můžete mít nedostatek vitaminu B12. Když má vaše tělo nízkou hladinu tohoto vitaminu, můžete ztrácet rovnováhu, zejména když se pohybujete příliš rychle. Pokud máte závratě příliš často, možná byste si měli udělat výlet k lékaři a nechat si udělat krevní test na zjištění hladiny vitaminu B12. Závratě nebo točení hlavy jsou klasickým příznakem nízkého krevního tlaku a nízký krevní tlak je častým důsledkem nedostatku vitaminu B12.

Necitlivost nebo pocity jako špendlíky a jehly

Je běžné, že pokud sedíte nebo stojíte v určité poloze příliš dlouho, zažíváte pocit necitlivosti, mravenčení nebo „jehel a špendlíků“. Pokud je však pociťujete, i když žádnou část těla nestlačujete ani na ni nevyvíjíte tlak, může to znamenat nedostatek vitaminu B12. Nedostatek vitaminu B12 nesnižuje pouze krevní tlak, ale snižuje také tvorbu zdravých červených krvinek v krvi, čímž se snižuje zásobování ostatních orgánů kyslíkem. To je příčinou necitlivosti a mravenčení.

Pocit špendlíků a jehel může být také způsoben demyelinizací nervových buněk – některé nervové buňky jsou pokryty ochranným obalem zvaným myelinová pochva, který urychluje přenos nervového signálu. Nedostatek vitaminu B12 vede k degeneraci myelinové pochvy.

Bledá nebo žlutá kůže

Bledá a nažloutlá kůže je jedním z nejčastějších příznaků nedostatku vitaminu B12. Můžete si dokonce všimnout mírného žlutého nádechu očního bělma, ne nepodobného žloutence. Když hladina vitaminu B12 ve vašem těle poklesne, červené krvinky zkřehnou a začnou se rozkládat na bilirubin. Zatímco bledost kůže ukazuje, že došlo k poklesu hladiny funkčních červených krvinek, žlutavý nádech lze přičíst zvýšené hladině bilirubinu – což je stejná sloučenina, která způsobuje žloutnutí kůže pacientů se žloutenkou.

Kožní léze, vitiligo a bolavý jazyk

Jakákoli změna obsahu vitaminu B12 v těle může vést ke kožním problémům, jako je vitiligo, dermatitida, hyperpigmentace nebo akné. Kožní léze, zejména ty, které nereagují na žádnou jinou léčbu, jsou s největší pravděpodobností z nedostatku vitaminu B12. Změnit se mohou i vaše vlasy a nehty.

Dalším příznakem nedostatku vitaminu B12 je glositida neboli zánět jazyka. Při tomto onemocnění se jazyk stává hladkým a ztrácí chuťové pohárky, což může ztížit příjem potravy a dále snížit příjem živin.

Špatné vidění

Pokud pociťujete rozmazané nebo dvojité vidění, přestože nemáte žádnou oční poruchu, můžete mít nedostatek vitaminu B12. Vitamin B12 je nezbytný pro optimální funkci nervů. Nedostatek vitaminu B12 by mohl poškodit váš zrakový nerv – nerv, který přenáší informace a signály z oka do mozku – a způsobit tak zhoršené vidění. Ve studii bylo u dětí se špatným zrakem zaznamenáno zlepšení zraku po doplnění vitaminu B12.

Svalová slabost

Pokud jste byli schopni v posilovně snadno zvedat mrtvý tah, ale nyní nejste schopni unést ani malý batoh, vaše svaly mohou být slabé. Svalová slabost je jasným příznakem nedostatku vitaminu B12, protože vaše svaly nedostávají dostatek kyslíku (kvůli nízkému počtu červených krvinek) k provádění každodenních činností.

Neustálá únava a dušnost

Je normální, že se po dlouhém dni v práci nebo po intenzivním tréninku cítíte unavení. Pokud se však cítíte unavení neustále, i když jste nevykonávali žádnou fyzicky (ani psychicky) namáhavou činnost, může být ve hře nedostatek vitaminu B12. Nedostatek vitaminu B12 ovlivňuje schopnost krve přenášet kyslík. Protože všechny vaše orgány nedostávají dostatek kyslíku, můžete se často cítit unavení a zadýchaní. Navíc je vitamin B12 jedním z vitaminů potřebných pro přeměnu glukózy z potravy na energii. A jeho nedostatek může negativně ovlivnit metabolismus glukózy a snížit množství uvolněné energie.

Žaludeční potíže

Pokud se u vás objevují průjmy nebo nadýmání, přestože dodržujete zdravou stravu, je možné, že vaše tělo nevstřebává vitamin B12 správně. Kvůli tomu buňky vašeho trávicího traktu nedostávají dostatek kyslíku, což vede k zažívacím potížím, jako je plynatost, zácpa, průjem, ztráta chuti k jídlu a úbytek hmotnosti.

Ztráta paměti

Většina z nás má dobrou dlouhodobou paměť, ale často zapomíná, kde má klíče od auta, od domu nebo dokonce brýle. Pokud se však toto „zapomínání“ stává každodenním jevem, může být na vině nízká hladina vitaminu B12. Nedostatek vitaminu B12 může způsobit mírnější typ demence, který se podobá prvnímu stadiu Alzheimerovy choroby. Vzhledem k tomu, že dlouhodobý nedostatek vitaminu B12 je spojován s Alzheimerovou chorobou nebo demencí, je dobré nechat si hladinu tohoto vitaminu pravidelně kontrolovat, zejména pokud se u vás tyto poruchy vyskytly v rodině.

Deprese

Pokud se v poslední době cítíte celkově sklesle bez bezprostřední příčiny, může se na vzniku „špatné nálady“ podílet nedostatek vitaminu B12. Předpokládá se, že vitamin B12 je určující pro metabolismus jednoho uhlíku, který je nezbytný pro funkci nervů. Protože je vitamin B12 také kofaktorem při syntéze dopaminu (hormonu štěstí v těle), mohl by jeho nedostatek snížit hladinu dopaminu v těle. Ačkoli není jasné, jak přesně vitamin B12 ovlivňuje komplexní onemocnění, jako je deprese, studie ukazují, že pacienti s depresí mají sníženou hladinu vitaminu B12 v krvi. Ve skutečnosti terapeuti často předepisují osobám s depresí 1 mg vitaminu B12.

Duševní poruchy

Ačkoli je to vzácné, bylo zaznamenáno několik případů, kdy dlouhodobý nedostatek vitaminu B12 vedl k duševním poruchám, jako je obsedantně-kompulzivní porucha a psychóza, zejména u starších osob.

Komplikace způsobené ignorováním dlouhodobého nedostatku vitaminu B12

Dlouhodobý nedostatek vitaminu B12 neboli kobalaminu může vést k mnoha zdravotním komplikacím.

Perniciózní anémie

Vitamin B12 je nezbytný pro tvorbu zdravých červených krvinek. Při nedostatku vitaminu B12 je vaše tělo nuceno produkovat abnormálně objemné červené krvinky neboli megaloblasty, které nefungují správně. To způsobuje pokles celkového počtu zdravých červených krvinek v krvi, což vede k anémii. Megaloblastická anémie způsobená nedostatkem vitaminu B12 se často nazývá perniciózní anémie.

Perniciózní anémie je však rizikovým faktorem i komplikací nedostatku vitaminu B12. Tato anémie je autoimunitní stav, kdy tělo ničí bílkoviny vnitřního faktoru, což následně brání vstřebávání vitaminu B12.

Závažná anémie může vést k dýchacím obtížím při námaze, únavě a také k příznakům souvisejícím s městnavým srdečním selháním, jako jsou otoky kotníků, dýchací obtíže a časté močení v noci.

Demence a Alzheimerova choroba

Tyto mozkové poruchy jsou hlavními komplikacemi dlouhodobého nedostatku vitaminu B12. Spolu s vitaminy B9 a B6 kontroluje vitamin B12 hladinu aminokyseliny homocysteinu v krvi. Zvýšená hladina homocysteinu je spojena s atrofií mozku.

Kardiovaskulární onemocnění

Dalším významným rizikem spojeným s nedostatkem vitaminu B12 jsou srdeční onemocnění. I když je vegetariánská strava považována pro srdce do značné míry za zdravější než nevegetariánská strava, zjistilo se, že nedostatek kobalaminu tento příznivý účinek ruší. Bylo totiž zjištěno, že lidé s nízkou hladinou vitaminu B12 mají vysokou hladinu homocysteinu, který zvyšuje riziko srdečních onemocnění. U veganů může nedostatek vitaminu B12 zvýšit hladinu homocysteinu na dvojnásobek hladiny zjištěné u vegetariánů a čtyřnásobek hladiny zjištěné u všežravců.

Problémy s plodností

Nedostatek vitaminu B12 může způsobit změny v ovulaci a ve vývoji vajíčka. Zvýšená hladina homocysteinu z nedostatku může mít za následek také potrat. Matka s nedostatkem vitaminu B12 může tento nedostatek přenést i na dítě a nízká hladina vitaminu B12 v kojeneckém věku je také spojena se špatným kognitivním vývojem.