Proč se potíme a skutečné se pocením vyplavují toxiny z těla

Slyšeli jste tvrzení o detoxikaci těla silným pocením v sauně nebo při hot józe? Než si ve spěchu obléknete kalhoty na jógu, pojďme toto povědomí trochu prozkoumat a zjistit, zda pocení skutečně vyplavuje z našeho těla toxiny. A než se budeme bavit o čemkoli dalším, pomůže nám rychlý pohled na proces pocení v našem těle.

Proč se potíme?

Naše tělo má ve skutečnosti dva typy potních žláz a většina z nich jsou ekrinní žlázy. Tyto ekrinní žlázy se nacházejí po celém těle a jejich hlavní funkcí je regulace tělesné teploty. V mozku se nachází oblast známá jako hypotalamus, která funguje jako termostat a je zodpovědná za regulaci tělesné teploty. Dělá to tak, že spouští ekrinní žlázy, aby produkovaly vlhkost na povrchu kůže v okamžiku, kdy se vnitřní tělesná teplota zvýší. Pokud se zvýší venkovní teplota, začnete cvičit nebo vstoupíte do horkého studia jógy, tělo vyšle signál do hypotalamu, který následně spustí póry na kůži, aby se otevřely, a kůže se promastí.

Druhý druh žláz, tzv. apokrinní žlázy, se nacházejí pouze v určitých specifických oblastech těla a jejich primární funkcí je reagovat na stres nebo stimulaci.

Opravdu vypotíme toxiny?

Odpověď na tuto otázku zní ano. Toxiny skutečně vypotíme. Výzkum naznačuje, že náš pot obsahuje toxické chemické látky, jako jsou těžké kovy a BPA, které se nacházejí v plastech. Množství těchto chemikálií nalezených v potu je však velmi nízké a 99% našeho potu tvoří voda. To nás přivádí k otázce – je pocení opravdu dobrý způsob detoxikace? Jednoduchá odpověď zní – ne. Neexistují žádné důkazy o tom, že by vypocení těchto toxinů ve stopovém množství jakkoli zlepšovalo zdraví. Ve skutečnosti jsou naše játra a ledviny orgány, které jsou skutečně zodpovědné za to, že nám pomáhají odstranit toxiny z těla a detoxikovat organismus. To je jejich primární funkce.

Játra jsou zodpovědná za rozklad hormonů a inzulínu, část z nich přeměňují na žluč a vylučují je z těla. Také přeměňují amoniak na močovinu a zbavují se ho močí. Podobnou funkci plní také ledviny, které z těla odstraňují odpadní látky a dusík, které posílají z těla ven ve formě moči. To jsou dva hlavní způsoby, kterými se naše tělo detoxikuje.

Co je tedy na pocení dobré?

Pocení nám možná nepomáhá při detoxikaci, jak se nám někteří lidé snaží namluvit, ale pocení je důležitou funkcí těla. Pocení pomáhá udržovat naše tělo v tepelné pohodě. Neustále pomáhá regulovat tělesnou teplotu. Kdykoli během intenzivní činnosti nebo cvičení dojde ke zvýšení tepla a průtoku krve, tělo zvýší pocení a uvolní toto přebytečné teplo a ochladí naše tělo.

Kdy je pocení špatné?

Pocení není vždy dobrá věc, zejména když je tělu vnucováno. Pokud to tedy s cvičením hot jógy přeháníte v naději, že se vám podaří tělo detoxikovat, je třeba trochu ubrat, protože to může být pro tělo náročné. Přílišné pocení nejenže dehydratuje, ale také neprospívá pleti. Pokud jste náhodou vášnivými příznivci hot jógy, stačí se hydratovat pitím velkého množství vody a dbát na to, aby studio jógy, do kterého chodíte, udržovalo podlahy, podložky a vzduch pravidelně čisté, jinak se můžete vystavit bakteriím, které vám mohou způsobit onemocnění.

Nakonec, pokud milujete hot jógu nebo sauny a pocení, a pokud se díky nim cítíte silnější a zdravější, jděte do toho. Jen si udržujte přehled o faktech!

Foto: Pixabay.com
Zdroje: WebMD