Chřipka a stres: Vše co o tomto problému potřebujete vědět

Přemýšleli jste někdy o tom, proč jste nachlazení nebo máte tendenci více kýchat, když jste emočně rozrušení? Pokud jste si to ještě neuvědomili, je pravda, že stres může způsobit chřipku nebo chřipka vás může stresovat. Může to fungovat v obou směrech.

Volné léky a přípravky proti chřipce a nachlazení můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Souvisí spolu stres a chřipka?

Stres přímo chřipku způsobit nemůže. Chřipku způsobují viry a stres umožňuje těmto mikrobům využít vaše tělo a oslabit váš imunitní systém. To vede k tomu, že stres zhoršuje nachlazení. Pesimismus může ve skutečnosti vést k delšímu trvání chřipkových epizod.

Jak vzniká stres při chřipce?

Reakce „boj nebo útěk“: Při stresu tělo spouští „reakci bojuj, nebo uteč“, což znamená, že buď musíme za svůj problém bojovat, nebo před problémem utéct. Tato tendence skrytě uvolňuje v těle specifické hormony, které pomáhají při dodávání energie. Množství energie, které je v těle k dispozici, je poměrně stálé, a když čelíme stresové situaci, naše tělo potřebuje více energie. To způsobí, že tělo potlačí všechny životně důležité procesy a veškerou energii přesune tam, kde ji potřebujeme, abychom se cítili chráněni.

Imunita: Bohužel náš imunitní systém, který je jedním z těchto životně důležitých systémů, také trpí a viry v našem těle působí spoušť, jejímž výsledkem je chřipka. Existují však o ní rozporuplné představy. Zatímco některé studie tvrdí, že chronický stres působí negativně, některé studie ve skutečnosti zjistily, že stres může v určitých případech imunitu posílit.

Jak se můžete chránit před stresem při chřipce

Před chřipkovým stresem se můžete snadno chránit a předcházet mu dodržováním určitých osvědčených domácích postupů. Pokud jí však již trpíte, můžete ji vždy také úspěšně léčit. Čtěte dále a dozvíte se více o prevenci a léčbě chřipkového stresu.

Než začnete trpět chřipkovým stresem

Chcete-li snížit pravděpodobnost onemocnění chřipkovým stresem, je klíčové posílit svůj imunitní systém.

1. Citron

Denní konzumace čerstvé citronové šťávy, bohaté na vitamín C, je účinným způsobem, jak posílit imunitní systém. Používejte citron všude, kde je to možné: používejte citronovou zálivku na salát, po obědě si dejte citronovou šťávu s teplou vodou, nebo jednoduše pijte citronovou šťávu pokaždé, když se vrátíte domů ze školy nebo z práce.

2. Med

Med je přírodní, čistý a okamžitý zdroj energie. Stačí si vzít každý den ráno 1 lžíci medu a omládnete za pouhých 15 minut. Med zvyšuje účinnost erytrocytů v těle a pomáhá vám snadno bojovat s viry. Stačí přidat 1 polévkovou lžíci medu do šálku vody a po jeho rozpuštění vodu vypít. Velmi prospěšné je, pokud tento roztok vypijete 15 minut před jídlem.

3. Citron a med

Když spojíte energii medu s vitamínem C z citronu, je to ještě lepší! Stačí vyhodit kůru z citronu a nakrájet plod na kousky. Kousky smíchejte s libovolným množstvím medu a snězte je, abyste posílili svou imunitu.

4. Česnek

Česnek má úžasné antibiotické vlastnosti. Dejte si česnek na jakýkoli způsob, který máte rádi. Pokud neradi chroupete syrový česnek, namočte ho do medu a dejte si ho. Česnek můžete také přidávat do salátů, polévek a dalších pokrmů.

Po prodělaném chřipkovém stresu

Pokud jste se dostatečně nestarali o svůj imunitní systém a postihl vás chřipkový stres, je nutná léčba.

1. Aspirin

Užívání aspirinu je užitečné zejména tehdy, když chřipka způsobuje horečku a bolest v těle. Může však mít závažné nežádoucí účinky, proto se před užitím tablety aspirinu poraďte s lékařem.

2. Antibiotika

Pouze pokud se chřipka stala nesnesitelnou, je užitečné užívání antibiotik. Snažte se omezit spotřebu léků pouze na aspirin. Pokud však trpíte těžkou chřipkou, poraďte se s lékařem a zeptejte se ho, zda musíte užívat antibiotika.

3. Voda

Při chřipce pijte vždy vodu v obrovském množství. Pomáhá to při zbavování se virů prostřednictvím potu a moči. Každý den vypijte alespoň 3 litry vody. Snažte se pít více, a i když se vám to nedaří, donuťte se pít co nejvíce vody. Vaše tělo pak bude schopno snadno bojovat s choroboplodnými zárodky a vytlačovat je ven vylučovací soustavou.