Zdraví

Svědění kotníků: Jaké jsou příčiny, příznaky a léčba svědění

Není škrábání svědícího místa na těle zvláštním potěšením? Zatímco svědění kotníků může být jen důsledkem suché kůže, vyrážka v této oblasti již může znamenat vážný problém.

Pozorujete na kotnících otoky nebo vyrážky způsobené neustálým škrábáním? Svědění kůže je poměrně dráždivé, zejména pokud se nachází na kotnících. Svědění kotníků může být buď reakcí na alergen, nebo zraněním způsobeným v této oblasti. Takovéto svědění je někdy tak silné, že může ovlivnit vaše každodenní aktivity.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co způsobuje svědění kotníků?

Svědění kotníků se může vyskytovat u jednoho nebo obou kotníků. Na vině vzniku svědění kotníků, které se může objevit s vyrážkou nebo bez ní, mohou být povětrnostní podmínky, dráždivé látky na kůži a špatná hygiena.

Příčiny svědění kotníků s vyrážkou

Atletická noha
Crohnova choroba
Svrab
Alergie
Ekzém

Příčiny svědění kotníků bez vyrážky

Suchá kůže
Hypotyreóza
Střevní paraziti
Lupénka
Operace kotníků
Křečové žíly
Čistící přípravky obsahující síru
Těsné ponožky nebo boty

Pokud máte pocit, že svědění není způsobeno suchou kůží, poraďte se co nejdříve se svým lékařem. Může správně diagnostikovat příčinu svědění a také vám pomůže vyloučit riziko zdravotního problému. Vyhledání lékaře vám může pomoci léčit příčinu problému v rané fázi.

Léčba svědění kotníků

Lékaři obvykle předepisují antihistaminika, krémy proti svědění, krémy proti plísním, antimikrobiální roztoky nebo kortikosteroidy, a to na základě příčiny svědění. Existuje však několik přírodních prostředků, které mohou pokožku zklidnit a svědění zmírnit.

Aloe vera: Její přirozené protizánětlivé vlastnosti pomáhají snižovat otok, zarudnutí a podráždění kůže. Má také hojivé vlastnosti a dokáže pokožku hydratovat. Gel z listu aloe vera získáte tak, že jej podélně rozříznete. Čerstvý gel z aloe vera naneste na kotník a nechte ho několik minut působit.

Studený obklad: Přiložení ledu je nejlepší způsob, jak zklidnit postižené místo a zabránit svědění. Led dočasně znecitliví danou oblast, čímž sníží pocit svědění a zabrání dalšímu poškození pokožky. Přiložte ledový obklad na postiženou oblast asi na 20 minut, abyste dosáhli okamžité úlevy. Tento postup opakujte pokaždé, když vás pokožka svědí.

Hydratační krém: Použití hydratačního krému na svědící kotník může zabránit vysušení nebo popraskání kůže, které může být příčinou svědění.

Máta: Mátové listy mají protizánětlivé a zklidňující účinky, které jsou ideální pro svědivé kotníky. Její chladivý účinek na pokožku může zmírnit podráždění kůže způsobené štípnutím komára a jinými alergeny. Aplikujte listy máty přímo na pokožku jejich rozdrcením, abyste snížili zarudnutí a otok.

Jedlá soda: Jednou z nejoblíbenějších a nejprospěšnějších ingrediencí je jedlá soda, která rovněž zklidňuje kousnutí hmyzem a zmírňuje kožní vyrážky. Smíchejte lžičku jedlé sody s trochou vody. Touto pastou si potírejte pokožku, když se vám na kotnících objeví vyrážka.

Přestože může být obtížné odolat nutkavému pocitu svědění, je to nezbytné, abyste zabránili poškození kůže a zvýšení rizika infekcí. Abyste předešli svědění, dbejte na dobrou hygienu pravidelným mytím nohou, udržujte je v suchu a hydratované a používejte jemné přípravky pro péči o pokožku.

Důležité je také nosit ponožky a boty, které vám dobře padnou, abyste si udrželi dobrý krevní oběh v chodidlech. Prevence bodnutí hmyzem je důležitá nejen proto, aby vás kotníky nesvědily, ale také proto, abyste se chránili před nemocemi způsobenými hmyzem.