Co by měli rodiče vědět ohledně alergie u svého kojence

Alergie u kojenců jsou často mylně považovány za příznak nemoci. Série kýchání nebo žaludeční nevolnost mohou vyvolat dojem, že je vaše dítě nemocné. Než si sami stanovíte diagnózu a budete spěchat do ordinace lékaře, ujasněme si, co to vlastně alergie je.

Alergie je výsledkem přehnané reakce imunitního systému na zdánlivě neškodnou vnější látku zvanou alergen. Mezi běžné typy alergenů patří pyl, prach, plísně ve vlhkých místech domu, zvířecí srst a potraviny, jako jsou arašídy, ořechy, vejce, mléko a korýši. Dítě může přijít do kontaktu s alergeny vdechováním, jídlem, dotykem nebo po jejich vniknutí do těla.

Imunitní systém na tyto látky reaguje stejně jako na bakterie, viry nebo parazity, a zahájí útok v podobě tělesných chemických látek zvaných protilátky. Tato reakce imunitního systému vede k rozvoji příznaků, jako je kýchání, kašel, svědění, tekoucí nos, které by se daly snadno zaměnit s běžným nachlazením. Nadprodukce protilátek by také mohla vést k vyrážkám, otokům nebo žaludečním potížím.

Někdy těžká reakce imunitního systému způsobí život ohrožující příznaky, jako jsou dýchací potíže, zvracení, otok obličeje včetně rtů, hrdla a kůže, bušení srdce, ztráta vědomí, pocení, zčervenání kůže nebo modrá barva kůže. Tento stav se nazývá anafylaxe neboli anafylaktický šok. V takovém případě musíte okamžitě vytočit rychlou záchrannou službu nebo zavolat svého lékaře.

Jak rozlišit alergii a nachlazení

Vzhledem k tomu, že příznaky různých onemocnění a alergických reakcí jsou si dosti podobné, může být obtížné zjistit rozdíl mezi nimi. Dávejte si pozor na tyto příznaky.

Výtok z nosu

Pokud má vaše dítě silný a zakalený výtok z nosu spolu s horečkou, je to známka infekce, běžného nachlazení. Tyto příznaky obvykle do týdne odezní. Můžete navštívit pediatra, aby příznaky zmírnil.

Pokud je však hlenovitý výtok řídký a vodnatý, je to známka alergie. Nachlazení by mohlo odeznít asi za 10 dní, ale alergie může udeřit často a přetrvává delší dobu.

Kašel a sípání

Ke kašli a sípání dochází v důsledku otoku dýchacích cest způsobeného virovou infekcí. Citlivé dýchací cesty mohou snadno otéct a způsobit, že děti budou mít hlučné dýchání. Kašel a sípání mohou být také příznakem astmatu, toto onemocnění se však u dětí diagnostikuje až ve věku nad jeden rok.

Pokud se jedná o alergii, může mít vaše dítě suchý kašel, který může přetrvávat a způsobovat sípání nebo hlučné dýchání. Sípání znamená, že vaše dítě má potíže s dýcháním. Mezi další příznaky potíží s dýcháním patří rozšiřování nosních dírek, dýchání ústy, tlak na hrudi nebo na břiše při dýchání, vztekání se a projevy nepohody.

Žaludeční potíže

Žaludeční potíže mohou být způsobeny bakteriální nebo virovou infekcí. Vaše dítě může zvracet, mít průjem nebo plynatost. Tyto příznaky však nemusí nutně vzniknout z potravinové alergie. Spolknuté hleny s alergenní složkou mohou dokonce způsobit podráždění žaludku.

Kožní problémy

U kojenců se v prvních týdnech po narození často objevují vyrážky, které však do 2-3 měsíců věku zmizí. V této době jsou však také náchylnější k alergickým onemocněním, jako je ekzém, který se může projevit jako červené svědivé skvrny na končetinách, obličeji a břiše.

Dalším typem kožní alergie je kontaktní dermatitida. Může se vyvinout jako zarudnutí kůže, nebo zánět v důsledku kontaktu s určitou látkou, například tkaninou, mýdlem nebo vlnou.

Oční alergie

Oční alergie může vypadat velmi podobně jako virová infekce, například zánět spojivek. Zarudnutí očí, slzení, pocit svědění a slepení víček po ranním probuzení jsou některé z běžných příznaků alergie i infekce.

Další rozdíl mezi alergií a nemocí spočívá v tom, že některé z nich, například rýma, se pravděpodobně vyskytují v chladném období, zatímco alergie, které mohou způsobovat kýchání a kašel, se mohou vyskytovat po celý rok.

Prevence

Pokud zjistíte, že je vaše dítě na něco alergické, nejprve byste mohli chtít snížit jeho vystavení dané látce. Abyste zjistili, zda se jedná o alergii, a předešli jí, zkuste na týden vykázat svého domácího mazlíčka z dětského pokoje a uvidíte rozdíl. Matraci zakryjte prachotěsnými a alergenům odolnými potahy. Nahraďte péřové polštáře pěnovými. Vyvarujte se kouření v domácnosti a pravidelně uklízejte. Oblečení dítěte perte hypoalergenním pracím prostředkem.

Pozorně kontrolujte, kdy se u vašeho dítěte objeví alergické příznaky – alergie se může objevit znovu, pokud je vaše děťátko vystaveno stejnému alergenu. Mít alergii může také způsobit, že bude náchylnější k onemocnění. Například kýchání, sípání nebo kašel mohou zvýšit riziko astmatu, ušní infekce a infekce dutin.

V případě, že se příznaky nemění, vyhledejte lékaře – je pravděpodobné, že buď nejste schopni určit, co alergii způsobuje, nebo se u vašeho dítěte objevila infekce a jeho tělo na ni skutečně reaguje.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Kids Health , National Health Services , Healthline