Příznaky že vaše zácpa je důvodem k vyhledání lékařské péče

Máte tvrdou stolici a je pro vás problém dostat se na záchod každý den? Možná vás trápí zácpa. A pokud se s ní potýkáte dostatečně dlouho, může to být velmi frustrující.

Většinou můžete epizodu zácpy překonat s pomocí několika projímadel. Kvůli určitým příznakům, které mohou zácpu doprovázet, však může být nezbytné, abyste vyhledali lékařskou pomoc. A než se dostaneme k tomu, jaké přesně tyto příznaky jsou, je důležité se zamyslet nad tím, co zácpu způsobuje.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co způsobuje zácpu?

Zácpu poznáte podle toho, že máte méně častou stolici než obvykle, stolice se obtížně vyprazdňuje a dochází k nafouknutí břicha. Mezi nejčastější příčiny zácpy patří:

Zřídkavé vyprazdňování
Změna stravy
Nedostatečné pití vody
Nedostatečná konzumace potravin bohatých na vlákninu
Nedostatek pohybu
Některé léky
Problémy s trávicím traktem (GI)
Některá onemocnění (Parkinsonova choroba, poranění míchy nebo mozku, cukrovka nebo hypotyreóza)

Léčba zácpy je zásadní a včasná diagnóza zajišťuje přijetí preventivních opatření, aby se předešlo pozdějšímu riziku. Některé příznaky mohou být důvodem k návštěvě ordinace lékaře.

Příznaky, které vyžadují lékařskou péči

1. Silná bolest břicha, nadýmání a zvracení

Obecně je zácpa jen drobnou nepříjemností. Někdy však může být příznakem život ohrožující poruchy. Křeče, bolesti břicha, zvracení a nadýmání spolu se zácpou, mohou být příznaky střevní neprůchodnosti.

Střevní neprůchodnost zahrnuje ucpání, které brání obsahu střev v normálním průchodu trávicím traktem. Tento problém může být uvnitř nebo vně samotného střeva. V prvním případě se může jednat o nádor nebo otok, který vyplní a zablokuje průchod střevem. V druhém případě může sousední orgán nebo oblast tkáně stlačovat, nebo zkroutit některý úsek střeva.

Střevní neprůchodnost se diagnostikuje pomocí rentgenových snímků a kolonoskopie. Po stanovení diagnózy může být nutná operace a několikadenní pobyt v nemocnici, než se zotavíte.

2. Neschopnost odchodu plynů

U dětí a starších osob může zácpa přinést potíže s odchodem plynů. Může se jednat o příznak ucpání stolice ve střevech.

Při této poruše tvrdá stolice obalí střevo a konečník tak těsně, že normální tlačení tlustého střeva není dostatečně silné, aby stolici vytlačilo ven. Způsobuje také potíže s odchodem plynů.

Léčba ucpání stolice zahrnuje klystýr a perorální podávání minerálního oleje k uvolnění stolice. Celý tento proces vyžaduje návštěvu nemocnice.

3. Krvavá stolice

Přetrvávající silná bolest a krvavá stolice spolu se zácpou mohou znamenat zaškrcenou střevní neprůchodnost. Tato obstrukce je součástí ucpání střev. K zaškrcení při ní dochází, když část střeva uvízne v abnormálním průchodu.

Strangulace může být smrtelná a výrazně zvyšuje nemocnost. Včasný chirurgický zákrok je nezbytný, aby se předešlo úmrtí a nepříznivým následkům.

Další příčinou krvavé stolice mohou být hemoroidy. Jsou důsledkem zduřelých a zanícených žil v okolí řitního otvoru nebo v dolní části konečníku. Lze je však léčit pomocí změny stravy, teplých koupelí a volně prodejných krémů na hemoroidy.

Jiné zdravotní potíže, jako jsou anální trhliny (trhliny v konečníku) a prolaps konečníku (konečník vyčnívá z řitního otvoru), mohou vyžadovat chirurgický zákrok, pokud volně prodejné léky a další běžné možnosti léčby nepřinesou žádnou úlevu. Někdy jsou komplikace spojené se zácpou způsobeny tím, že svaly tlustého střeva nefungují správně. V takových případech může být nutný chirurgický zákrok k odstranění tlustého střeva.

Zácpa se obecně léčí snadno. Stačí, když zvýšíte příjem tekutin a vlákniny. Pravidelnějšímu vyprazdňování může pomoci také stanovení konkrétního času, kdy se vydáte na toaletu. A pokud je stav dostatečně mírný, krátkodobou úlevu mohou přinést prostředky na změkčení stolice a projímadla.

Chronická zácpa však způsobuje nejrůznější potíže. Přináší s sebou řadu zdravotních problémů, které vyžadují lékařskou péči. A pokud máte některý z výše uvedených příznaků, bylo by dobré vydat se do nemocnice a nechat se vyšetřit. Koneckonců, krátký výlet se vyplatí, zejména pokud jde o vaše zdraví.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases , Medline Plus