Příznaky že vaše zácpa je důvodem k vyhledání lékařské péče

Máte tvrdou stolici a je pro vás problém dostat se na záchod každý den? Možná vás trápí zácpa. A pokud se s ní potýkáte dostatečně dlouho, může to být velmi frustrující.

Většinou můžete epizodu zácpy překonat s pomocí několika projímadel. Kvůli určitým příznakům, které mohou zácpu doprovázet, však může být nezbytné, abyste vyhledali lékařskou pomoc. A než se dostaneme k tomu, jaké přesně tyto příznaky jsou, je důležité se zamyslet nad tím, co zácpu způsobuje.

Co způsobuje zácpu?

Zácpu poznáte podle toho, že máte méně častou stolici než obvykle, stolice se obtížně vyprazdňuje a dochází k nafouknutí břicha. Mezi nejčastější příčiny zácpy patří:

Zřídkavé vyprazdňování
Změna stravy
Nedostatečné pití vody
Nedostatečná konzumace potravin bohatých na vlákninu
Nedostatek pohybu
Některé léky
Problémy s trávicím traktem (GI)
Některá onemocnění (Parkinsonova choroba, poranění míchy nebo mozku, cukrovka nebo hypotyreóza)

Léčba zácpy je zásadní a včasná diagnóza zajišťuje přijetí preventivních opatření, aby se předešlo pozdějšímu riziku. Některé příznaky mohou být důvodem k návštěvě ordinace lékaře.

Příznaky, které vyžadují lékařskou péči

1. Silná bolest břicha, nadýmání a zvracení

Obecně je zácpa jen drobnou nepříjemností. Někdy však může být příznakem život ohrožující poruchy. Křeče, bolesti břicha, zvracení a nadýmání spolu se zácpou, mohou být příznaky střevní neprůchodnosti.

Střevní neprůchodnost zahrnuje ucpání, které brání obsahu střev v normálním průchodu trávicím traktem. Tento problém může být uvnitř nebo vně samotného střeva. V prvním případě se může jednat o nádor nebo otok, který vyplní a zablokuje průchod střevem. V druhém případě může sousední orgán nebo oblast tkáně stlačovat, nebo zkroutit některý úsek střeva.

Střevní neprůchodnost se diagnostikuje pomocí rentgenových snímků a kolonoskopie. Po stanovení diagnózy může být nutná operace a několikadenní pobyt v nemocnici, než se zotavíte.

2. Neschopnost odchodu plynů

U dětí a starších osob může zácpa přinést potíže s odchodem plynů. Může se jednat o příznak ucpání stolice ve střevech.

Při této poruše tvrdá stolice obalí střevo a konečník tak těsně, že normální tlačení tlustého střeva není dostatečně silné, aby stolici vytlačilo ven. Způsobuje také potíže s odchodem plynů.

Léčba ucpání stolice zahrnuje klystýr a perorální podávání minerálního oleje k uvolnění stolice. Celý tento proces vyžaduje návštěvu nemocnice.

3. Krvavá stolice

Přetrvávající silná bolest a krvavá stolice spolu se zácpou mohou znamenat zaškrcenou střevní neprůchodnost. Tato obstrukce je součástí ucpání střev. K zaškrcení při ní dochází, když část střeva uvízne v abnormálním průchodu.

Strangulace může být smrtelná a výrazně zvyšuje nemocnost. Včasný chirurgický zákrok je nezbytný, aby se předešlo úmrtí a nepříznivým následkům.

Další příčinou krvavé stolice mohou být hemoroidy. Jsou důsledkem zduřelých a zanícených žil v okolí řitního otvoru nebo v dolní části konečníku. Lze je však léčit pomocí změny stravy, teplých koupelí a volně prodejných krémů na hemoroidy.

Jiné zdravotní potíže, jako jsou anální trhliny (trhliny v konečníku) a prolaps konečníku (konečník vyčnívá z řitního otvoru), mohou vyžadovat chirurgický zákrok, pokud volně prodejné léky a další běžné možnosti léčby nepřinesou žádnou úlevu. Někdy jsou komplikace spojené se zácpou způsobeny tím, že svaly tlustého střeva nefungují správně. V takových případech může být nutný chirurgický zákrok k odstranění tlustého střeva.

Zácpa se obecně léčí snadno. Stačí, když zvýšíte příjem tekutin a vlákniny. Pravidelnějšímu vyprazdňování může pomoci také stanovení konkrétního času, kdy se vydáte na toaletu. A pokud je stav dostatečně mírný, krátkodobou úlevu mohou přinést prostředky na změkčení stolice a projímadla.

Chronická zácpa však způsobuje nejrůznější potíže. Přináší s sebou řadu zdravotních problémů, které vyžadují lékařskou péči. A pokud máte některý z výše uvedených příznaků, bylo by dobré vydat se do nemocnice a nechat se vyšetřit. Koneckonců, krátký výlet se vyplatí, zejména pokud jde o vaše zdraví.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases , Medline Plus