Zdraví

5 příznaků že bojujete se sklonem k závislosti na cvičení

Příliš mnoho čehokoli se může vymstít. Ačkoli zdravá strava a fitness jsou rozhodující pro zdravý život, přílišné lpění na nich se může v dlouhodobém horizontu ukázat jako nepříjemné. Cvičení je navzdory několika svým výhodám pro mnohé na celém světě závislostí. Často se vyskytuje i v kombinaci s kompulzivní poruchou příjmu potravy. Zde je 5 příznaků, které naznačují, že to s cvičením přeháníte.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Cítíte se beznadějně, když vynecháte cvičení

Když si dopřejete jakoukoli formu pohybu, vaše tělo i mysl se budou cítit důkladně nabití energií. Příval endorfinů, ke kterému dochází po tréninku, způsobuje, že se cítíte šťastní a nadšení. Je přirozené, že téměř každý, kdo se věnuje fitness, se po tréninku cítí dobře. Ve dnech, kdy cvičení vynecháte, je zcela zřejmé, že tělo bude toužit po přílivu hormonů štěstí, ale je méně pravděpodobné, že se kvůli tomu budete trápit.

Na druhou stranu, pokud jste na cvičení závislí, budete se při jeho vynechání cítit podráždění a letargičtí. Zmeškané tréninky byste také doháněli přetrénováním a přetěžováním organismu. Je to proto, že vás přemáhají pocity viny.

2. Celý váš život se točí kolem cvičení

Váš společenský život přestal existovat. Vaše priority v práci a osobním životě ustoupily do pozadí ve srovnání s vaším tréninkovým plánem. Vaši blízcí si začali stěžovat na vaši nepřítomnost na rodinných setkáních a schůzkách. I když se jich zúčastníte jen pár, většinou skončíte u rozhovorů o cvičení a fitness.

3. Neberete si dny odpočinku navzdory zranění

Vaše tělo potřebuje dostatek času, aby se adaptovalo na zátěž a zotavilo se z ní. Když cvičíte 7 dní v týdnu a několikrát za den, zatěžujete své tělo. To způsobuje zranění a nepříjemnou bolest, která kvůli nedostatku dnů odpočinku jako by nechtěla zmizet. Je také pravděpodobnější, že si vypěstujete zvyk užívat léky proti bolesti, abyste bolest zvládli a mohli cvičit.

4. Skrýváte poruchu příjmu potravy

Mnozí závislí na sportování používají svou fitness rutinu jako způsob, jak se očistit od kalorií, kterými se přejídají. Lidé, kteří jsou závislí na sportovní aktivitě, mohou trpět buď ortorexií, nebo atletickou anorexií. Ortorektici častěji jedí pouze zdravé potraviny a nejedí nic, co je nezdravé nebo není dostatečně zdravé. Mohou být také chorobně závislými na fitness, které doplňuje jejich stravovací návyky.

Na druhou stranu lidé trpící atletickou anorexií mají tendenci nejíst nic nebo všechno, ale vrhají se do nadměrného a přísného tréninku. Mohou si dokonce osvojit různé škodlivé náhražky, aby si udrželi štíhlou postavu, jako je užívání tablet a projímadel.

5. Jste posedlí svou postavou

Extrémní míra nejistoty a zklamání z toho, jak člověk vypadá, je hlavním spouštěčem podněcujícím nutkavý návyk ke sportovní aktivitě. Tělesná dysmorfická porucha, při níž máte zkreslené vnímání toho, jak vypadáte, se vyskytuje u mnoha závislých. Neustálá potřeba srovnávat své tělo s ostatními způsobuje, že se cítíte mizerně, a dodává palivo vaší závislosti na cvičení.

Pokud máte pocit, že se u vás projevuje některý z výše uvedených příznaků, neprodleně vyhledejte pomoc. Pochopte, že dosažení rovnováhy mezi vaším fitness režimem, stravou a životním stylem má zásadní význam. Tím získáte nejen zdravější postavu, ale také posílíte svůj pocit osobní a společenské pohody.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Walden Behavioral Care , Verywell Mind