Zdraví

Potraviny kterým je lepší se vyhnout když trpíte hypotyreózou

Pokud vám byla diagnostikována hypotyreóza nebo jste ohroženi jejím rozvojem z rodinných důvodů či jiných důvodů, možná byste měli zvážit, zda se blíže podívat na to, co máte na talíři. Strava může hrát velkou roli v tom, zda vaší příčině pomůže, nebo ji naopak zhorší. Rozhodování o tom, co jíst a co naopak vypustit, tak může mít na váš zdravotní stav zásadní vliv.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Strava hraje důležitou roli při zvládání hypotyreózy

Goitrogenní potraviny mohou narušit příjem jódu štítnou žlázou a produkci hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH) a vést ke zvětšení štítné žlázy – stavu známému jako struma, což dále zhoršuje vaše problémy se štítnou žlázou.

Hypotyreóza nebo nedostatečná činnost štítné žlázy může být důsledkem autoimunitních onemocnění, jako je Hashimotova tyreoiditida, nebo může být důsledkem užívání některých léků, chirurgického odstranění štítné žlázy nebo dokonce podstoupení nějaké léčby ozařováním. Při nedostatečné činnosti štítné žlázy tato žláza nevytváří dostatek hormonů štítné žlázy pro normální tělesné funkce, což má za následek přibývání na váze, snadný pocit únavy, suchou pokožku, pocit chladu, zapomnětlivost a dokonce i pocit deprese.

Nemusíte úplně vyřadit všechnu zeleninu a ovoce z tohoto seznamu. Vařené zelí nebo kapusta jsou v pořádku. Ostatní může být v pořádku, pokud je jíte v malém množství nebo příležitostně. Poraďte se však s odborníkem na výživu nebo s lékařem, abyste vymysleli dietní plán, který vám vykompenzuje živiny, o které můžete přijít tím, že se vyhnete těmto potenciálně problematickým potravinám.

I když se onemocnění léčí léky, to, co jíte může situaci zlepšit nebo zhoršit. Je známo, že některé potraviny problém zhoršují. Například proto, že vaše tělo potřebuje k produkci hormonů štítné žlázy dostatečné množství jódu, je lepší vyhýbat se potravinám, které narušují vstřebávání jódu – jako jsou goitrogenní potraviny.

Prvním krokem je samozřejmě zjistit příčinu hypotyreózy a zjistit, zda nemáte nějaké další nedostatky, jako je například nedostatek jódu. Poté zkontrolujte svůj jídelníček, abyste se ujistili, že nemáte příliš mnoho potravin uvedených v následujícím seznamu. Tyto potraviny zahrnují některé, kterým se možná budete muset zcela vyhnout, některé, které můžete jíst po uvaření, a jiné, které stačí správně načasovat v souvislosti s tím, kdy užíváte léky na štítnou žlázu.

Sójové potraviny

Sója může zhoršit nedostatek jódu a vést k hypotyreóze. Pokud máte také nedostatek jódu, musíte si dávat pozor na příjem sóji, protože to může zvýšit riziko vzniku hypotyreózy nebo může způsobit, že budete potřebovat vyšší dávku hormonů štítné žlázy. Izoflavony sójových výrobků narušují vstřebávání a využití jódu v těle a mohly by zhoršit stávající nedostatek.

Sója a sójové potraviny jsou považovány za známé pachatele, pokud jde o hypotyreózu, protože mohou narušovat vstřebávání tyroxinu. Možná budete muset ze svého jídelníčku vyřadit tofu, tempeh a sójové mléko nebo výrobky na bázi sójového mléka. A nezapomeňte, že zelené fazole edamame a zralé sójové boby by byly také mimo hru.

Pokud se rozhodnete pokračovat v konzumaci sójových potravin, dodržujte co největší odstup mezi jídlem a léky, abyste snížili pravděpodobnost, že sója bude bránit vstřebávání. Takto si můžete sóju dopřát bez obav o štítnou žlázu.

Syrová listová zelenina jako špenát, hořčice a kapusta

Zatímco syrová listová zelenina může hypotyreózu zhoršit, vařená zelenina nikoli. Kapustovou zeleninu vařte. Jak zjistila jedna studie, mohou se tak vytvářet enzymy, které pomáhají snižovat hladinu glukosinolátu, látky tvořící goitrogeny, které narušují vstřebávání jódu a funkci štítné žlázy. Ve studii růžičková kapusta, zelenina, která obsahuje 220 mg/100 g glukosinolátů, což je dostatečně vysoká hladina na to, aby představovala problém, nezpůsobila žádný nepříznivý vliv na funkci štítné žlázy, pokud byla konzumována vařená.

Syrová kapusta, hořčice a špenát jsou goitrogeny, které narušují schopnost organismu využívat získaný jód. Jeho vliv na příjem této živiny potlačuje funkci štítné žlázy. Tento problém však do značné míry spočívá v syrové formě této listové zeleniny. Před použitím ji uvařte a mělo by být vše v pořádku. Klíčem k úspěchu je samozřejmě střídmost, takže to s příjmem této zeleniny nepřehánějte. Další listovou zeleninou, na kterou je třeba dávat pozor, je koleráda.

Brukvovitá zelenina jako květák, brokolice a zelí

Nevařené brukvovité rostliny jsou goitrogenní. I když se jedná o velmi zdravou zeleninu plnou živin, může být pro osoby s hypotyreózou problematická. Snažte se vyhýbat potravinám, jako je květák, růžičková kapusta, zelí a brokolice – zejména pokud je jíte syrové. I když je o všech známo, že jsou goitrogenní, některé jsou problematičtější než jiné. Například konzumace velkého množství syrového zelí je známým spouštěčem vzniku strumy neboli zvětšené špatně fungující štítné žlázy.

Záleží na velikosti porce. Některé druhy brukvovité zeleniny, jako je brokolice nebo kapusta, obsahují velmi malé množství goitrogenních chemických látek, ale pokud si pravidelně dopřáváte velké množství těchto potravin, můžete skončit s vyšším množstvím goitrogenních chemických látek v těle.

Musíte se tedy vyhýbat všem druhům brukvovité zeleniny? Ne tak docela. Vědci v jedné studii zjistili, že zatímco 194 µmol goitrinu ovlivnilo příjem radiojodu do štítné žlázy, příjem 77 µmol goitrinu nikoli. Díky tomu jsou tuřín, brokolice a růžičková brokolice do značné míry v pořádku a lze je konzumovat s mírou, protože obsahují mnohem menší množství goitrogenních chemických látek. Naproti tomu růžičková kapusta bude pravděpodobně představovat problém, protože obsahuje vysoké množství goitrinu.

Ředkvičky, tuřín a lebeda

Pokud trpíte hypotyreózou, vyhněte se tuřínu, ředkvičkám a lebedě. Ředkvička nebo tuřín vám možná nepřijdou ze stejné kategorie jako zelí nebo brokolice, ale tyto kořenové zeleniny patří také mezi kapustovité zeleniny. A jsou také goitrogenní a je lepší se jim vyhnout, pokud máte hypotyreózu. Podobný problém představují i lebeda nebo brukev.

Káva a zelený čaj

Nepijte kávu nebo čaj příliš brzy po užití léků na štítnou žlázu. Možná je čas vyměnit ranní šálek kávy za něco jemnějšího, jako je bylinkový čaj nebo teplá voda s citronem. Předpokládá se, že káva by mohla způsobit problémy s funkcí štítné žlázy tím, že narušuje vstřebávání hormonů štítné žlázy.

I když se jim nemusíte vyhýbat, potraviny a doplňky stravy bohaté na vápník mohou narušovat vstřebávání léků na štítnou žlázu levotyroxinu. Mezi konzumací potravin obsahujících vápník, jako je jogurt nebo mléko, a užíváním léků proto dodržujte alespoň čtyřhodinový odstup.

Dokonce i zelený čaj vám může způsobit problémy, pokud ho nakonec vypijete příliš mnoho. Jeden šálek denně by však měl být v pořádku. Studie na zvířatech zjistily, že výtažky ze zeleného čaje ve vysokých dávkách způsobily výrazný pokles hladiny hormonů štítné žlázy T3 a T4 a vzestup hladiny hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH). Stručně řečeno, přejídání se zeleným čajem by mohlo narušit modulaci funkce vaší štítné žlázy.

Lepek

Lepek může způsobit zánět a zhoršit zánět štítné žlázy. Celozrnné potraviny jsou sice zdravé, ale pokud trpíte hypotyreózou, možná se budete chtít vyhnout potravinám, na které jste alergičtí, abyste snížili zánět v těle – a to se týká i obilovin obsahujících lepek. Výzkum zjistil, že celiakie, která způsobuje, že vaše tělo při konzumaci lepku zažívá zánětlivý stres, je častější u lidí, kteří mají autoimunitní onemocnění štítné žlázy.

Někteří lidé s hypotyreózou, zejména s Hashimotovou chorobou, mohou mít také potíže s trávením mléčných bílkovin. Zkontrolujte si svou toleranci mléčných výrobků, abyste udrželi zánět pod kontrolou. Měli byste se také vyhýbat goitrogenům, jako je sladká kukuřice, čirok a proso.

Pokud máte podezření, že by se mohlo jednat o celiakii, nechte se vyšetřit na celiakii a proveďte potřebné změny v jídelníčku, abyste z jídla vyřadili lepek. Potraviny obsahující lepek, jako je pečivo, které jíte při jídle, nebo ta bábovka, koláček či sušenka, kterou jste si dopřáli, by pak mohly přispět k vašim problémům s hypotyreózou. Zvláště pokud jsou navíc vysoce zpracované. Na trhu existuje spousta bezlepkových variant pečiva a také alternativy lepkových obilovin. Zkuste například potraviny, jako je rýže nebo quinoa.

Ořechy

Ořechy mají goitrogenní účinek. Ořechy, jako jsou vlašské ořechy, arašídy, piniové oříšky a mandle, by mohly být pro osoby s hypotyreózou problémem kvůli jejich goitrogenním účinkům. Ořechy jsou však také dobrým zdrojem dalších živin, jako je selen a vápník, a pokud netrpíte nedostatkem jódu, můžete jejich konzumaci v malém množství zvážit.

Broskve, hrušky a jahody

Pokud trpíte hypotyreózou, vyhněte se broskvím, hruškám a jahodám. I když vás láká mlsat ovoce, jako jsou jahody, broskve a hrušky, budete si muset najít alternativy, které více podporují štítnou žlázu a nejsou goitrogenní. Zkuste místo toho mlsat borůvky nebo třešně bohaté na antioxidanty nebo citrusové plody.

Zpracované potraviny

Rafinované a zpracované potraviny mohou zhoršovat příznaky hypotyreózy. Vyhýbejte se zpracovaným potravinám, jako jsou hotové svačiny a jídla, bramborové lupínky, sušenky, krekry, masově vyráběné dorty nebo dokonce i základní svačinka – párek v rohlíku. To proto, že stejně jako může být problémem nedostatek jódu, může být stejně špatné i jeho nadbytek! Vysoce slané zpracované potraviny mají často vysoký obsah tohoto minerálu a jeho pravidelná konzumace by mohla vést k tomu, že ho budete mít příliš mnoho. Pokud trpíte hypotyreózou v důsledku Hashimotovy choroby, může vyšší hladina jódu v těle vyslat signál štítné žláze, aby dále snížila produkci hormonů štítné žlázy, což vaši situaci ještě zhorší.

Zjistěte, jaké potraviny jíst, a dejte se do toho!

Vyhýbat se těmto potravinám je jedna věc, ale pokud vás zajímá, zda by vám nějaké potraviny mohly skutečně pomoci při hypotyreóze, vězte, že jich je spousta! Protizánětlivé potraviny, jako je zázvor nebo jablečný ocet, nebo potraviny bohaté na selen, jako jsou obiloviny, maso, drůbež a ryby, vám mohou pomoci. Stejně tak potraviny bohaté na jód, jako je jodizovaná sůl a mořské plody – jejich příjem však zvyšte pouze v případě, že máte jodu nedostatek.

Proto se klidně poraďte se svým lékařem nebo odborníkem na výživu a sestavte si jídelníček, který bude bohatý na dobré potraviny a bude šetrný k potravinám potenciálně problematickým pro hypotyreózu. Nenechte se tím zahltit – spočívá to v několika jednoduchých výběrech potravin a troše plánování při nákupu potravin.