Přírodní prostředky na periferní neuropatii a její příznaky

Patříte mezi miliony lidí s periferní neuropatií? Jakékoli poškození periferních nervů může způsobit bolest, necitlivost nebo brnění, obvykle v rukou a nohou. Častá je také svalová slabost a ztráta koordinace a rovnováhy. Poškození nervů, které vedou k vnitřním orgánům, může mít za následek také problémy s pocením, trávením, močením a sexuálními funkcemi. To vše se děje proto, že je narušen periferní nervový systém, který přenáší informace mezi centrálním nervovým systémem a zbytkem těla.

Nejčastější příčinou periferní neuropatie je cukrovka. Mohou ji však způsobit i další faktory, jako je poranění nervů, nadměrná konzumace alkoholu, nedostatek vitamínu B12, hypotyreóza, autoimunitní onemocnění, jako je revmatoidní artritida a lupus, a také infekce, jako je pásový opar, HIV a borelióza. V závislosti na příčině se mohou některé případy periferní neuropatie zlepšit, v jiných případech však může být poškození trvalé. Například udržování hladiny cukru v krvi pod kontrolou může diabetickou neuropatii zlepšit nebo alespoň zastavit její zhoršování. Proto je pro řešení tohoto stavu důležité identifikovat a léčit příčinu periferní neuropatie. Pokud trpíte periferní neuropatií, může několik přírodních prostředků pomoci řešit příznaky a zvrátit poškození:

Volné léky a přípravky na bolest a necitlivost můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Udržujte vysoký krevní cukr pod kontrolou

Přibližně 60-70 % lidí s cukrovkou trpí v nějaké formě neuropatií. Poškození nervů je přitom častější u diabetiků s nadváhou, kteří nemají pod kontrolou hladinu cukru v krvi, a u lidí s vysokým krevním tlakem. Pokud máte cukrovku, je pro kontrolu hladiny cukru v krvi důležitá pravidelná kontrola hladiny glukózy v krvi, užívání léků podle pokynů, pravidelné cvičení a zdravá strava. O úpravě životního stylu a přírodních prostředcích k omezení a zvrácení cukrovky si přečtěte zde.

Vyhýbejte se alkoholu a kouření

Nadměrná konzumace alkoholu může mít za následek periferní neuropatii. Přesná souvislost mezi nadměrným pitím alkoholu a poškozením nervů sice není jasná, ale může to být způsobeno otravou nervů alkoholem nebo důsledkem špatné výživy spojené s alkoholismem. Každopádně až u 50 % lidí, kteří požívají nadměrné množství alkoholu, dojde po určité době k poškození nervů. Bylo také zjištěno, že diabetici mají vyšší riziko periferní neuropatie, pokud kouří nebo pravidelně požívají nadměrné množství alkoholu. Pokračující konzumace alkoholu může poškození nervů zhoršit. Poradenství, léky a podpůrné skupiny, jako jsou Anonymní alkoholici, vám mohou pomoci získat kontrolu nad alkoholismem.

Pravidelně cvičte

Zde je další důvod, proč být fyzicky aktivní. Jedna studie zjistila, že desetitýdenní program odporového cvičení a středně intenzivního aerobního cvičení zlepšil neuropatické příznaky u lidí s diabetickou periferní neuropatií. U osob, které se programu zúčastnily, došlo ke zlepšení větvení nervových vláken a k výraznému snížení bolesti.

Proto se každý týden věnujte alespoň dvě a půl hodiny aerobnímu cvičení střední intenzity, jako je rychlá chůze nebo jízda na kole. Alespoň několik dní v týdnu také cvičte cviky, které procvičují hlavní svalové skupiny, jako jsou svaly kyčlí, nohou, zad, břicha, ramen, hrudníku a paží.

Zvyšte příjem kyseliny alfa-lipoové

Oxidační stres se podílí na vzniku diabetické neuropatie a bylo zjištěno, že antioxidanty zabraňují poškození nervů u lidí s diabetem. Bylo zjištěno, že kyselina alfa-lipoová (ALA), antioxidant produkovaný vaším tělem, pomáhá lidem s tímto onemocněním. Výzkumy ukazují, že denní suplementace 600 mg ALA může zmírnit příznaky diabetické neuropatie a zlepšit citlivost na inzulín. Na rozdíl od jiných antioxidantů, které se rozpouštějí buď v tukových tkáních, nebo ve vodě, může tento silný antioxidant působit v obou. To znamená, že je schopen působit v celém vašem těle. Tento silný antioxidant je přítomen v potravinách, jako jsou játra, červené maso a kvasnice. Lze jej také užívat jako doplněk stravy nebo podávat nitrožilně.

Doplňování ALA se nedoporučuje těm, kteří mají nedostatek vitamínu B1. Před užíváním tohoto antioxidantu byste se také měli poradit se svým lékařem, pokud užíváte léky na cukrovku. ALA totiž může snižovat hladinu cukru v krvi a při současném užívání s léky na vysokou hladinu cukru v krvi může způsobit její přílišný pokles.

Aplikujte kapsaicinovou mast na bolest

Kapsaicin, složka obsažená v chilli papričkách, poskytuje při lokální aplikaci úlevu od bolesti způsobené neuropatií. Působí tak, že vyčerpává sloučeninu zvanou substance P, která se podílí na vysílání signálů bolesti do mozku. Masti s obsahem kapsaicinu jsou dostupné v lékárnách a lze je používat. Aplikace množství o velikosti hrášku 3-4krát denně může pomoci zmírnit bolest. Mějte však na paměti, že kapsaicin může zpočátku způsobovat pocit pálení a určité podráždění. Používejte ho proto velmi málo a ujistěte se, že jste schopni ho snášet. Tuto mast také nepoužívejte na porušenou kůži.

Zvyšte příjem vitamínu B12

Vitamín B12 pomáhá udržovat nervové buňky zdravé a nedostatek této důležité živiny může způsobit periferní neuropatii. Studie zjistily, že léčba lidí s diabetickou neuropatií vitamínem B12 může zlepšit příznaky, jako je bolest, necitlivost a pocit brnění. Tento lék však nemusí být prospěšný pro ty, kteří netrpí jeho nedostatkem.

Dospělí potřebují 2,4 mcg vitamínu B12 denně. Je přirozeně obsažen v živočišných potravinách, jako jsou škeble, hovězí játra, maso, vejce, mléko, drůbež a ryby. Protože však někteří lidé s jeho nedostatkem mají problémy s jeho vstřebáváním z potravin, může být v případě jeho nedostatku nutná léčba tabletami nebo injekcemi vitamínu B12. Poraďte se se svým lékařem a prozkoumejte tuto možnost.

Užívání pupalkového oleje

Pupalkový olej se získává ze semen pupalky dvouleté. Obsahuje omega-6 mastné kyseliny, jako je kyselina gama-linolenová (GLA) a kyselina linolová (LA), které mohou být prospěšné pro osoby s diabetickou periferní neuropatií. Jedna studie zjistila, že u pacientů, kteří užívali 360 mg kyseliny gama-linolenové po dobu 6 měsíců, došlo k výraznému zlepšení příznaků neuropatie.

Olej z pupalky dvouleté je dostupný ve formě kapslí, ale měl by být užíván se souhlasem lékaře. Mějte na paměti, že pupalkový olej není vhodný pro osoby se záchvaty nebo poruchami krvetvorby.

Použití levandulového, heřmánkového nebo neroliového esenciálního oleje

Mnoho esenciálních olejů má vlastnosti zmírňující bolest. Jedna studie zjistila, že bolest způsobená periferní neuropatií se u dětí s HIV zmírnila, když se lokálně aplikoval zředěný levandulový, heřmánkový nebo neroliový esenciální olej. Tyto oleje měly příznivý účinek i při vdechování jejich vůně.

Nechte si udělat masáž

Úlevu od příznaků periferní neuropatie vám může přinést relaxační masáž. Jedna případová studie zjistila, že u pacienta, který trpěl periferní neuropatií v důsledku chemoterapie, došlo po masáži k téměř úplné úlevě od brnění, bolesti a necitlivosti. Byly použity lehké masážní tahy i práce s hlubokými tkáněmi pomocí technik effleurage (klouzavé tahy) a petrissage (hnětací pohyby). Bylo také zjištěno, že masáž zlepšuje kvalitu života a zmírňuje příznaky u osob s diabetickou periferní neuropatií. Předpokládá se, že působí na základě zlepšení krevního oběhu.

Prozkoumejte akupunkturu

Akupunktura, starobylá čínská léčba, při níž se na určitá místa těla zavádějí tenké jehličky, může pomoci lidem s periferní neuropatií. Výzkum zjistil, že může zlepšit příznaky a nervové vedení. Akupunktura vychází z přesvědčení, že životní síla známá jako „čchi“ proudí tělem po drahách zvaných meridiány. Předpokládá se, že překážka v toku této energie je příčinou onemocnění a akupunktura má obnovit správný tok čchi. Ujistěte se, že se na léčbu obrátíte na kvalifikovaného lékaře.