Zdraví

Příčiny nervového nebo psychického zhroucení

Někdy je obtížné zvládnout mnohé životní vzestupy a pády. A v těch nejtěžších chvílích můžeme zažít něco, čemu se lidově říká psychické (nebo nervové) zhroucení. Jde o dočasnou, časově omezenou duševní poruchu, kdy je jinak funkční jedinec ve stresu, depresi nebo úzkosti, takže jsou jeho duševní funkce přetížené a není schopen každodenního dobrého výkonu, dokud se zdroj poruchy nevyřeší. Přestože tento stav není uznáván konvenční psychologií a jako takový nemá definovaný seznam příčin, stojí za to mu porozumět a věnovat mu pozornost.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Nadměrný stres a problémy s duševním zdravím v minulosti mohou vyvolat selhání organismu

Ačkoli stres někdy v životě postihne každého z nás, k psychickému zhroucení dochází až ve chvíli, kdy se situace stane neúnosnou. Je to proto, že při stresu mozek uvolňuje hormon zvaný kortizol. A v závislosti na intenzitě stresu se může plazmatická hladina tohoto hormonu zvýšit 2-5 krát více než normálně, což vede ke zhroucení.

Malá studie zjistila, že pokud jde o spouštěče zhroucení, může hrát roli závislost na alkoholu, deprese, schizofrenie a drogová závislost. K plnému potvrzení tohoto tvrzení je však zapotřebí dalšího výzkumu. Přesto vás někdy může nadměrný stres vést k tomu, že se ve vás začnou skrývat negativní myšlenky, které vám znemožní racionálně uvažovat. Zde je několik faktorů, které mohou stres ještě zvýšit.

Práce spojená s emočním vyhořením

Pokud máte náročnou, emocionálně vyčerpávající práci, pak by vás psychické zhroucení nemělo překvapit. Hektické termíny, vysoká očekávání a nedostatek pohybu mohou způsobovat nepřiměřený fyzický i psychický stres. A v situacích, kdy očekávání nejsou naplněna nebo kdy práce není dokončena, dochází k extrémnímu stresu, který následně vyústí v psychické zhroucení.

Ve skutečnosti výzkumy po první a druhé světové válce zjistily, že případy nervového zhroucení souvisely s nedostatkem morálky a sociální podpory a také s úzkostí v ozbrojených silách. Pokud vás tedy v zaměstnání tlačí nadoraz, promluvte si se svým nadřízeným o případných návrzích, vezměte si dovolenou nebo zvažte změnu zaměstnání.

Potíže ve vztahu

S tímto problémem se setkala většina z nás. Když se vztah dostane do nepříznivého období, může to zúčastněným osobám způsobit obrovský psychický stres. Podle výzkumů může jít o rozvod, manželské napětí nebo potíže s partnerem. Všechny tyto události vedou k obrovskému citovému zmatku a stresu, přičemž obojí může vyvolat nervové zhroucení. Pokud máte problémy se zvládáním problémů ve vztazích, promluvte si s někým blízkým nebo zvažte terapii.

Finanční krize

Finanční potíže mohou způsobit další stres, ať už jde o nezaplacené účty, narůstající dluhy nebo stále narůstající splátky. Pokud máte problémy s udržením financí, zkuste si sestavit rozpočet, který můžete dodržovat, nebo požádejte o radu odborníka. Pokud to nepomůže, zvažte několik terapeutických sezení.

Problémy se zdravotními poruchami

Jedna studie, která byla provedena s cílem zjistit, co je příčinou toho, že dochází ke zhroucení, zjistila, že osobní zdraví je pro mnoho osob zdrojem stresu. Nejenže nás zdravotní poruchy nutí cítit se na dně a úzkostně, mohou také způsobit, že se náš stres nahromadí. Ten se může ještě zhoršit, pokud jste upoutáni na lůžko nebo jste závislí na někom jiném. Pokud se vás to týká, nezapomeňte o svém pocitu bezmoci komunikovat se svými blízkými a dopřejte si dárek nebo dobrou večeři pro sebe. Můžete se také rozhodnout, že se po dobu nemoci zúčastníte krátkého kurzu, pokud vám to pomůže, abyste byli produktivní. A pokud vše ostatní selže, jak jsme již zmínili, zvažte návštěvu terapeuta.

Akademický a vrstevnický tlak

Ať už jde o střední nebo vysokou školu, potřeba mít dobré známky a účastnit se mimoškolních aktivit, aniž by to ovlivnilo váš společenský život, je přinejmenším obtížná. A s potřebou dosahovat nadstandardních výsledků přichází stres spolu se stále častějším psychickým zhroucením, zejména před zkouškou nebo důležitou prezentací. Nemluvě o tom, že strach ze života po maturitě může být docela silným spouštěčem úzkosti. Neschopnost zapadnout do kolektivu nebo pocit izolace a přehlížení mohou způsobit totéž. Neočekávejte od sebe příliš mnoho a buďte k sobě laskaví. Promluvte si s poradcem o svých kariérních plánech a nebuďte naštvaní, pokud věci nepůjdou podle plánu.