Zdraví

Způsoby, kterými se liší sexuální touha mužů a žen

Pokud jde o sex, není pochyb o tom, že muži a ženy vnímají tuto sexuální činnost odlišně. Média a samozřejmě i společnost vykreslují muže jako primitivní zvířata připravená jít do toho kdykoli. Ženy jsou naproti tomu obvykle na opačné straně spektra. Potřebují jen to správné osvětlení, romantickou večeři s dlouhým a příjemným rozhovorem, než vůbec pomyslí na to, že by s někým skočily do postele. Potvrzuje však věda tuto zažitou představu? V jistém smyslu ano.

Pokud jde o sexuální apetit, spousta lidí má o jeho povaze různé domněnky. Je však také nesmírně subjektivní. Vědci si skutečně dávají záležet na fyzickém měření vzrušení v pohlavních orgánech. Jiní dávají přednost mnohem méně invazivní metodě průzkumů. Otázky, které kladou, se obvykle točí kolem těchto aspektů.

Spontánní myšlenky na sex.
Četnost a rozmanitost sexuálních fantazií.
Jak chce mít kdo sex.
Kolik sexuálních partnerů by chtěl.
Masturbace.
Jak se cítí ohledně různých sexuálních praktik.
Ochota vzdát se sexu.
Iniciace versus odmítání sexu.
Obětování se pro sex.

Sexualita

U obou pohlaví je sexuální reakce odlišná a dochází k ní v různou dobu. U žen je sexualita proměnlivější. Zatímco muže obvykle vzrušují velmi specifické věci, ženy fyzicky vzrušuje širší škála.

Výzkumníci měřili genitální vzrušení u žen i mužů při přehrávání erotických filmů. Překvapivě ženy stejně vzrušoval heterosexuální sex i lesbický a homosexuální sex, zatímco muže vzrušoval pouze heterosexuální a lesbický sex (gaye vzrušoval pouze sex, který zahrnoval muže). To ukazuje, že ženy jsou mnohem flexibilnější, pokud jde o to, co je vzrušuje. Neexistuje žádný pevně stanovený vzorec.

Psychologické faktory

Zdá se, že ženy se mnohem více zabývají příběhem, který sexu předchází. Dávají přednost navázání citového vztahu před sexem. Pro muže je sex tím spojením. Je to způsob, jakým vyjadřují svou intimitu s partnerkou. Ženy mají také tendenci zakládat své sexuální fantazie na těchto příbězích. Muži mají častěji fetiše týkající se například specifického oblečení, částí oděvu, jako jsou boty, nebo materiálů, jako je kůže a guma.

Sociální faktory

Jiní naznačují, že důvodem zjevného sexuálního nezájmu žen mohou být sociální kontexty. Na určité úrovni ženy nezapomínají na to, že výsledkem sexu jsou děti a ony jsou ty, které nakonec otěhotní a s největší pravděpodobností se o dítě nakonec budou starat. Naznačují, že potlačená sexualita žen je způsobena těmito společenskými strukturami, které pečovatelskou roli kladou výhradně na ženy.

Hormonální faktory

Muži mají vyšší hladinu testosteronu, který jejich mozek senzibilizuje k činnosti pro sexuální aktivitu. To může být důvodem, proč jsou tak ochotně nakloněni sexu, a to i ve středním věku. Testosteron dělá totéž u žen, jejich sexuální vrchol je údajně ve 20 letech. Tehdy může být hladina testosteronu nejvyšší.

V době, kdy jim táhne na čtyřicítku, prý hladina testosteronu klesá zhruba na polovinu. To vysvětluje, proč mají ženatí muži pocit, že mají méně sexu, než si přejí, a proč jsou vdané ženy spokojené s množstvím sexu, který mají se svými muži.

To jsou samozřejmě jen obecné statistiky a existuje spousta lidí mimo tuto normu. Nakonec je důležité, abyste s partnerem vedli otevřený rozhovor o svých potřebách a očekáváních v ložnici. Není ostuda zkoušet nové věci nebo se poradit s odborníkem. Ať už jste muž nebo žena, není důvod dělat kompromisy ve svém sexuálním životě.