Zdraví

Zdravotní výhody lotosového kořene, které musíte znát

Lotosový květ je zvláštní rostlina. Představuje znovuzrození, probuzení a povstání z temnoty. V tomto případě je tou temnotou kalná voda. A co kořen nebo oddenek? Je to běžný odpadní produkt lotosového průmyslu, ale skrývá v sobě velký potenciál. Dokonce i listy mají nutriční výhody.

V Číně a Japonsku se lotosový kořen používá jako zelenina. Je mimořádně křupavý, takže je lahodnou přísadou do vařených pokrmů. Lotosový kořen lze jíst také syrový, stejně jako celer nebo mrkev.

Pokud s lotosovým kořenem teprve začínáte, přečtěte si tyto zdraví prospěšné účinky. Určitě ho budete chtít co nejdříve vyzkoušet.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zdravotní účinky lotosového kořene

Poskytuje antioxidanty

Chcete-li získat pořádnou dávku antioxidantů, jezte lotosový kořen. Je plný antioxidantů stejně jako semena a květ. Nejsilnější aktivitu má metanolový extrakt v podobě prášku z lotosového oddenku, ale v pohodě stačí jíst i samotný kořen.

V těle antioxidanty ochrání vaše buňky před poškozením. Zvýší také antioxidační kapacitu vaší krve, čímž vám poskytnou ochranu před srdečními chorobami a některými druhy rakoviny. Celkově bude vaše zdraví vzkvétat a chronická onemocnění budou méně pravděpodobná.

Lotosový kořen je tak bohatý na antioxidanty, že se může přidávat i do syrového masa, aby se prodloužila jeho trvanlivost.

Zvládá HIV

Antioxidační vlastnosti lotosového kořene mohou pomoci i proti viru lidské imunodeficience (HIV). To vše díky sloučeninám, jako jsou polysacharid-proteinové komplexy a katechiny. Ty se mohou pochlubit úžasnými antivirovými účinky, takže mohou inhibovat klíčové enzymy HIV, jako je reverzní transkriptáza.

Díky těmto účinkům může lotosový kořen potenciálně hrát roli v terapii proti HIV.

Zmírňuje průjem

Potýkáte se s průjmem? Obraťte se na lotosový kořen. Starověká medicína ho ctí jako tradiční prostředek proti průjmu.

Studie v časopise Journal of Ethnopharmacology testovala tento účinek na zvířatech. Vědci zjistili, že lotosový kořen výrazně uvolnil tenké střevo, což pomohlo zmírnit průjem. Snížily se také spontánní kontrakce. Tato zjištění naznačují možný přínos pro nás lidi.

Zlepšuje trávení

Další výhodou lotosového kořene je jeho vláknina. Deset jeho plátků obsahuje 2,8 gramu, což může doplnit doporučenou denní dávku 20 až 30 gramů.

Neměli byste však jíst příliš mnoho vlákniny najednou. V opačném případě se vystavujete riziku zácpy. Protože však lotosový kořen obsahuje středně velké množství vlákniny, je to pro začátek skvělá potravina.

Dostatek vlákniny je dobrý pro vaše trávení. Uleví vám od zácpy a zároveň udrží pravidelnou stolici. Sníží se také riziko vzniku divertikulární choroby a rakoviny tlustého střeva.

Potlačuje onemocnění jater

Lotosový kořen oplývá antioxidanty zvanými polyfenoly. Ty dokáží úžasné věci při nealkoholickém ztukovatění jater, což je nejčastější onemocnění jater ve vyspělých zemích.

Polyfenoly působí tak, že zvyšují hladinu bílkoviny zvané adiponektin. Ten má na starosti regulaci glukózy v krvi a odbourávání mastných kyselin, což zpomaluje nealkoholické ztukovatění jater. Výsledek? Lepší ochrana před nealkoholickým ztukovatěním jater spolu se zmírněním příznaků. Dokonce i zánětlivé geny jater byly díky kořenu lotosu potlačeny.

Lotosový kořen najdete ve specializovaných čínských a asijských obchodech s potravinami. K dostání je také v plechovkách a sklenicích. Chcete-li získat jednoduchý nápad na jídlo, přihoďte lotosový kořen do svého oblíbeného zeleninového jídla.