Zdraví

9 účinných tipů jak se zbavit nadýmání a nafouklého břicha

Pocit nadýmání a nafouklého břicha není nikdy příjemný. Břicho se může zdát tak plné a napjaté, že je těžké se s ním vůbec pohybovat. Každého to donutí vklouznout do tepláků a někam se schovat, protože kdo by se chtěl vláčet s nafouklým břichem.

K nadýmání dochází, když je žaludek přeplněný plyny. Příčin je nespočet, od polykání vzduchu až po zácpu, případně konzumaci některých potravin. Pokud máte menstruaci nebo užíváte léky, mohou se problémy s nadýmáním projevit také. Zatím neztrácejte naději. Nadýmání lze zahnat snadnými a jednoduchými přírodními prostředky. Často pomůže vyhnout se určitým návykům. Jste připraveni vyprázdnit a uvolnit svůj žaludek? Seznamte se s těmito tipy, které zatočí s nadýmáním.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Žvýkejte zázvor

Pokud jde o podrážděný žaludek, nemůžete udělat chybu se zázvorem. Je to tradiční lék na nadýmání, říhání, nevolnost, průjem a zácpu. Antioxidanty obsažené v zázvoru dokonce ochrání trávicí ústrojí. Zázvor si můžete vychutnat ve formě čaje nebo kapslí. Pro rychlou pomoc rozžvýkejte kousek čerstvého zázvoru o velikosti palce.

2. Jezte papáje

Papája je po staletí lékem na zažívací potíže. Nadýmání, zácpě a příznakům syndromu dráždivého tračníku toto tropické ovoce prospěje. Nemůžete sehnat čerstvou papáju? Uvařte si šálek čaje z listů papáji nebo užívejte kapsle s enzymem papája.

3. Udělejte si mátový čaj

Stejně jako zázvor je máta peprná úžasná při břišních potížích. Tato omlazující bylina uvolňuje hladké svalstvo trávicího traktu, čímž napomáhá snadnému odchodu plynů. Nevolnost a žaludeční křeče se také dostanou na druhou kolej. Mátu užívejte ve formě čaje, kapslí nebo tinktury. Neužívejte mátu peprnou, pokud trpíte refluxní chorobou jícnu, protože tato bylina vše jen zhorší.

4. Přidejte ricinový olej do zázvorového čaje

Ricinový olej nechutná zrovna nejlépe, ale ájurvéda ho označuje za jeden z nejlepších prostředků proti zácpě. Nevysušuje tlusté střevo jako jiná přírodní projímadla. Aby byl ricinový olej snesitelnější, přidejte 1 čajovou lžičku do zázvorového čaje.

5. Vyhněte se syceným nápojům

Omezte perlivé nápoje. Tyto bublinky jsou plné vzduchu, takže je logické, že ho bude plný i váš žaludek. Vašemu zdraví neprospěje ani cukr obsažený v limonádách.

6. Pomalu zvyšujte množství potravin s vysokým obsahem vlákniny

Vláknina je pro tělo velmi prospěšná. Když jí ale sníte příliš mnoho a rychle, hrozí problémy s plynatostí a nadýmáním. Předejděte tomuto problému postupným zvyšováním příjmu vlákniny v průběhu času. Fazole a čočka jsou častými pachateli. Ovoce a zelenina však obsahují také hodně vlákniny, takže jejich příjem zvyšujte postupně.

7. Vyhněte se žvýkačkám

Potíže s nadýmáním přináší také žvýkání žvýkaček. Pokaždé, když žvýkáte, vniká dovnitř vzduch. Omezte tedy riziko nadýmání tím, že místo toho budete mlsat mentolové bonbony.

8. Vyhněte se mléčným výrobkům

Způsobují vám mléčné výrobky nadýmání? Pravděpodobně trpíte intolerancí laktózy, stejně jako 65% populace. Intolerance laktózy vzniká, když nemáte v těle enzym, který štěpí laktózu, cukr obsažený v mléce. Mezi další příznaky patří průjem, plynatost, nevolnost a časté jsou i bolesti. Pokud trpíte intolerancí laktózy, budete se cítit nepříjemně 30 minut až 2 hodiny po konzumaci mléčných výrobků.

9. Konzumujte jídlo pomalu

Příliš rychlá konzumace jídla je spolehlivým způsobem, jak spolykat velké množství vzduchu. Tím si zaplníte břicho, ale ne v dobrém slova smyslu! Je také dobré vyhnout se mluvení při jídle, což je pravidlo z dětství, které platí dodnes. Věnujte pozornost potravinám, které vám nedělají dobře. Pokud je to nutné, veďte si potravinový deník, abyste mohli přesně určit pachatele potíží.

Máte bolesti, zvracíte, pálí vás žáha nebo ztrácíte na váze? Máte tmavou stolici nebo dokonce krev ve stolici? Obraťte se co nejdříve na svého lékaře, protože nadýmání může způsobovat nějaký závažnější problém.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases