Zdraví

Vyhněte se jablečnému octu, pokud užíváte tyto léky

Jablečný ocet je zázračná potravina. Zeptejte se na to všech bláznů do zdraví!

Používá se k léčbě mnoha onemocnění. Jablečný ocet dokáže uklidnit podrážděný žaludek, zvládnout cukrovku a zlepšit trávení. Dokonce ho můžete užívat i na kontrolu chuti k jídlu. Jablečný ocet je v podstatě nezbytností.

Přesto, stejně jako všechny dobré věci, není jablečný ocet pro každého. S některými chorobami a léky si neporadí. Některým lidem jablečný ocet spíše škodí než pomáhá.

Dejte na jistotu tím, že se dozvíte o nevýhodách jablečného octa. Můžete se tak vyhnout škodlivým komplikacím.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Léky na cukrovku a inzulín

Sulfonylurey
Biguanidy
Meglitinidy
Thiazolidindiony
Inhibitory DPP-4
Inhibitory SGLT2
Inhibitory alfa-glukosidázy
Sekvestranty žlučových kyselin
Inzulín

Jablečný ocet je známý tím, že zlepšuje riziko vzniku diabetu. Snižuje postprandiální hladinu cukru v krvi, což usnadňuje kontrolu hladiny glukózy. Pokud jde o osoby s diabetem 1. nebo 2. typu? Jablečný ocet nabízí přírodní formu léčby.

Pokud již užíváte léky na cukrovku, buďte opatrní. Tyto léky snižují hladinu glukózy v krvi. V kombinaci s jablečným octem by mohlo dojít k přílišnému snížení hladiny cukru v krvi. To se může změnit v hypoglykémii a způsobit třes, závratě, zmatenost a slabost. Neléčená hypoglykémie může vést k bezvědomí a záchvatům.

Stejně je tomu i při léčbě inzulinem. Inzulín využívá glukózu k získávání energie a pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. Účinky jablečného octa snižující hladinu glukózy mohou být při léčbě inzulinem škodlivé.

Jablečný ocet i léky na cukrovku mohou také snižovat obsah draslíku v krvi. To představuje riziko hypokalémie. Mezi příznaky patří zácpa, bušení srdce, vynechávání srdečních tepů, únava, poškození svalů, brnění a necitlivost.

Léky na hypertenzi

Thiazolidindiony (thiazidová diuretika)
Kličková diuretika

Vysokým krevním tlakem neboli hypertenzí trpí 1 ze 3 dospělých. Diuretika se často používají k „vyplavení“ přebytečného sodíku z těla. Jsou také známá jako tablety na vodu nebo tekutiny.

Bohužel, když odchází sodík, odchází i draslík. Není divu, že častým vedlejším účinkem je nízká hladina draslíku v krvi. Příznaky mohou opět sahat od zácpy až po poškození svalů.

Léky na srdeční selhání

Thiazolidindiony (thiazidová diuretika)
Kličková diuretika

Některá diuretika léčí srdeční selhání. Opět působí tak, že snižují krevní tlak, a tím i zátěž srdce. Přebytečné tekutiny a sodík jsou vyplavovány při močení.

Je to však další příprava na nízkou hladinu draslíku v krvi. Jablečný ocet může toto riziko zhoršit, proto je zásadní být opatrný. Možná budete muset jablečný ocet omezit nebo se mu vyhnout.

Koneckonců draslík je potřebný pro normální funkci srdce. Dokonce řídí srdeční tep a rytmus. To je ještě důležitější, pokud máte městnavé srdeční selhání.

Pokud máte problémy s hypokalémií, můžete být převedeni na draslík šetřící diuretika. Tyto léky zvyšují močení, ale udržují draslík v těle. Jinak můžete užívat doplňky stravy s draslíkem nebo jíst potraviny bohaté na draslík. Mezi vynikající zdroje patří avokádo, banány, otruby, mrkev, mléko, pomeranče, losos a špenát.

Bezpečnostní upozornění

Jablečný ocet vždy zřeďte vodou. Je také dobré užívat ho s mírou. Jablečný ocet jako látka s kyselým účinkem může způsobit popálení jícnu.

Pokud jste těhotná nebo kojíte, poraďte se před užíváním jablečného octa se svým lékařem. Pokud dostanete souhlas, zeptejte se na bezpečné množství.