Zdraví

Nejlepší prostředky k léčbě zánětu spojivek (konjunktivitida)

Spojivka je sliznice, která lemuje vnitřní stranu očních víček a pokrývá bílou část oka. Tato tenká vrstva tkáně je náchylná k infekcím a může se u ní vyvinout běžné oční onemocnění zvané konjunktivitida – nazývané také „růžové oko“ nebo „červené oko“.

Krvavé oči, krupičkovitý výtok a celkové potíže – zánět spojivek může být docela nepříjemný. Co se přesně děje, když máte zánět spojivek? Zánět spojivek může postihnout jedno nebo obě oči. I když se obvykle jedná o lehkou infekci, existuje možnost, že se infekce vymkne kontrole a způsobí vážné oční problémy.

Zánět spojivek mohou vyvolat bakterie, viry nebo alergeny, jako jsou roztoči, pyly, kosmetika a některé léky. Bakteriální infekce se obvykle projevuje hustým, krustovitým výtokem, zatímco zduření žlázek a vodnatý nebo hlenovitý výtok svědčí o virové infekci. Virový i bakteriální zánět spojivek začíná v jednom oku a často se rozšíří i do druhého. Pokud jsou postiženy obě oči, což je doprovázeno velkým svěděním a vodnatým výtokem, svědčí to o alergické příčině.

Příznaky zánětu spojivek mohou trvat po dobu 10-15 dnů.

První linií léčby, kterou lékaři proti zánětu spojivek doporučují, je obvykle teplý nebo studený obklad ke snížení svědění a otoku a umělé slzy k vyplavení dráždivých látek z oka. V závislosti na závažnosti příznaků mohou lékaři také doporučit antibiotika u bakteriálního zánětu spojivek, antihistaminika a protizánětlivé léky u virového zánětu spojivek. Existují však věci, které můžete udělat doma, abyste dosáhli úlevy od příznaků.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Kurkuma

Kurkuma je přírodní antibiotikum a její složky mohou pomoci v boji proti zánětu a podpořit hojení.

Studie ukázala, že u myší s alergickým zánětem spojivek došlo po léčbě kurkumou ke zlepšení příznaků. Kurkuma vytvářela protilátku, která potlačovala aktivitu alergenu (cizorodého činitele) a snižovala závažnost zánětu spojivek.

Jak se používá

  • Smíchejte 1 lžičku kurkumy s vodou a směs použijte jako oční výplach.
  • Pro teplý obklad přidejte 1 polévkovou lžíci kurkumy do šálku převařené vody. Do tekutiny pak můžete namočit čistý vatový tampon nebo žínku a přiložit na oko.

Kurkuma sice nemá žádné vedlejší účinky jako lokální obklad, ale pokud se dostane do oka, může způsobit podráždění. Buďte proto opatrní a při používání kurkumového obkladu mějte oči jemně, ale důkladně zavřené. Dbejte také na to, abyste kurkumu nepoužívali v nadměrném množství, protože by mohla na pokožce zanechat žlutou skvrnu.

Med

Vyhněte se používání medu staršího 5 let, protože nemusí fungovat tak účinně jako čerstvý med.

Med je bohatý antimikrobiální a antibakteriální přípravek a lze jej bezpečně aplikovat i do okolí očí. Zklidňuje zánět a podráždění způsobené zánětem spojivek.

V jedné studii bylo zjištěno, že med snižuje zarudnutí, otok a hnisavý výtok v infikovaném oku a zkracuje celkovou dobu potřebnou k vyplavení bakterií z organismu. Jiná studie ukázala, že aplikace medu 4 krát denně výrazně snížila otok.

Jak se používá

  • Přidejte 3 čajové lžičky medu do 2 šálků vroucí vody.
  • Směs nechte vychladnout a naneste ji kolem oka.

Listy svaté bazalky

Čerstvé listy tulsi jsou účinnější než suché.

Podle tradiční ájurvédské medicíny mají listy tulsi neboli svaté bazalky protizánětlivé, antibakteriální a antivirové vlastnosti, které mohou přinést úlevu při zánětu spojivek.

Jak se používá

  • Používejte listy tulsi k přípravě čaje nebo několik listů přímo snězte jako součást každodenní rutiny pro dobré zdraví očí.
  • Případně můžete listy tulsi namočit do 2 lžic medu a tekutinu použít jako oční výplach.
  • Do tekutiny můžete také namočit čistý vatový tampon nebo žínku a použít ji jako teplý obklad.

Aloe Vera

V arabské medicíně se aloe vera používá jako tradiční lék na zánět spojivek. Aloe vera je super rostlina s antivirovými, antibakteriálními a protiplísňovými účinky. Výtažky z aloe vera obsahují látky jako etanol a ethylacetát. Tyto alkoholové extrakty jsou schopny modulovat buněčné funkce a vlastnosti. Díky tomu se často používají v očních kapkách k léčbě zánětů a dalších onemocnění souvisejících s očima.

Jak se používá

  • Pokud máte na zahradě nebo doma rostlinu aloe vera, stačí si kousek uříznout a šťávu nebo gel nanést na oko a oční víčka. Čím je gel čerstvější, tím účinněji může působit proti příznakům zánětu spojivek.
  • Výtažky z aloe můžete také použít k přípravě čaje. Tuto tekutinu pak můžete použít buď jako výplach očí, nebo do ní namočit čistý vatový tampon pro teplý obklad.
  • Šťávou z aloe můžete oči chránit i před škodlivým UV zářením.

Heřmánek

Pokud trpíte alergickým zánětem spojivek nebo sennou rýmou, buďte při používání heřmánkového čaje opatrní.

Heřmánek je jednou z nejstarších, dobře zdokumentovaných a hojně využívaných léčivých rostlin na světě. Jeho antioxidační, protizánětlivé a adstringentní vlastnosti se již po staletí využívají k léčbě různých zdravotních problémů. Používá se také k léčbě očních infekcí a poruch, jako je zánět spojivek a ucpané slzné kanálky.

Jedna studie zaznamenala, že používání heřmánkového čaje jako očního výplachu zhoršilo stav u pacientů s alergickým zánětem spojivek nebo sennou rýmou. Pití heřmánkového čaje však infekci nezhoršovalo.

Jak se používá

  • Přitiskněte chladné sáčky s heřmánkovým čajem na zavřené oči vždy asi na 10 minut a postup opakujte každých několik hodin.
  • Heřmánkový čaj můžete použít také k omývání očí. Za tímto účelem nalijte čaj do běžně dostupného očního kalíšku a přiložte jej k očím.
  • Nebo namočte vatové tampony do vychlazeného heřmánkového čaje a často si jimi oči otírejte, abyste je zbavili všech nečistot a snížili podráždění.

Lidé, kteří jsou náchylní k alergiím (zejména k alergiím na rostliny z čeledi chryzantémovitých), mohou na heřmánek reagovat, pokud se heřmánek používá k lokální léčbě. Nejlepší je nepoužívat heřmánek k léčbě zánětu spojivek u dětí.

Světlík lékařský

Světlík lékařský se již dlouho tradičně používá k léčbě zánětu spojivek a zánětlivých stavů postihujících oční víčka. Může pomoci v boji proti infekci a také vysušit přebytečnou tekutinu. Dále vodné roztoky byliny vykazují antimikrobiální a protizánětlivé účinky. V jedné studii se po aplikaci 1 kapky světlíku lékařského 1-5 krát denně zlepšily příznaky alergického zánětu spojivek během 17 dnů u více než 95 % účastníků.

Jak se používá

  • Převařte šálek vody a nechte v něm 5-10 minut louhovat čajovou lžičku světlíku lékařského. Do vychladlého čaje namočte vatové tampony, čistý hadřík nebo gázové polštářky a používejte jako obklad 3-4 krát denně.
  • Vezměte si oční kalíšek nebo sterilní kapátko a použijte čaj jako výplach očí.

Koriandr

Šťávu ze sušených listů koriandru používejte kolem očí.

Koriandr je bohatý na vitamín A a C a má antioxidační a antimikrobiální vlastnosti. Je také dobrým dezinfekčním prostředkem. Použití šťávy ze sušených listů koriandru při výplachu očí může pomoci zmírnit otok, pálení a bolest a snížit výtok.

Jak se používá

  • Vezměte šálek sušených listů koriandru a louhujte asi 5 minut ve 2 šálcích převařené vody. Bylinky sceďte a tekutinu zchlaďte.
  • Tekutinu používejte 3x denně jako oční výplach ke zklidnění zánětu a snížení bolesti.

Fenykl

Výtažky z fenyklu se tradičně používají k léčbě zánětu spojivek a dalších zánětlivých stavů postihujících oční víčka. Éterické oleje a výtažky ze semen fenyklu mají antimikrobiální a antioxidační vlastnosti a mohou pomoci v boji proti infekci.

Jak se používá

  • Převařte šálek vody a přidejte do něj 1 lžičku rozdrcených semen fenyklu.
  • Čaj nechte vychladnout a používejte jako obklad nebo jako výplach očí 3-4 krát denně.

Měsíček lékařský

Vodní výtažky z měsíčku lékařského mají vysoké antioxidační vlastnosti a mohou bojovat proti zánětům, bakteriím a virům. Používání květů měsíčku lékařského jako očního výplachu nebo obkladu může zklidnit podráždění při zánětu spojivek. Měsíček lékařský má také detoxikační a čisticí účinky, což pomáhá osobám se zánětem spojivek.

Jak se používá

  • Převařte šálek vody a namočte do ní 1 lžičku sušených květů měsíčku lékařského po dobu 5-10 minut.
  • Čaj nechte vychladnout a používejte jako obklad 3-4 krát denně.
  • Lze jej použít také jako výplach očí.

Jitrocel

Listy jitrocele se v tradiční medicíně na celém světě již dlouho používají k léčbě různých onemocnění, včetně infekcí. Výtažky z něj mají mimo jiné protizánětlivé, antioxidační a imunitu posilující vlastnosti, díky nimž se stal oblíbeným v lidovém léčitelství. Čerstvé listy jitrocele mají zklidňující účinky, což se může hodit při zánětu spojivek.

Jak se používá

  • Převařte šálek vody a nechte v něm 5 až 10 minut louhovat lžíci nakrájených listů jitrocele.
  • Čaj nechte vychladnout a používejte jako obklad 3-4 krát denně.
  • Lze jej použít také jako výplach očí.

Někteří lidé mohou být na jitrocel alergičtí, zejména v oblastech s mírným podnebím. Lidé náchylní k alergiím by měli být velmi opatrní.

Zeleninové a ovocné šťávy

Bylo zjištěno, že pití syrových zeleninových šťáv z mrkve a špenátu je účinné v boji proti zánětu spojivek zevnitř. Konzumovat lze také směs šťávy z indického angreštu a medu.

Jak se používají

  • Připravte si míchanou šťávu z 300 ml mrkvové šťávy a 200 ml špenátu. Pijte šálek dvakrát denně, dokud infekce neustoupí.
  • Případně přidejte 2 lžičky medu do šálku šťávy z indického angreštu a pijte dvakrát denně.

Brambory

Protože brambory mají stahující vlastnosti, mohou vysušovat, dezinfikovat a snižovat zánět způsobený zánětem spojivek.

Jak se používají

  • Oloupejte bramboru a nakrájejte ji na tenké plátky. Plátky přiložte na postižené oko. Pro dosažení nejlepších výsledků opakujte 3 večery po sobě.
  • Můžete si také vyrobit obklad nastrouháním brambory a zabalením do plátýnka. Pro dosažení nejlepších výsledků přiložte obklad na postižené oko alespoň na 20 minut.

Pokud jste alergičtí na brambory, vyhněte se tomuto prostředku, protože by mohl stav ještě zhoršit.

Jogurt

Jogurt je probiotikum, které prokazatelně účinně léčí zánět spojivek. Jedna studie ukázala, že pacienti se sezónním alergickým zánětem spojivek zaznamenali po dvoutýdenní konzumaci jogurtu s mandarinkovým pomerančem pokles zarudnutí, svědění a horkosti.

Jak se používá

  • Každý den snězte 2 misky jogurtu, abyste zmírnili zánět.

Okurka

Okurka je protizánětlivá a analgetická látka, která může snížit příznaky zánětu spojivek. Přestože její účinky nebyly vědecky prokázány, existuje dostatek neoficiálních důkazů, které svědčí o tom, že okurka může být prospěšná osobám se zánětem spojivek.

Jak se používá

  • Nakrájejte 2 tenké plátky okurky a přiložte je na oči.
  • Po 15-20 minutách je odstraňte.
  • Případně použijte 2 lžíce okurkové šťávy jako oční výplach.

Neemový olej

Neemový olej je známý tím, že bojuje proti zánětu a zklidňuje pokožku, a může tak zmírnit příznaky zánětu spojivek. Neem má navíc antimikrobiální vlastnosti, které mohou léčit bakteriální zánět spojivek.

Jak se používá

  • Jemně naneste 1 polévkovou lžíci neemového oleje kolem infikovaného oka.
  • Po 15 minutách smyjte.

Homeopatické léky

Profesionální homeopat před doporučením jakéhokoli léku analyzuje kromě tělesné konstituce také vaši fyzickou, psychickou a emocionální kondici. Níže jsou uvedeny některé z běžných homeopatických léků na různé příznaky zánětu spojivek.

Apis mellifica: Tento lék se doporučuje pacientům s oteklýma, zarudlýma a pálícíma očima, které mají tendenci cítit se lépe při studených obkladech.

Argentum nitricum: Tento lék se doporučuje pacientům, kteří si stěžují na silnou bolest očí a mají oteklé a zarudlé oči s hnisavým výtokem.

Belladonna: Obvykle se používá v počátečních stadiích zánětu spojivek u pacientů, kteří mají oteklá víčka a krví podlité oči, jsou citliví na světlo a stěžují si na pálení očí.

Euphrasia: Doporučuje se pacientům, kteří mají vodnaté slzy, které mohou přecházet v hustý výtok. Pacient si také může stěžovat na zrnitý a suchý pocit v očích.

Pulsatilla: Pacienti se zánětem spojivek mají někdy výkyvy nálad a bývají také podráždění. V takových případech je to doporučený lék. Pomáhá také pacientům se svěděním očí, žlutozeleným výtokem a slepenými víčky. V takových situacích dobře funguje studený obklad.

Sulfur: Používá se u pacientů se zánětem spojivek, kteří si stěžují na pocit neobvyklého horka a žízně. Pomáhá také při zarudnutí, pálení a bolesti očí. Oči se slepují a může se objevit žlutý výtok doprovázený nepříjemným zápachem.

Zánět spojivek u novorozenců

Když novorozenec vykazuje příznaky zánětu spojivek, nečekejte s návštěvou lékaře. Novorozenecký zánět spojivek může být způsoben ucpaným slzným kanálkem, podrážděním způsobeným antimikrobiálními látkami podanými při porodu nebo virem či bakterií, které dítěti předala matka při porodu. Pokud je spouštěčem infekce, může být stav poměrně vážný. Zánět spojivek novorozence je nejlépe léčit pod lékařským dohledem. Jediným domácím prostředkem, který se doporučuje, je teplý obklad mezi okem a nosem, aby se uvolnil ucpaný slzný kanálek nebo případné podráždění a otok. Můžete také použít čerstvé mateřské mléko.

Mateřské mléko k léčbě zánětu spojivek

K podání kapky mléka do oka můžete použít oční kapátko. Pro dosažení nejlepších výsledků je třeba tento postup opakovat co nejčastěji. Ve většině případů se pozitivní výsledky dostaví poměrně brzy.

Lidé v Indii, na venkově Jamajky a v Anglii tradičně používají k léčbě očních infekcí lidské mateřské mléko. Mateřské mléko je tekutina bohatá na probiotika, která obsahuje řadu antimikrobiálních bílkovin, jako jsou imunoglobiny, lysozym a laktoferin, které jsou důležitými složkami imunitního systému organismu.

Mnozí na tento prostředek přísahají, ale existují určité pochybnosti o jeho účinnosti. Mateřské mléko sice dokáže potlačit některé kmeny bakterií, které způsobují zánět spojivek, ale nebylo zjištěno, že by bylo účinné proti bakteriím, které způsobují zánět spojivek u dětí. V jiné studii bylo zjištěno, že zatímco mlezivo může díky vysoké koncentraci protilátek inhibovat některé bakterie způsobující zánět spojivek, zralé mléko nic takového nedokáže. Ve skutečnosti bylo zjištěno, že kolostrum má poloviční sílu gentamicinu, což je antibiotikum používané k léčbě mnoha bakteriálních infekcí.

Přijměte opatření k zastavení šíření zánětu spojivek

Zánět spojivek způsobený bakteriální nebo virovou infekcí je velmi nakažlivý. Infekce se může snadno a rychle šířit z jedné osoby na druhou. Na druhé straně zánět spojivek způsobený alergeny a dráždivými látkami není nakažlivý, ale existuje velmi reálná možnost, že se u vás objeví sekundární infekce způsobená nakažlivým virem nebo bakterií. Přijetím několika jednoduchých preventivních opatření můžete rozhodně snížit riziko, že se vaše oči nakazí.

V pravidelných intervalech si vyplachujte oči.

Nejdůležitějším krokem v oblasti sebeobsluhy je mytí rukou před a po dotyku očí, ať už jde o vysušení očí nebo aplikaci jakýchkoli léků.

Vyvarujte se tření očí, protože byste si je mohli ještě více podráždit a zhoršit infekci.

Nepoužívejte stejný studený nebo teplý obklad vícekrát a ujistěte se, že na každé oko používáte jiný obklad.

Ručníky, žínky, ložní prádlo nebo povlaky na polštáře, které používáte, byste neměli sdílet. Nezapomeňte je po vyléčení infekce vyprat.

Vyhněte se používání ventilátorů u oken, protože mohou do vašeho domu přitáhnout pyly a plísně. Když vyjdete ven, můžete také nosit sluneční brýle nebo jakékoli ochranné brýle, abyste minimalizovali možnost, že se vám do očí dostanou nějaké dráždivé látky.

Sdílení make-upu, kontaktních čoček nebo jakýchkoli brýlí je absolutně zakázáno! Při oční infekci nenoste ani kontaktní čočky. Veškeré líčidla, kontaktní čočky nebo brýle, které jste použili v době, kdy jste měli infekci, byste měli zodpovědně zlikvidovat.

Ve většině případů je zánět spojivek mírný a vymizí přibližně do týdne. Pokud oční infekce přetrvává déle než týden, přestože jste vyzkoušeli osvědčené přírodní prostředky, může být na čase, abyste vyhledali lékařskou pomoc. Dalšími příznaky, které by vás měly přimět k okamžitému vyhledání lékaře, jsou bolest očí, rozmazané vidění, citlivost na světlo, intenzivní zarudnutí nebo pokud se léčíte se závažnými onemocněními, jako je rakovina nebo HIV. K lékaři zajděte i v případě, že již máte nějaké oční onemocnění, abyste předešli dalším komplikacím.