Zdraví

Nejčastější zranění způsobená při plavání

Plavání je fantastické kondiční cvičení s nízkou zátěží, které si oblíbily miliony závodních i rekreačních plavců. Odborníci na fitness doporučují plavání pro jeho mírný nízký dopad na tělo, protože vztlak pomáhá tělesné hmotnosti a zároveň poskytuje kompletní trénink procvičením většiny hlavních svalů. Profesionální plavci mohou při tréninku uplavat téměř 8 kilometrů denně. Spolu s extrémní námahou a opakovaným pohybem však dochází k opotřebení, v tomto případě kloubů, ramen, kolen, kyčlí a zad v závislosti na způsobu plavání. Zde jsou některá běžná zranění způsobená plaváním.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Plavecké rameno

Bez ohledu na typ plaveckého stylu je rameno v neustálé činnosti, protože při plavání dochází k neustálému pohybu rukou. Plavecké rameno vzniká především při plavání kraulem vpřed a vzad. Ramenní kloub je jednou z nejčastěji postižených částí těla v důsledku plaveckých zranění nebo přetížení. Mezi zranění ramene může patřit impingement rotátorové manžety, ke kterému dochází v důsledku tlaku na rotátorovou manžetu ze strany lopatky nebo ramenního kloubu. Bolestivý zánět šlachy bicepsu zvaný tendinitida bicepsu a nestabilita ramene mohou být důsledkem únavy a slabosti rotátorové manžety a svalů obklopujících lopatku.

Zranění krku

Kontrola dechu je důležitou součástí plavání, protože musíte umět zadržet dech pod vodou. Technika dýchání je pro optimální plavecký výkon klíčová. Většina plavců má tendenci soustředit se hlavně na časování a zanedbává způsob, jakým se zvedá hlava pro nádech. Nesprávná technika zaklánění hlavy pro nádech při opakovaných pohybech může postupně vést k bolestem krku. Nejčastější příčinou bolesti krku při plavání je přílišné natahování krku při vynořování pro nádech. Proto je pro prevenci zranění krku zásadní naučit se správnou metodu, jak se vynořit pro nadechnutí jen na dostatečnou vzdálenost. Než se ponoříte do bazénu, je dobré provést kroužení a protahování krku.

Bolesti dolní části zad

K poranění dolní části zad obvykle dochází v důsledku nadměrného provádění motýlkového stylu. Motýlek je fyzicky náročný plavecký styl, který většinou provádějí závodní plavci. Protože ho provádějí hlavně lidé, kteří plavou často, vede časem k bolestem. Plavci provádějící tento styl se při vynoření na hladinu neotáčejí na bok. Místo toho postaví trup rovnoběžně se dnem bazénu a zvedají hlavu přímo vzhůru. Tento pohyb způsobuje při neustálém provádění zatížení dolní části zad a postupně vede k bolestem. V důsledku delfíního odrazu, který se často používá při závodním plavání, může dojít k problémům s ploténkami dolní části zad nebo dokonce ke spondylolýze. Opět platí, že protažení a zahřátí zádových svalů před vstupem do bazénu je nejlepším způsobem, jak tomu předejít.

Plavecké koleno

Plavecké koleno, druh bolesti kolene, který je běžně spojován s plaveckým stylem prsa, je také známé jako prsařské koleno. Prsa jsou často považována za poměrně snadný způsob plavání a mnoho plavců dodržuje nesprávnou techniku, což je hlavní příčinou vzniku plaveckého kolena. Kopání nohama, které nás ženou vpřed, zatímco jsou umístěny v úhlu 90 stupňů, způsobuje velkou zátěž kolene. To způsobuje kumulativní poškození, pokud se plavecký styl prsa provádí nesprávně po delší dobu. Důsledkem tohoto stavu jsou slabá kolena, tupá bolest, náhlá a prudká bolest a zánět kolene.

Svalová křeč

Křeče nohou a rukou při plavání jsou běžné a vznikají, když se sval nedobrovolně stáhne a neuvolní. Když se sval stáhne do silné a trvalé křeče, dostane se do svalové křeče. Křeč způsobuje viditelné ztuhnutí svalu doprovázené silnou bolestí a na dotek je citlivá. Mezi běžné příznaky svalové křeče patří náhlá ztuhlost a napětí svalů, bolest v postižené svalové oblasti a omezený nebo ztížený pohyb v postižené oblasti.