Zdraví

Pravda o vlivu a účincích „Cheat Days“ na váš metabolismus

Hladovci a sportovní nadšenci se každý týden nadšeně těší na příchod cheat day neboli podváděcí den. Při takovém podvádění se bez obezřetnosti konzumují opulentní, většinou nezdravé pokrmy, které uspokojí vaši mysl i tělo. Přestože jde o den, který povzbudí ducha každého dietáře, nejsou cheat days tak růžové, jak se zdají.

Výhody podváděcích dnů

Po pěti nebo šesti po sobě jdoucích dnech tréninku by každý jedinec, který dbá o své zdraví, udělal tělu a mysli velkou křivdu, kdyby neměl den odpočinku. Právě tento den v týdnu je cheat day, během kterého si vaše tělo může dopřát trochu volna, aby načerpalo energii a nemuselo se starat o to, co sníst. Cheat days mají několik výhod.

Čas na regeneraci svalů: Pro lidi, kteří mají intenzivní tréninkový režim s kardio a silovým tréninkem, den volna umožní svalům zotavit se a regenerovat. To je zase nabije energií, aby vydrželi tréninky v nadcházejícím týdnu.

Den pro duševní zdraví a nasycení: Pokud jste velkými fanoušky mastných, sladkých nebo slaných jídel, pravděpodobně je nebudete konzumovat ve dnech, kdy trénujete. Velké množství lidí však tvrdí, že pohled dopředu na cheat day je udržuje v motivaci. Cheat days vám také zabrání v tom, abyste podlehli svým chutím.

Nevýhody přílišného podvádění

Největší nevýhodou při oslavě cheat day v týdnu je riziko požitkářství. Ne všichni lidé mají železnou vůli, pokud jde o odolávání jídlu. Pokud navíc patříte k těm, kteří si nedávno osvojili zásady zdravého stravování, cheat day vás vrátí zpět na začátek.

Pokud jste nedodržovali zdravý jídelníček 3 týdny v kuse, není cheat meal (podváděcí jídlo) povinný. Vaše tělo potřebuje čas, aby se přizpůsobilo jakékoliv změně stravování, a přejídání se nebo pití v ošidný den vás také oddálí od cíle hubnutí. Vaše podváděcí jídla by také měla být nutričně vyvážená a bez jakýchkoli nezdravých přísad, aby vám pomohla udržet se na správné cestě.

Vliv cheat meal – podváděcích jídel na váš metabolismus

Několik studií prokázalo, že den bez omezení kalorií má primární vliv na hormon leptin. Jeho hlavní funkcí je regulovat chuť k jídlu tím, že signalizuje mozku, že jste plní. Uvolňuje se z tukových buněk, a když jeho hladina klesne, máte pocit hladu a tendenci se přejídat.

Pravidelné praktikování omezení příjmu kalorií může způsobit pokles hladiny leptinu. To způsobuje pokles hormonů štítné žlázy, které jsou zodpovědné za udržování rychlosti metabolismu. Ačkoli díky tomu nemáte nutkání se přejídat, dlouhodobé omezování kalorií může způsobit zpomalení metabolismu a špatnou adaptaci svalů.

V den cheat day váš zvýšený příjem kalorií způsobí nárůst produkce leptinu. To trochu zrychlí váš metabolismus a může vám pomoci spálit několik kalorií. Zvýšení metabolismu je jen 3-10 procent během 24 hodin. V porovnání s šíleným množstvím kalorií, které musíte přijmout, aby k tomu došlo, je zvýšení metabolismu velmi minimální.

Co z toho plyne

Produkci leptinu můžete zvýšit konzumací potravin s vysokým obsahem bílkovin, zdravých tuků, vitaminů a minerálů. Vědci doporučují, aby ke zvýšení metabolismu a doplnění tréninku stačilo držet se zdravé stravy alespoň z 80%. Dbejte na to, aby vaše podváděcí jídla byla s mírou, abyste nepolevovali ve svém fitness režimu. Kdykoli budete slavit své cheat days, vyhněte se obžerství a jeho žalostným následkům!

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Northwestern Medicine , Healthline