7 výrazných změn které pocítíte když se pustíte do meditace

Meditace je někdy považována za zázračný lék, který všichni potřebujeme. Dokáže připravit půdu pro lepší duševní zdraví, bojovat proti stresu a zlepšit emoční inteligenci. Klid a vědomou meditaci je těžké praktikovat každý den, vzhledem k několika rozptylujícím faktorům, ale nalezení způsobu, jak ji provádět, může být klíčem k odemknutí lepšího zdraví. Zde je několik změn, které začnete pozorovat při soustavné meditaci.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Cítíte se šťastnější

Motivační řečníci říkají, že štěstí můžeme najít ve všem, co děláme, co máme a čím můžeme být. A meditace nám pomáhá být si více vědomi své přítomnosti na této planetě. Jinými slovy, díky meditaci si uvědomujeme chuť jídla, krásu krajiny kolem nás a potenciální příležitosti v každé nepřízni osudu. Výzkum ukázal, že meditace může pomoci v boji proti depresi a vést k lepší kvalitě života. Pokud jste začali pravidelně meditovat, očekávejte, že brzy uvidíte výrazný pokrok ve svém životě.

2. Vaše bolesti se zmírní

Studie na toto téma ukázaly, že úleva od stresu založená na všímavosti neboli meditaci může pomoci zmírnit příčinu a prožívání bolesti. To je skvělá zpráva pro lidi trpící chronickou bolestí a dalšími poruchami, které ovlivňují kvalitu jejich života. I když nemusí být vždy snadné meditovat, když trpíte extrémní bolestí, můžete se naučit, jak se z ní pomocí meditace vymanit. Meditovat můžete i tehdy, když bolest poleví, a více si uvědomovat, jak se cítíte s bolestí a bez ní, když je v pozadí.

3. Zlepšíte si paměť

Zapomínáte v poslední době na různé věci? Zapomínání není vždy známkou demence – může být jednoduše způsobeno úzkostí a tím, že máte v hlavě příliš mnoho věcí. Meditace může pomoci vyčistit hlavu od těchto rušivých myšlenek. Časem se také ukázalo, že zlepšuje pracovní paměť a schopnost racionálního rozhodování.

4. Budete kreativnější

Ve studii zahrnující generální ředitele a další profesionály, kteří jsou obvykle vystaveni větší míře stresu, bylo zjištěno, že ti, kteří pravidelně meditují, jsou v práci kreativnější, a to jak při rozhodování, tak při samotné práci. Někteří lidé jdou tak daleko, že tvrdí, že by je určité nápady nenapadly, kdyby nemeditovali. Ať už malý nebo významný, meditace má skutečně vliv na kreativitu a na to, jak dobře dokážete využít svůj vnitřní potenciál.

5. Vybudujete si lepší vztahy

Meditace vám může pomoci budovat smysluplnější vztahy s kolegy a spolupracovníky. Při meditaci začnete prožívat laskavost vůči všem kolem sebe. Jste tak schopni vidět je v lepším světle a odpustit jim drobné poklesky. Pokud se vám stává, že jste s lidmi nespokojeni nebo k nim chováte zášť, meditace může být právě tou odpovědí na odpuštění a uvolnění.

6. Vaše stavy premenstruačního syndromu (PMS) se zlepší

Ženy, které zažívají premenstruační syndrom, vědí, že to není kulturní žert, jak se o něm často říká. Od mírných příznaků, jako jsou křeče a pocit smutku, až po závažné příznaky, jako jsou deprese a panika, může být předmenstruační syndrom tvrdým oříškem. Meditace prokázala velmi vysokou míru účinnosti při zmírňování změn nálad spojených s PMS. Může ženám pomoci zvládnout úzkost v tomto období a časem může pomoci i s problémy, jako jsou bolesti a silná menstruace.

7. Váš imunitní systém je silnější

Proč jsou někteří z nás náchylní k sezónním alergiím, nachlazení a všem kmenům chřipek, které se objeví? Odpověď nemusí vždy spočívat ve stravovacích návycích a hygienických podmínkách. Spíše s tím může mít co do činění naše dýchání. Dýchání je základním cvičením při meditaci a starověká indická medicína věří, že hluboké a plné dýchání může pomoci rozšířit naše plíce, pročistit krev a vybudovat silnější imunitní systém. Některé studie toto tvrzení potvrzují a uvádějí, že hluboké dýchání může kromě několika dalších výhod posílit imunitní systém.

O potřebě věnovat větší pozornost duševnímu zdraví hovoří řada úspěšných osobností, včetně slavných herců. Obhajují meditaci všímavosti jako účinnou techniku, díky níž lze v životě dosáhnout více. Nakonec nám meditace může pomoci snížit stres v každodenním životě, učinit nás ochotnějšími zkoušet nové aktivity a celkově nám pomoci vést lepší život.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Mayo Clinic , Forbes.com