Zdraví

Účinné způsoby, jak zlepšit své duševní zdraví

Dobré duševní zdraví je důležitou součástí našeho celkového zdraví. Duševní zdraví je důležité v každé fázi života, od dětství až po dospělost. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je „duševní zdraví stavem pohody, kdy si každý jedinec uvědomuje svůj vlastní potenciál, dokáže se vyrovnat s běžnými životními stresy, dokáže produktivně a plodně pracovat a je schopen přispívat svému společenství“.

Duševní zdraví je bohužel ignorovaným aspektem našeho každodenního života. Přitom problémy s duševním zdravím jsou ve skutečnosti velmi časté, dokonce i malé děti vykazují rané varovné příznaky problémů s duševním zdravím. Podle vědecké studie trpí duševním onemocněním přibližně 25 % všech dospělých a obvykle se u 50 % dospělých během života rozvine alespoň jedno duševní onemocnění.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Duševní zdraví je na pracovišti a ve společnosti stejně důležité jako zdraví fyzické. Pro zachování odolnosti a zdraví v každodenním životě je zásadní procvičovat své emocionální a psychické síly. Správná péče o duševní zdraví může zlepšit vaši náladu, sebevědomí a může pozitivně přispět k celkové radosti ze života.

Zde je tedy 5 účinných způsobů, jak zlepšit své duševní zdraví.

Buďte soucitní sami k sobě

Žijeme v neuvěřitelně rušném světě. Naše životní tempo je fanatické. Naše společnost vyžaduje náš čas jako nikdy předtím. Máme spoustu povinností a závazků. Tento hektický životní styl často vytváří neustálý tlak na naše duševní (i fyzické) zdraví a často si stěžujeme, že jsme na sebe neměli dostatek času.

Ano! Je to běžný jev a všichni jsme měli v každodenním životě stejné pocity – ale pokud chcete zlepšit své duševní zdraví – je nutné mít soucit se sebou samým. Je to jeden z nejdůležitějších aspektů našeho života. Jak vnímáte sami sebe? Jak o sobě mluvíte? A jak se sami prezentujete? Nakonec se to pro vás stane realitou. Je nutné, abyste sami sobě věnovali stejnou laskavost a péči, jakou věnujete dobrému příteli. Pokud se nemáte rádi, nevážíte si sami sebe a nehodnotíte se, je nepravděpodobné, že budete věnovat čas a energii zdravému, šťastnému a produktivnímu životu.

Pro zlepšení duševního zdraví je tedy nutné:

  • Važte si sami sebe, chovejte se k sobě laskavě a s úctou.
  • Vyhněte se sebekritice.
  • Plánujte si ve svém životě realistické cíle.
  • Vždy se snažte najít si čas pro sebe.
  • Soustřeďte se nebo si vytvořte nějaký koníček, dělejte cokoli, co vás baví.

Osvojte si zdravý životní styl

Péče o sebe po fyzické stránce může zlepšit vaše duševní zdraví. Ujistěte se, že jste si osvojili zdravý životní styl, který zahrnuje:

  • Jíst zdravé, výživné a vyvážené jídlo s dostatkem ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. Zdravá strava pomůže udržet váš imunitní systém a budete lépe zvládat běžný stres.
  • Pravidelné cvičení má řadu přínosů pro naše fyzické i duševní zdraví. Zvyšuje hladinu serotoninu a endorfinu (hormonů dobrého pocitu) a pomáhá snižovat depresi, úzkost a stres. Pomáhá také při zlepšování nálady.
  • Dostatek spánku. Spousta duševních onemocnění je často spojena s nedostatkem spánku. Udržujte ideální teplotu v místnosti, praktikujte uklidňující uspávací režim, například si přečtěte dobrou knihu, dejte si koupel a několik minut meditujte.
  • Udržování kontroly nad úrovní duševního stresu.

Praktikujte vděčnost

„Mám kolo, ale chci auto“, „Jeho plat je mnohem vyšší než můj“, „Chci si koupit velký dům“ atd… jsou příklady běžných přání. Vždy máme takové vyšší ambice a nekonečná očekávání od života. Je v pořádku mít plány, přání a ambice, ale stejně důležité je také být spokojený sám se sebou. Život je mnohem lepší, když si uvědomíme jeho světlejší stránky. Vyjadřování a praktikování vděčnosti vždy pomáhá zlepšit duševní pohodu. Většina z nás často zapomíná být vděčná za různá požehnání, která nám Bůh dal.

Sledování vděčnosti a úspěchů pomocí deníku je dobrý nápad, jak začít. Zařazení 3 věcí, za které jste byli vděční, a 3 věcí, které se vám každý den podařilo splnit – vám pomůže rozvinout pocit vděčnosti za vaše požehnání a také zlepšit vaše celkové duševní zdraví.

Naučte se techniky pro odbourání stresu

Každý se čas od času cítí ve stresu. Stresující může být každý typ požadavku nebo zátěže, jako je práce, škola, osobní a profesní závazky, velké životní změny nebo traumatické události. A tento stres ovlivňuje naše duševní zdraví. Vedle špatného duševního zdraví může pokračující stres přispívat k vážnějším zdravotním problémům, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby atd. Okolnosti bohužel nemůžeme změnit, ale můžeme se na zvládání těchto těžkých chvil lépe připravit. Zde je seznam některých známých strategií pro zmírnění stresu:

  • Pravidelné cvičení, dokonce i pouhých 30 minut chůze denně, vám může pomoci snížit stres a zlepšit náladu.
  • Prozkoumejte programy na uvolnění stresu, jako je tai-chi, meditace, jóga a jemná dechová cvičení. Relaxační techniky často kombinují dýchání a soustředěnou pozornost na příjemné myšlenky a představy, které uklidňují mysl i tělo. Naplánovaný čas na tyto a další relaxační aktivity vždy pomáhá ke zlepšení duševního zdraví.
  • Vydejte se na procházku do přírody, příroda má úžasnou léčivou sílu. Pobyt v přírodě je nejjednodušší způsob, jak se zbavit stresu.
  • Mluvte s rodinou, přáteli a zůstaňte ve spojení s lidmi, kteří chápou vaše pocity a pomáhají vám při zotavování ze slabých dnů.
  • Praktikujte všímavost. Skutečný poklad života se skrývá v milých, drobných okamžicích. Snažte se tedy zůstat v těchto okamžicích, zapomeňte na zbytečné starosti a úzkosti a užívejte si pravou podstatu života.

Požádejte o pomoc, zajděte k terapeutovi

Mluvit o svých problémech a potížích nahlas může být velmi užitečné. Stejně jako navštěvujete lékaře při tělesných onemocněních, aplikujte totéž i na duševní nemoci. Pokud toho na vás začíná být příliš a máte pocit, že to nezvládáte, neváhejte a vyhledejte odbornou pomoc. Lidé, kterým se dostane odpovídající péče, se mohou z duševních nemocí a závislostí zotavit a vést šťastný a spokojený život.

Další tipy

  • Obklopte se pozitivními lidmi.
  • Dobrovolně věnujte svůj čas a energii na pomoc někomu jinému.
  • Rozbijte monotónní rutinu jednoduchými změnami – například – jděte do jiného parku nebo vyzkoušejte k večeři jinou kuchyni.
  • Pracujte na své síle, abyste si vybudovali sebedůvěru a odvahu.
  • Udržujte si optimistický přístup k životu.
  • Využijte kreativitu (vybarvování, kreslení a psaní), abyste se zbavili stresu.
  • Najděte si čas na smích, smích je nejlepší lék. Snižuje běžné bolesti a úroveň úzkosti.
  • Moudře využívejte sociální média. Čas od času se odpojte, abyste se vyhnuli neustálému psychickému tlaku.
  • Trávte nějaký čas na slunci, abyste získali dostatek vitaminu D (Předpokládá se, že zlepšuje náladu).
  • Praktikujte odpuštění.
  • Dopřejte si relaxační koupel nebo lázně, abyste se zbavili stresu.
  • Vyhýbejte se alkoholu, kouření nebo jiným drogám.

Toto je tedy několik neuvěřitelně účinných způsobů, jak zlepšit své duševní zdraví.