Zdraví

Mýty o stresu, kterým je třeba přestat věřit

Stres je přirozený mechanismus těla, který spouští reakci „bojuj nebo uteč“ v případě ohrožení nebo strachu. Ukázalo se také, že je jedním z hlavních zdravotních rizik současnosti.

Život v neustálém stresu může z dlouhodobého hlediska zničit vaše zdraví, a proto bychom stres neměli přehlížet. Na druhou stranu existují určité mýty o stresu, které je třeba vyvrátit.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Mylné představy o stresu

Stres je normální tělesný proces

Jak už víte, stres je přirozenou reakcí těla v případě pocitu ohrožení a strachu. Když se tělo setká s podnětem vyvolávajícím pocit ohrožení, reaguje reakcí buď boje o přežití, nebo útěku před příčinou stresu. Často byste stres odmítli jako nedůležitý. To však nemusí být ta správná interpretace. Při dlouhodobém působení stresorů se dostanete do fáze adaptace, nebo rezistence a v závěrečné fázi se vyčerpáte. Sebeanalýzou můžete zjistit, co skutečně chcete, a pracovat pouze na těchto cílech. Sebeřízení a efektivní plánování může v první řadě pomoci vyhnout se stresorům. Pokud jsou stresory stálé, můžete přijmout preventivní opatření k adaptaci na prostředí dříve, než se s nimi setkáte.

Stres je motivací k dosažení vašich cílů

Když si svému nadřízenému stěžujete na stres spojený s pracovní zátěží, často byste od něj slyšeli odpověď, abyste to brali pozitivně a místo toho pracovali na dosažení cílů. Jedná se o závažný mýtus, který vám radí, abyste se ponořili do stejné práce, která vám způsobuje nepříjemné pocity. Optimální výkonnost lze dosáhnout pouze přeměnou stresových faktorů na kreativní motivátory. Máte-li například v organizaci zaměstnance, který se potýká s problémy se stresem, je pro vás zásadní, abyste mu pomohli rozvíjet jeho individuální dovednosti pro zvládání stresu a snížit nadměrný stres na samotném pracovišti. Váš zaměstnavatel se může domnívat, že pokud bude vaše práce příliš lehká na zvládnutí, ztratíte svou duševní bystrost a efektivitu. Vysoká očekávání a nereálné termíny mohou způsobit problémy, a pokud je ignorujete, mohou se ve vašem nitru nahromadit. V zájmu zachování efektivity je třeba stres kontrolovat, a ne jej ignorovat.

Stres je nevyléčitelná nemoc

Úlohu stresu při zdravotních problémech nelze přehlížet, ale zároveň se nejedná o vážnou nemoc, která se nedá vyléčit. Se stresem se lze stejně jako s jakoukoli jinou nemocí vypořádat a zvládnout ji. Lze jej snížit pomocí technik, jako jsou meditace a dechová cvičení, pozitivní přístup k životu a vyvážený životní styl. Sociální interakce a upřímná podpora se prokazatelně příznivě projevují na hladině stresu. Pro konkrétní potřeby je třeba vypracovat individuální plány zvládání stresu, které zahrnují odstranění zdrojů stresu.

Stres a deprese jsou stejné

Vzhledem k tomu, že tyto dva stavy vykazují shodné příznaky, je snadné zaměnit stres a depresi. Což ovšem není pravda. Když stres přesáhne vaše možnosti kontroly, stanete se bezradnými a může následovat deprese. Naopak všechny stresující životní události významně nepředpovídají pozdější depresi.

Rozdíl mezi stresem a depresí závisí na tlaku, který na vás vyvíjí. Zatímco stres může ovlivnit váš každodenní život, deprese je nemoc, která negativně ovlivňuje vaše uvažování a duševní stabilitu, a která vyžaduje lékařskou pomoc. Deprese není vyvolána konkrétními stresovými faktory a můžete se cítit na dně úplně zbytečně. Zvládání stresu v počáteční fázi je prospěšné, abyste se vyhnuli pozdější depresi.

Žádné příznaky neznamenají žádný stres

Pokud se u vás neprojevují žádné příznaky stresu, znamená to, že žádný stres nemáte. To je ovšem mýtus. Příznaky spojené se stresem se objevují ve všech špatných dnech a ne všechny příznaky mohou souviset se stresem. Některé z příznaků, jako je hněv nebo neschopnost soustředit se, mohou být způsobeny nadměrnou únavou, která se během dne dostavila. S identifikací příznaků budete mít problémy v závislosti na svých individuálních silných a slabých stránkách.

Můžete pociťovat fyzické příznaky nebo projevy v chování, přičemž ty druhé mohou být pro ostatní zřejmé, zatímco ty první jsou zřejmé vám samotným. Uvědomění si svého stresu a způsobu jeho zvládání může pomoci snížit váš vlastní stres a přimět ostatní, aby si uvědomili, jaký stres zažívají. Meditace vám může pomoci udržet si vnitřní klid. Meditační cvičení pro uvědomění mohou snížit stres a jeho příznaky, pokud nějaké máte.

Stručně řečeno, stres není závažné onemocnění. Lze se s ním vypořádat plánovanými individualizovanými technikami zvládání stresu a být k sobě empatický. Sociální podpora a pozitivní přístup k životu vám mohou pomoci uzdravit se a vyhnout se stresorům. Až s vámi tedy příště bude někdo mluvit o stresu, který ho v životě trápí, dopřejte mu pozornost a naslouchejte mu. Pouhé naslouchání může udělat zázraky pro jejich fyzické i duševní zdraví.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: The Recovery Village , Everyday Health