Zdraví

Jak pocení ovlivňuje vaše celkové zdraví

Pocení při cvičení ukazuje, že vaše tělo je aktivní a že jste dobře hydratovaní. Může také pomoci detoxikovat váš lymfatický systém a udržet vaše tělo bez škodlivých bakterií. Větší pocení omlazuje vaše tělo jako celek a dává vám chuť pít více vody, která vás udržuje hydratované a aktivní po celý den.

Pocení také pomáhá udržovat tělesnou teplotu, protože teplo, které se v těle nahromadí, se ztrácí potem. Nadměrné pocení však může způsobit vaši dehydrataci nebo může být ukazatelem nemocí, jako je srdeční selhání, cukrovka a problémy se štítnou žlázou. Podívejme se tedy, jak může být pocení prospěšné nebo problematické pro zdraví vašeho těla a pokožky.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zdravotní přínosy pocení

Pocení odplavuje toxiny

Pocení je dokonalý způsob, jak se zbavit všech toxinů, které se v těle každý den hromadí. Je to způsob, jakým tělo tyto škodlivé chemické látky z těla vylučuje. Ve městech se více obyvatel vydává do saun na detoxikační seance. Vyvolané pocení se ukázalo být účinným procesem, jak se zbavit většiny chemických látek, které se nacházejí v lidském těle.

Pravidelný cvičební režim může také vyvolat pocení, které vyvede toxiny z těla. Pocení spolu s procesem močení, při kterém hrají důležitou roli ledviny, jsou pro tělo životně důležité přirozené procesy, které ho zbavují každodenních toxinů, jako je arsen, kadmium, olovo a rtuť.

Pocení čistí lymfatické uzliny

Proces pocení úzce souvisí s lymfatickým systémem, který je odvodňovacím systémem těla. Je zodpovědný za čištění lymfatických uzlin a snadnou cirkulaci lymfy po těle. Ucpání nežádoucími látkami způsobuje zadržování tekutin v lymfatických uzlinách, což vede k řadě onemocnění. Lymfatický systém totiž pomáhá bílým krvinkám a protilátkám cestovat do všech částí těla.

Také toxiny se pohybují po těle prostřednictvím lymfatického systému, který je odvádí pocením přes kůži. Pocení také reguluje hormony a udržuje dobrou funkci ledvin a jater tím, že snižuje zátěž spojenou s filtrováním toxinů.

Pocení reguluje tělesnou teplotu

Přemýšleli jste někdy o tom, proč se v teplých letních měsících potíte více než v zimě? Je to proto, že tělo se přizpůsobuje vnější teplotě tím, že prostřednictvím pocení vypouští z těla přebytečné teplo. Totéž platí i v zimě, kdy tělo udržuje teplo tím, že se méně potí, aby udrželo teplo v těle.

To je také důvod nadměrného pocení při cvičení v posilovně nebo při intenzivní fyzické aktivitě. Tělo ztrácí přebytečné teplo, které se při ní nahromadilo, tím, že se vypotí, aby udrželo tělesný chlad. Pocení je způsob, kterým tělo reguluje svou teplotu a udržuje ji na přijatelné úrovni.

Pocení vám zajistí čistou pleť

Okamžitá rozzářenost, která vyzařuje z vašeho obličeje, když se rychle umyjete po cvičení jógy nebo v posilovně, je důsledkem vypocení nečistot z vaší pokožky. Je to také účinná metoda, jak se zbavit akné, protože pot odvádí z pokožky i přebytečnou mastnotu. Přebytečná mastnota neboli kožní maz v pokožce je hlavním faktorem vzniku akné a vypocení kontroluje přítomnost a koncentraci kožního mazu na pokožce. Ne vždy je však pocení tak skvělé a kvůli nadměrnému pocení mohou nastat problémy.

Účinky nadměrného pocení

Nadměrné pocení může způsobit dehydrataci

Ačkoli je pocení důležitým ochranným procesem organismu, nadměrné pocení může signalizovat drobné až závažné zdravotní problémy. Větší pocení může snížit obsah vody v těle a způsobit dehydrataci a únavu. Může také signalizovat skrytá onemocnění, jako je cukrovka, srdeční infarkt, Parkinsonova choroba, problémy se štítnou žlázou, ledvinami nebo infekce. Noční pocení je také častým příznakem život ohrožujících onemocnění, jako je rakovina. Nadměrné pocení doprovázené závratěmi může také ukazovat na vysoký krevní tlak.

Nepříjemný zápach může znamenat zdravotní problém

Páchnoucí pot může být pro mnohé trapný. Věděli jste však, že může být ve skutečnosti známkou zdravotních problémů? Může naznačovat problémy v trávicí soustavě, dehydrataci a problémy související se stresem nebo kůží. Ačkoli může většinou souviset s hygienickými podmínkami, pokud váš tělesný zápach vzbuzuje pozornost, obraťte se na lékaře. Zápach z úst a v horším případě zapáchající tělesný pach svědčí o některých onemocněních, jako je například cukrovka.

Vydejte se na cvičení nebo jógu, abyste z těla vypotili toxiny. Buďte také opatrní při používání antiperspirantů, protože je známo, že některé z nich brání procesu pocení, a tím eliminují výhody pocení.