Proč říháme a jednoduché tipy které pomáhají omezit říhání

Říhání či krkání je vypuzování plynů z žaludku ústy. Jedná se o zcela normální reakci těla a téměř nikdy není důvodem k obavám. Zároveň, pokud si říhneme během většiny společenských interakcí, je to považováno za nezdvořilost. Ne vždy jsme schopni své říhnutí ve společnosti lidí kontrolovat, ale pokud vás zajímá, proč vůbec říháme a jak ho můžeme omezit, čtěte dále.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Možná se vám v žaludku hromadí nadměrné množství plynů

Říhat můžeme, když se nám v žaludku nadměrně hromadí plyn. K tomu dochází, když naše přátelské střevní bakterie hodují na nestrávených složkách potravy. U mnoha lidí je to důsledek jejich nezdravých stravovacích návyků, nedostatku pohybu a zvýšeného stresu. Někdy může tvorbu plynu způsobit i konzumace výživných potravin. Například náhlé zvýšení konzumace vlákniny může u jedince vyvolat pocit plynatosti. Dostatek pohybu a dávání si pozor na potraviny, které obecně způsobují plynatost, ji mohou pomoci snížit.

2. Možná jíte příliš rychle

Bylo zjištěno, že nejčastější příčinou říhání je polykání vzduchu. Při práci nebo sledování filmu můžeme jíst bezmyšlenkovitě a v důsledku toho máme tendenci polykat velké množství vzduchu. Možná máme nabitý program, ale pomalé a rozvážné pojídání jídla nám může pomoci omezit krkání.

3. Možná žvýkáte s otevřenou pusou

Byli jsme naučeni žvýkat vždy se zavřenými ústy. Kromě aspektu zdvořilostní etikety při stolování, žvýkání se zavřenými ústy snižuje příjem vzduchu spolu s naším jídlem. Stejně tak mluvení při jídle je dalším jistým způsobem polykání vzduchu.

4. Možná jste si dali sycený nápoj

Pití sycených nápojů, jako jsou limonády, téměř vždy způsobuje, že lidé říhají, protože se z nich do břicha uvolňuje oxid uhličitý. Toto říhání navíc bývá mnohem zapáchající a hlasitější, protože vychází přímo ze žaludku. Pokud jste na prvním rande nebo na důležité pracovní schůzce, možná vám pomůže, když s těmito nápoji počkáte, dokud neskončíte.

5. Možná máte žaludeční potíže

Dalším příčinným faktorem, proč dochází k říhání, může být GERD neboli gastroezofageální refluxní choroba. Dochází k ní, když žaludeční kyselina způsobuje podráždění sliznice jícnu. Může být spojena s příznaky, jako je pálení žáhy, nevolnost a říhání. Kromě lékařské léčby se doporučuje vyhýbat se konzumaci velkého množství kořeněných jídel a jídel, která obsahují citrusy nebo kofein.

6. Další faktory, které přispívají k polykání vzduchu

Existuje několik dalších faktorů, které přispívají k polykání vzduchu a kterým se můžete pokusit vyhnout. Například pití přímo ze sklenice nebo šálku namísto použití brčka může omezit krkání. Dalším prostředkem, který způsobuje, že se vzduch dostává do vašeho trávicího ústrojí, je kouření. Říhání mohou způsobit i další praktiky, jako je žvýkání žvýkaček nebo cucání tvrdých bonbonů. Překvapivě, pokud používáte špatně padnoucí zubní náhradu, může to také vést k polykání většího množství vzduchu.

7. Můžete být nervózní nebo vystresovaní

I když to zní divně, příčinou vašeho říhání může být úzkost a stres. Mohou mít za následek hyperventilaci, která způsobuje, že postižení jedinci rychle dýchají ústy. Kromě toho má stres vliv i na trávicí soustavu, což způsobuje, že se jídlo špatně tráví. To nakonec vede k uvěznění plynu v břiše, který čeká, až se dostane ven. Vypořádat se s úzkostí a stresem nemusí být snadné, ale způsobí to výrazné zlepšení vašeho celkového zdravotního stavu.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: WebMD , Medical News Today