Zdraví

Zápach z úst může ukazovat na některý ze zdravotních stavů

Lékařsky se zápach z úst označuje jako halitóza a může být důsledkem několika faktorů, včetně onemocnění zubů, špatné zubní hygieny, infekce ústní dutiny, sucha v ústech, požitých potravin nebo léků. Kromě těchto problémů mohou zápach z úst způsobovat také některé zdravotní problémy, jako je infekce dýchacích cest, zánět vedlejších nosních dutin, cukrovka a poruchy trávení, jater a ledvin. Jak tedy identifikovat a izolovat příčinný faktor? Překvapivě můžeme být schopni určit příčinu zápachu z úst v závislosti na charakteru zápachu. Níže jsou uvedeny některé z různých typů zápachu z úst a jejich příznaky.

Volné léky a přípravky na zápach z úst můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Acetonový dech a cukrovka

Pacienti trpící cukrovkou jsou ohroženi vznikem stavu zvaného ketoacidóza. Diabetická ketoacidóza může být smrtelná, pokud se jí okamžitě nevěnuje pozornost. Studie zjistily přítomnost acetonu v dechu osob s tímto onemocněním. Někteří z těchto pacientů popsali, že jejich dech je podobný zápachu acetonu – složky, která se nachází v laku na nehty. Pacienti také popisovali zápach jako sladký nebo ovocný.

2. Rybí zápach a trimetylaminurie

Kromě zjevného rybího zápachu po jídle může být také ukazatelem genetického onemocnění zvaného trimetylaminurie. Toto onemocnění je vzácná metabolická porucha způsobená nedostatkem enzymů a vede k nadměrné produkci trimetylaminu v organismu. Rybí zápach, který se při něm uvolňuje, lze zjistit v tělesných sekretech, jako je moč, pot a dech.

3. Zápach z úst a onemocnění dýchacích cest

Ranní zápach je sice velmi častý, ale studie zjistily, že dýchací potíže, jako je spánková apnoe, chrápání a astma, ho mohou ještě zhoršit. Je to proto, že když lidé chrápou nebo spí s otevřenými ústy, vytvářejí ideální prostředí pro rozvoj bakterií. Vzduch vysušuje ústa a snížená produkce slin napomáhá špatnému dechu, což způsobuje rozkvět bakterií.

4. Zápach z úst a onemocnění trávicího traktu

Lidé trpící gastroezofageální refluxní chorobou (GERD) nebo jinými zažívacími chorobami mohou také pociťovat zápach z úst. Špatné trávení může způsobovat zápach z úst v důsledku rozkladu potravy v žaludku. „Hladový dech“ je nepříjemně páchnoucí a kyselý dech, který se objevuje u lidí, kteří se postí nebo vynechali jídlo. Dochází k němu v důsledku zvýšené kyselosti v žaludku a sníženého množství slin v ústech.

5. Čpavkový dech a selhání ledvin

Hlavní funkcí našich ledvin je odstraňovat toxické látky z krevního oběhu a pomáhat nám je vylučovat ve formě moči. Pokud však pacienti trpí selháním ledvin nebo onemocněním ledvin, dochází k hromadění odpadních látek v krevním oběhu. Hromadění odpadních látek v krvi (urémie) způsobuje řadu příznaků včetně dechu, který je cítit po čpavku, rybách nebo moči. Tento zapáchající dech se může objevit také tehdy, když selhání ledvin začne ovlivňovat dýchací systém, což vede k dýchacím potížím pacienta.

6. Zápach z úst a postnosní kapání

Postnosní kapání je stav, který nastává, když nosní sliznice produkuje nadměrné množství hlenu. Tento přebytečný hlen se hromadí v zadní části krku nebo nosu. V důsledku působení anaerobních bakterií na bílkovinné molekuly nahromaděného hlenu mohou lidé identifikovat zápach pocházející ze zadní části úst. Podobný zápach mohou jedinci pociťovat při konzumaci mléčných výrobků, protože zvyšují sekreci hlenu.