Zdraví

Vše co potřebujete vědět o kojenecké spánkové apnoe

Poruchy dýchání u dětí často znepokojují maminky a kojenecká spánková apnoe je jednou z nich. Jak už název napovídá, jedná se o poruchu dýchání ve spánku – závažnou poruchu, při které dochází k opakovanému přerušování dýchání během spánku. O spánkové apnoe panuje mezi staršími lidmi spousta mylných představ. Při jejím řešení u dětí je důležité získat správné informace. Zde uvádíme všechny informace, které potřebujete o spánkové apnoe vědět.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Porozumění spánkové apnoe

Spánková apnoe vzniká, když dítě přestane během spánku dýchat. I když spánkovou apnoe může mít každé dítě, zvýšené riziko hrozí dětem, které se narodily předčasně. Je to proto, že předčasně narozené děti nemají plně vyvinutý centrální nervový systém, což způsobuje opakované pauzy v dýchání. Čím dříve je dítě předčasně narozené, tím větší je pravděpodobnost, že bude mít apnoe. A vyšší riziko hrozí kojencům, kteří při narození váží méně než 1 kg. Je také patrné, že děti s Downovým syndromem a dalšími vrozenými vadami mají větší pravděpodobnost, že apnoe dostanou.

Některé děti se spánkovou apnoe přestanou během spánku dýchat na 20 sekund nebo déle. Některé naopak přestávají dýchat na kratší dobu a v důsledku toho jsou bledé nebo namodralé. Nezapomeňte však, že krátké pauzy v dýchání během spánku jsou normální. Červeným signálem je pouze to, když se dýchání zastavuje často a na delší dobu.

Ve většině případů kojenecká spánková apnoe odezní sama, když dítě dospěje. V některých případech však může být nebezpečná a může vést k problémům s učením, chováním, růstem a srdcem. Ve velmi vzácných případech může být dokonce smrtelná. Pokud se spánková apnoe vyskytne u dítěte narozeného před 28. týdnem těhotenství, může vést k vážným komplikacím. Pokud je spánková apnoe kojence spojena s jiným závažným zdravotním stavem, komplikace se ještě zvyšují.

Existují tři typy spánkové apnoe:

Obstrukční spánková apnoe (OSA): Je způsobena ucpáním horních cest dýchacích. Dochází k ní, když měkká tkáň v zadní části krku během spánku kolabuje a blokuje dýchací cesty. OSA obvykle postihuje dospělé a děti od 1 roku věku.

Centrální spánková apnoe (CSA): Dochází k ní, když mozek nedává svalům signál k dýchání. Jedná se o běžný typ u donošených dětí a větších nedonošených dětí.

Smíšená apnoe: Jedná se o kombinaci obstrukční a centrální spánkové apnoe. U menších nedonošených dětí se nejčastěji vyskytuje smíšená apnoe.

Příčiny spánkové apnoe

Zde jsou uvedeny možné příčiny apnoe:

Nezralost mozkového kmene
Obstrukce dýchacích cest
Malé horní dýchací cesty
Vrozená vada
Krvácení do mozku
Infekce
Gastrointestinální problémy

Rizikové faktory spánkové apnoe:

Předčasný porod
Rodinná anamnéza
Velký jazyk, který může během spánku zapadnout a zablokovat dýchací cesty
Strukturální vada v ústech, čelisti nebo krku, která může zužovat dýchací cesty
Určité zdravotní potíže, jako je Downův syndrom nebo dětská mozková obrna

Příznaky, na které je třeba si dát pozor

Pokud dítě trpí spánkovou apnoe, často se budí ze spánku kvůli potížím s dýcháním. To narušuje spánek a ráno je unavené a neklidné. Ráno se mohou obtížně probouzet a kvůli nedostatku zdravého spánku v noci mohou být unavené po celý den. To může mít za následek také problémy s chováním. Dávejte si na tyto příznaky u dětí pozor:

Zástava dechu delší než 20 sekund
Těžké dýchání během spánku
Chrápání
Narušený spánek
Pomalý srdeční tep
Pomočování v posteli
Ospalost během dne
Problémy s chováním

Diagnóza

Pokud u svého dítěte pozorujete některý z těchto varovných příznaků, obraťte se na svého lékaře. Ten s největší pravděpodobností přistoupí ke spánkové studii, která lékařům pomáhá diagnostikovat poruchy spánku.

Pokud je u vašeho dítěte diagnostikována spánková apnoe, je nejlepší dítě sledovat, dokud z ní nevyroste. Používejte domácí monitor apnoe, který bude sledovat dýchání a srdeční frekvenci vašeho dítěte. Někdy může lékař doporučit přístroj pro kontinuální přetlak v dýchacích cestách (CPAP), který udržuje dýchací cesty otevřené vháněním vzduchu do nosu přes masku během spánku.

Je třeba diagnostikovat a léčit jakýkoli zdravotní stav, který způsobuje spánkovou apnoe u vašeho dítěte. Lékař může podle toho předepsat léčbu pomocí léků.

Také je bezpečné naučit se provádět dětskou resuscitaci. To vám pomůže okamžitě zahájit neodkladnou léčbu, pokud se u vašeho dítěte vyskytnou problémy s dýcháním.