Tyto chemikálie v podložce na jógu mohou způsobit neplodnost

Snažíte se již delší dobu otěhotnět a nedaří se vám to? Pravděpodobně je čas zvážit faktory životního prostředí. Za neplodnost jsou často zodpovědné toxické chemické látky v životním prostředí. Hrají totiž významnou roli v reprodukční toxicitě, která zahrnuje změny v ženském a mužském reprodukčním systému – od narušení nástupu puberty až po narušení produkce spermií a vajíček.

V nedávné minulosti se ukázalo, že cvičení jógy je stejně škodlivé jako prospěšné. Zajímá vás proč? Výzkum naznačuje, že ženy používající podložky na jógu se mohou vystavovat toxickým chemikáliím, které mohou kromě jiných zdravotních problémů bránit jejich plodnosti. Pokud je jóga součástí vašeho každodenního režimu, zde je přehled škodlivých chemických látek v podložce na jógu, které by pro vás mohly znamenat problémy, pokud chcete otěhotnět.

1. Azodikarbonamid

Azodikarbonamid, známý také jako chemická látka z podložek na jógu (jóga mat), je žlutooranžová krystalická pevná látka, která se používá k výrobě podrážek tenisek a podložek na jógu. Primárně se tato chemická látka používá k tomu, aby tyto výrobky byly měkké a pružné. Nicméně je také součástí pekařského těsta, aby bylo pružnější. Přestože má tato chemická látka mnohostranné využití, má také řadu vedlejších účinků, včetně toho, že může způsobit neplodnost.

Azodikarbonamid se při zpracování rozkládá a vytváří sloučeninu zvanou semikarbazid. Studie na zvířatech odhalily, že expozice semikarbazidu vede k toxickým změnám, jako je například výrazně nízký počet spermií ve varlatech. K potvrzení této skutečnosti u lidí však může být nutný další výzkum.

Semikarbazid také způsobuje hormonální poruchy, které jsou hlavní příčinou, pokud jde o neplodnost. Bylo zjištěno, že vykazuje aktivitu proti ženskému hormonu estrogenu a mění některé funkce testosteronu.

Kromě vlivu na plodnost bylo zjištěno, že expozice azodikarbonamidu způsobuje dýchací problémy, jako je astma, a sníženou funkci imunitního systému.

2. Organofosfátové zpomalovače hoření (OPFR)

Další třída chemických látek známá jako organofosfátové zpomalovače hoření (OPFR) se také přidává do podložek na jógu, aby byly méně hořlavé. OPFR se používají v nábytku, elektrických zařízeních, textiliích a v podstatě ve všem, co musí být nehořlavé. Jejich používání se v posledních 15 letech značně rozšířilo a bylo zjištěno, že představují vážné zdravotní riziko včetně neplodnosti pro každého, kdo je jim vystaven.

Nedávná studie odhalila, že OPFR nalezené ve vzorcích moči žen, které se pokoušely otěhotnět, mohou být zodpovědné za jejich neplodnost. Tyto chemické látky údajně mění hladiny reprodukčních hormonů, což má za následek neschopnost otěhotnět.

Jiná studie prokázala, že OPFR jsou toxické pro nervový systém během vývojových stadií plodu.

3. Ftaláty

Ftaláty jsou chemické látky, které se přidávají do různých materiálů, aby byly pružnější a průhlednější, a také aby se prodloužila jejich životnost. Běžně se používají v plastových výrobcích, lepidlech, mazacích olejích a výrobcích osobní hygieny, včetně podložek na jógu. Ačkoli jsou tyto sloučeniny univerzální a nacházejí hojné využití, výzkumy naznačují, že by mohly být škodlivé.

Ftaláty jsou často označovány jako endokrinní disruptory, protože napodobují fungování hormonů v těle, čímž ovlivňují normální fungování organismu a plodnost. Předpokládá se, že jsou také toxické pro nervový systém rostoucích plodů.

Alternativy podložek na jógu, které se vyhýbají toxickým chemikáliím

Výběr podložek na jógu, které jsou šetrné k životnímu prostředí a nejsou toxické, je nejlepší způsob, jak se vyhnout škodlivým chemikáliím v těch, které běžně používáte. Zkuste si pro své osobní použití najít podložky vyrobené z juty, korku, konopí, přírodního kaučuku z tropického stromu, nebo z látky zvané termoplastické elastomery (TPE). Můžete také vyzkoušet jógové bloky, které podporují vaše vyrovnání v pozicích, jsou pohodlné pro pozice vsedě a podporují různé výšky.

Jóga je zdravý způsob, jak se udržet v kondici. Používání podložek na bázi plastu při cvičení však může stát v cestě jejím výhodám kvůli toxickým chemikáliím. Pokud se vám stává, že při cvičení jógy používáte plastové podložky, možná byste si v budoucnu měli pořídit vlastní ekologickou alternativu.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: BostonMagazine.com , Forbes.com