Jak může kokosový olej pomoci při hojení ran

Nikdo nemá rád, když se pořeže. Může se to stát z ničeho nic a kdekoli, od zahrady až po kuchyň. Existuje tolik volně prodejných mastí, které pomáhají při hojení ran – ale co přírodní prostředky?

Kokosový olej je jednou z nejlepších možností. Dokáže prospět hojící se pokožce bez záhadných chemikálií. Jakmile se dozvíte o těchto pěti způsobech, jak může kokosový olej pomoci při poraněních, stane se novou hvězdou vaší lékárničky!

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Antiseptické vlastnosti

Je velmi důležité chránit řeznou ránu před infekcí. Jinak se proces hojení zpomalí, což způsobí ještě větší problémy. Infekce mohou být také velmi bolestivé.

Kokosový olej tomu dokáže zabránit. Je tvořen především kyselinou laurovou, antiseptickým tukem se silnými antimikrobiálními a antimykotickými účinky. To znamená, že dokáže ničit bakterie a plísně dříve, než způsobí potíže.

Na hojící se pokožce kokosový olej ochrání zranitelnou ránu. Podpoří také rychlé zotavení bez dalších komplikací.

Úleva od bolesti

Není žádným tajemstvím, proč nesnášíme řezné rány a škrábance. Mohou totiž hodně bolet.

Naštěstí je kokosový olej přírodní analgetikum. To znamená, že dokáže zmírnit bolest, pálení a zánět rány po poranění. A díky tomuto protizánětlivému účinku bude hojení ran o něco příjemnější. Je to také lepší než používat znecitlivující krém, který je plný záhadných chemikálií.

Protizánětlivé schopnosti

Poté, co se říznete nebo škrábnete, budete mít pocit, jako by vám to hořelo. To je naprosto normální a znamená to, že se vám rána začíná hojit. Ve skutečnosti je zánět prvním krokem při hojení ran.

Když k tomu dojde, je běžné, že se objeví bolest, otok a zarudnutí. Tento krok můžete urychlit pomocí kokosového oleje, který je silným protizánětlivým prostředkem. Zklidní tyto příznaky a učiní proces hojení snesitelnějším.

Čím dříve skončí zánět, tím dříve může začít fáze regenerace.

Zvyšuje růst kůže

Aby se pokožka mohla hojit, musí se regenerovat. Tím se rána uzavře vrstvou zcela nové kůže. Kokosový olej může podat pomocnou ruku tím, že podporuje epitelizaci, proces, který ji znovu vybuduje.

Aplikace kokosového oleje navíc zvyšuje produkci kolagenu, vláknitého proteinu, který dodává kožní tkáni strukturu. Také vaší pokožce dopřeje antioxidanty, které ji udržují pěknou a silnou.

Zvlhčující účinek

Kokosový olej může napomáhat hojení ran až do úplného konce. Když se strup vytvoří, často svědí, ale hydratační účinek kokosového oleje může být záchranou. Jeho zvláčňující vlastnosti jsou tak významné, že dokáže léčit i dermatitidu.

Tato výhoda je užitečná, pokud máte zlozvyk trhat strupy. Kokosový olej zmírní podráždění a svědění, takže budete méně náchylní k tomu, abyste se ho dotýkali. Nechá ránu plně zahojit a umožní, aby strup sám odpadl.

Jak používat kokosový olej

Použití kokosového oleje k hojení pokožky je velmi snadné. Vezměte si polévkovou lžíci kokosového oleje a rozetřete tento olej čistýma rukama. Vaše tělesné teplo ho promění v tekutinu, která se snadno roztírá.

Aplikujte jej přímo na ránu. Pokud nechcete použít ruce, sáhněte po vatovém tamponu nebo hadříku. Pro další blahodárné účinky při hojení ran můžete přidat esenciální oleje, například tea tree.