Zdraví

Genitální herpes: Projevy a příznaky u mužů a žen

Genitální herpes postihuje každý rok miliony lidí. Počet nakažených jedinců se zvyšuje i proto, že jakmile se tato infekce jednou dostane do vašeho organismu, nikdy ho ve skutečnosti neopustí. Ačkoli můžete patřit mezi ty, kteří jsou bez příznaků, možná právě vy budete schopni rozpoznat některé z viditelných příznaků, pokud budete ostražití. Přinášíme vám stručné informace o genitálním herpesu, abyste mohli problém včas zachytit a začít ho léčit.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je genitální herpes?

Genitální herpes je pohlavně přenosná infekce (STI) způsobená virem herpes simplex. Touto infekcí se lze nakazit orálním, análním a vaginálním sexem s infikovanou osobou. Bohužel, i když osoba nemá žádné viditelné příznaky, jako jsou vředy na různých částech těla, může být nositelem. Děti se mohou nakazit také během porodu, pokud jsou jejich matky infikované. A to je obzvláště nebezpečné, protože kojenci se slabým imunitním systémem jsou špatně vybaveni k boji s infekcí.

Kdy se projeví příznaky?

Příznaky se nemusí vždy projevit okamžitě. Každý člověk reaguje na virus jinak. Zatímco u někoho se genitální herpes nemusí projevit měsíce, nebo dokonce roky před prvním propuknutím nemoci, u jiných se příznaky mohou objevit již 4 až 5 dní po nakažení.

Důležité je si uvědomit – a to nelze dostatečně zdůraznit – že můžete mít genitální herpes bez jakýchkoli příznaků. Pokud máte pocit, že jste mohli přijít do styku s někým, kdo je nakažený, bez ohledu na to, jak malá je pravděpodobnost, nechte se pro jistotu otestovat.

Příznaky genitálního herpesu

Následující příznaky se z velké části týkají první epizody oparu. Prožívané potíže a bolest se obvykle zmírňují při dalších propuknutích. U některých lidí mohou být příznaky tak mírné (pokud se vůbec objeví), že jsou tyto léze mylně považovány za oděrky, svědění v kloubech, kvasinkové infekce nebo bodnutí hmyzem.

Vředy a puchýře

Herpes je nejvíce viditelný, když u vás dojde k tzv. „propuknutí“. Tehdy se na různých místech vašeho těla objeví vřídky, včetně:

Oblast genitálií
Oblast konečníku
Hýždě
Stehna

Takováto ohniska se mohou opakovat, zejména v prvním roce po nakažení virem. Následná vzplanutí mají obvykle klesající intenzitu a četnost. Virus bez ohledu na to zůstává v těle po celý váš život.

Obvykle jsou vředy soustředěny v té části těla, kam se virus skutečně dostal. Vředy mohou mít nejprve podobu puchýřů, které pak prasknou a vytvoří mělké a poměrně bolestivé vředy. Poté se začnou hojit a vytvoří se strupy. Celá epizoda trvá dva až čtyři týdny od okamžiku, kdy se léze nebo vředy poprvé objeví.

Příznaky podobné chřipce

Mnoho lidí s genitálním herpesem si také stěžuje na příznaky podobné těm, které máte při těžké chřipce. Lze očekávat celkový pocit nevolnosti. Můžete mít také bolesti hlavy nebo dokonce horečku. Můžete mít také bolesti zad, případně bolesti nohou a v oblasti třísel. Tyto příznaky se mohou projevovat se zduřením nebo zvětšením žláz v oblasti třísel, nebo bez nich.

Praskliny v kůži

Kromě puchýřů nebo vředů byste mohli mít také praskliny na kůži v oblasti genitálií nebo konečníku. Tyto malé prasklinky nemusí ani pálit nebo svědit, takže si na ně jen dávejte pozor.

Bolest v oblasti genitálií a při močení

Nezřídka se setkáváme s bolestí i otokem v oblasti genitálií. Pro některé lidi může být tato bolest poměrně silná a je těžké ji ignorovat. Může se také stát, že se vám ztíží močení a způsobí vám další bolest. Když moč protéká přes vředy a dotýká se jich, způsobuje některým lidem pocit pálení.

Vyrážky

Kromě lézí nebo prasklin se vám na kůži může objevit vyrážka. Někteří lidé s genitálním herpesem si také stěžují na zarudnutí kůže v důsledku infekce.

Další příznaky genitálního oparu u žen

Kromě všech příznaků genitálního oparu, které se vyskytují i u mužů, by si ženy měly dávat pozor i na několik dalších možných příznaků. Konkrétně se jedná o některé viditelné příznaky infekce v ženské anatomii:

Vředy nebo puchýře na děložním čípku.

Změna vaginálního výtoku z normální čiré, žluté nebo bílé barvy.

Neobvyklý zápach poševního výtoku.

Opakované epizody se mohou u žen objevit v době menstruace nebo po sexuální aktivitě, kromě toho je může vyvolat stres nebo celkové onemocnění.

Příznaky u recidivujícího genitálního oparu

Sexuální aktivita, stres nebo špatná nálada mohou u mužů i žen vyvolat následnou epizodu genitálního oparu. U některých lidí se mohou stále objevovat léze ve tvaru puchýřů, které jsou pro genitální herpes charakteristické, a u jiných mohou být vředy bolestivé. Obecně však platí, že pokud jste již prodělali plnohodnotnou první epizodu nebo vzplanutí, další nebude tak silné. Ve skutečnosti můžete v příznacích zaznamenat tyto rozdíly:

Příznaky jsou mírnější.

Vředy se zahojí za dva až dvanáct dní.

Může také dojít k asymptomatické reaktivaci, kdy nemáte žádné viditelné léze, ale virus je reaktivován.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Mayo Clinic , WebMD