Krása

Co znamená akné na těchto pěti místech vašeho obličeje

Mapování obličeje je stará technika používaná k určení příčiny akné podle toho, kde se na obličeji objevuje. Pupínky na obličeji se často objevují opakovaně na stejném místě, což může ukazovat na jejich běžný spouštěč. Mapování obličeje pomáhá identifikovat tyto spouštěče na základě místa výskytu akné. Vzhledem ke každodennímu vystavení několika potenciálním spouštěčům a nadměrným hormonálním změnám, však mapování obličeje nemusí vždy přesně určit základní problém. Může nás však upozornit na možné příčiny, a tím nás nasměrovat na cestu k uzdravení.

Zde je 5 oblastí obličeje, které může trápit akné, a jejich základní příčiny podle mapování obličeje.

Akné podél linie vlasů

Akné podél vlasové linie se nejčastěji vyskytuje u lidí, kteří často používají vlasové přípravky se škodlivými chemikáliemi. Některé vlasové přípravky, které zůstávají ve vlasech delší dobu, mohou stékat a vytvářet usazeniny na linii vlasů a čele. V kombinaci s kožním mazem (mastnou látkou, která promašťuje pokožku), který je již na obličeji přítomen, mohou dráždit pokožku a blokovat póry, což způsobuje propuknutí akné.

Pokud se u vás akné na čele objevuje bez jiné vysvětlitelné příčiny, možná by mělo smysl podívat se, co používáte v péči o vlasy. Při identifikaci vlasového přípravku, který způsobuje potíže, by mělo jeho přestání používání pomoci problém vyřešit. Pokud však akné přetrvává i po vysazení problematického vlasového přípravku, možná byste měli navštívit dermatologa.

Akné na čele

Mapování obličeje naznačuje, že akné na čele může souviset s problémy s trávením, a že náprava těchto problémů může pomoci snížit výskyt akné. Akné na čele nebo mezi obočím může poukazovat na zažívací problémy způsobené zánětem, možnou potravinovou alergií, konzumací alkoholu nebo večerním mlsáním. Kromě akné se u vás mohou vyskytnout zažívací potíže a nepravidelná stolice.

Nejlepší způsob, jak to vyřešit, je zjistit, které potraviny vám vyhovují a které ne. Výrazně vám může pomoci omezení příjmu zpracovaných potravin a mléčných výrobků, a jejich nahrazení protizánětlivými potravinami, jako je zelená listová zelenina, ořechy a ovoce.

Akné na čele a nose (T-zóna)

Podle mapování obličeje může být akné, které se vyskytuje na čele a nose – často označované jako T-zóna – způsobeno nadměrnou produkcí kožního mazu. Je to pravděpodobně proto, že v T-zóně se nachází více mazových žláz než na zbytku obličeje. Když se produkuje více mazu, než je nutné k udržení zdravé pokožky a její ochraně před poškozením, dochází k ucpání většího počtu pórů, což vede ke vzniku pupínků.

Častým mytím obličeje teplou vodou a následným osušením můžete obličej zbavit přebytečného mazu a uvolnit póry.

Akné na tvářích

Akné na tvářích může být ukazatelem zvýšeného působení bakterií a znečišťujících látek. K tomu může dojít, pokud se nadměrně dotýkáte obličeje, celý den se pohybujete v prostředí vystaveném škodlivinám a bakteriím, při vyřizování hovorů si držíte telefon u obličeje, nebo spíte s tvářemi na povlaku na polštáři, který nebyl delší dobu vypraný.

Sledujte, zda tyto činnosti nezpůsobují na tvářích pupínky. Pokud ano, stačí problém řešit hned v zárodku.

Vyhýbejte se zbytečným dotykům obličeje, zejména neumytýma rukama.
Noste masku proti znečištění, abyste snížili expozici škodlivinám.
Kdykoli je to možné, čistěte telefon dezinfekčním hadříkem.
Často měňte a perte povlaky na polštáře.

Můžete si všimnout, že se vám akné na tvářích rozjede, když zvýšíte příjem sladkých potravin. V takových případech se těchto potravin vzdejte a jezte zdravě.

Akné na bradě a čelisti

U mnoha dívek a mladých žen se akné objevuje buď jako součást premenstruačního syndromu (PMS), nebo právě v době, kdy mají dostat menstruaci. Mapování obličeje naznačuje, že takové vzplanutí je důsledkem hormonální nerovnováhy v tomto období měsíce a obvykle se projevuje na bradě a v oblasti čelisti. Pokud se u vás tento typ akné vyskytne, může přetrvávat i v dospělosti. Je však pravděpodobné, že brzy po skončení cyklu vymizí, takže na něj neberte žádné ohledy.

Pomoci vám mohou jednoduchá opatření, jako je úprava jídelníčku tak, aby obsahoval méně zpracovaných potravin a více přírodních potravin, pití velkého množství vody a kvalitní spánek.

Pokud však akné na bradě a v oblasti čelisti prostě nejde zvládnout a je doprovázeno nadměrným růstem chloupků, může to znamenat, že trpíte syndromem polycystických vaječníků (PCOS). Tento stav může způsobovat a zhoršovat akné spolu s dalšími problémy, jako je přibývání na váze a nepravidelná menstruace. Pokud se u vás objeví závažné akné s těmito příznaky, navštivte co nejdříve svého gynekologa.

Takže až příště zaznamenáte vzplanutí akné, budete vědět, jaká je jeho možná příčina a jak ho léčit doma.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Medical News Today , Stylecraze