Krása

Zjistěte, zda jsou lupy nakažlivé a zda způsobují vypadávání vlasů

Lupy jsou běžným zdravotním problémem, při kterém je pokožka hlavy suchá a šupinatá a čas od času se loupe. Tyto suché bílé šupinky nejsou nic jiného, než odumřelé kožní buňky a jejich uvolňování je normální proces. Když se uvolňují ve velkém množství, objevují se ve vlasech a na oblečení, což je poměrně nevzhledné.

Lupy často způsobují neustálé svědění, šíří se po celé hlavě, nebo se někdy vyskytují ve formě skvrn na pokožce hlavy. Vyvolává je řada příčin, jako je stres, oslabený imunitní systém, hormonální nerovnováha, nebo některé zdravotní problémy a léky. Někteří lidé uvádějí, že trpí lupy i kvůli tomu, že jsou vystaveni slunečnímu svitu. Když se lupy neléčí, rozšiřují se ve velkém množství a zesilují hlavně během letních a zimních měsíců. I když se mohou léčit mytím hlavy a udržováním čistoty, nebo pomocí různých domácích prostředků, pokud vše selže, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. I když lupy mohou být důsledkem různých faktorů, musíme pochopit jejich podstatu, zda jsou nakažlivé a zda mohou vyvolat vypadávání vlasů.

Jsou lupy nakažlivé?

Někdy se má za to, že lupy jsou nakažlivé a mohou se šířit z člověka na člověka. Je důležité vědět, co činí lupy nakažlivými ve své podstatě. Rozhodně nejsou přenosné ani infekční a mohou se zhoršit v důsledku změny klimatu, používáním nesprávných vlasových přípravků, a také v důsledku znečištěné vlasové pokožky. Nicméně růst kvasinek může být hlavní příčinou, proč se lupy vyskytují častěji, a tyto mikroby také přinášejí řadu kožních problémů.

Takzvané chodící lupy, které jsou obvykle viditelné u psů a jiných savců, vznikají v důsledku toho, že se psí kůže nakazí roztoči, kteří se přenášejí na lidi a jiná zvířata. Jedná se o parazitární onemocnění kůže způsobené roztočem Cheyletiella parasitivorax. Tento typ lupů je převážně nakažlivý a vyžaduje správné léky, které roztoče zahubí a zvíře nebo člověka z chodících lupů vyléčí.

Mohou lupy způsobit vypadávání vlasů?

Mnoho lidí uvádí, že trpí vypadáváním vlasů v důsledku lupů, a to z důvodu extrémního svědění a přílišného škrábání hlavy. Lupy mohou vést k neustálému nutkání ke škrábání a nakonec mohou vést k vypadávání vlasů. Pokud si intenzivně třete nebo škrábete hlavu, poškozujete vlasové kořínky a uvolňujete uchycení vlasů, což vede k jejich vypadávání.

Příčina mezi lupy a vypadáváním vlasů není lidem často známa a je způsobena kožním onemocněním známým jako dermatitida. Dermatitida je důvodem, proč pokožka hlavy svědí a poškozuje se, což nakonec vede k vypadávání vlasů. Dermatitida může být různého typu a může způsobit vypadávání vlasů v důsledku lupů.

Padání vlasů však může být i důsledkem jiných zdravotních potíží. Ačkoli ve většině případů mohou lupy přímo, nebo nepřímo souviset s neustálým vypadáváním vlasů, škrábání může být vyvoláno také traumatem a podrážděním, které vyvolává padání vlasů.

Co přichází jako první: Lupy nebo padání vlasů?

Přestože lupy mohou být příčinou vypadávání vlasů, některé vlasové přípravky a šampony obsahují škodlivé chemické látky, které pomáhají při léčbě poškozených vlasů, ale způsobují jejich vypadávání. Šupinatění může vést ke stavům podobným lupům a urychlit padání vlasů. To je důvod, proč musíme být vždy ostražití ohledně vlasových přípravků, které používáme, a přestat je používat v okamžiku, kdy pocítíme jakékoliv podráždění.

Některé zdravotní potíže a pravidelně užívané léky, mohou také způsobit vysušení vlasové pokožky, oslabit vlasové kořínky a vést k vypadávání vlasů. Z tohoto důvodu musíme vždy zjistit hlavní příčinu vzniku lupů. Nedostatečná hygiena je často jednou z nejčastějších příčin lupů a vypadávání vlasů. Ačkoli tedy lupy nemusí být nutně nakažlivé, udržování správné hygieny musí být vždy prioritou. Je třeba také poznamenat, že vzhledem k tomu, že lupy mohou tak či onak vyústit v padání vlasů, je nutné, abyste lupy léčili a chránili tak své krásné vlasy.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Medical News Today , Healthline