Může způsobit vaše antikoncepce výskyt akné?

Pokud se u vás pravidelně objevuje akné, přestože nemáte mastnou pleť, může být na vině antikoncepce. I když si antikoncepci hned nespojíte se zdravím pleti, ve skutečnosti spolu úzce souvisí. Pokud je vaše pleť již náchylná k akné, náhlé změny hormonů způsobené vaší formou antikoncepce mohou podnítit vznik akné. Ne všechny antikoncepční metody však způsobují akné – ve skutečnosti je všeobecně známo, že některé z nich mohou akné léčit! Zde je seznam oblíbených antikoncepčních metod a jejich vliv na vaši pleť.

Perorální antikoncepční pilulky

Výskyt akné je obvykle důsledkem vysoké hladiny androgenů – mužských pohlavních hormonů – ve vašem těle. Když se ho během puberty tvoří větší množství, vaše pleť je náchylná k akné. Zatímco některé perorální pilulky akné snižují, některé ho mohou naopak zvyšovat. Zde jsou uvedeny 2 způsoby, kterými mohou perorální pilulky ovlivnit akné.

Perorální pilulky, které snižují akné

Perorální pilulky obvykle obsahují kombinaci estrogenu a progestinu (syntetická forma progesteronu), které společně působí proti vzniku akné tím, že snižují hladinu androgenů ve vašem těle. Pokud vyžadujete antikoncepci a zároveň potřebujete i léčit akné, je nejlepší používat tyto pilulky. Obvykle po třech měsících užívání perorálních pilulek zůstane vaše pleť čistá a bez akné.

Perorální pilulky, které zvyšují výskyt akné

Některé antikoncepční pilulky obsahují progestiny, které jsou na bázi androgenů. Tím, že tyto pilulky zvyšují hladinu androgenů ve vašem těle, mohou vyvolat vznik akné. Pokud vaše pilulka obsahuje norgestrel, norethindrone acetát a levonorgestrel, pak je pravděpodobně na androgenním základě. Pokud je vaše pleť náchylná k akné, je nejlepší poradit se s lékařem a zvolit pilulky, které jsou antiandrogenní.

Někdy může vysazení antikoncepce také způsobit akné, zejména pokud vaše pleť byla náchylná k akné předtím, než jste začala antikoncepci užívat. Výskyt pupínků se však obvykle během 2-3 měsíců zmírní.

Depotní injekce

Pokud jste se rozhodla pro aplikaci depotní injekce, pak může být akné vedlejším účinkem. Ačkoli souvislost mezi depotními injekcemi a akné nemusí být, několik lidí po aplikaci těchto injekcí mělo výskyt akné. Výskyt může být důsledkem hormonální nerovnováhy, nebo změny způsobené injekcí. U některých lidí může mít na propuknutí akné vliv také genetická výbava. Dobrou zprávou však je, že výsevy se obvykle zmírní během několika týdnů po podání injekce.

Podkožní implantáty a nitroděložní tělíska

Hormonální nitroděložní tělíska, podobně jako některé perorální pilulky, obsahují progesteron na bázi androgenů, který by mohl způsobovat akné. Pokud máte pleť náchylnou k akné, je lepší se nitroděložním tělískům a podkožním implantátům vyhnout a zvolit antiandrogenní perorální pilulky. Ukazuje se, že u některých žen se po zavedení nitroděložního antikoncepčního tělíska, nebo podkožního implantátu může vyvinout těžké akné vulgaris. Proto než se rozhodnete pro tyto formy antikoncepce, nechte si vyšetřit svou genetickou výbavu a ujistěte se, že vám nehrozí riziko vzniku akné vulgaris.

Pokud se u vás akné objevilo v důsledku antikoncepce, zvažte, zda se se svým lékařem neporadíte o alternativní formě antikoncepce. Kondomy, antiandrogenní perorální pilulky, náplasti a vaginální kroužky jsou některé relativně bezpečné formy antikoncepce, které by neměly způsobovat akné.

Chcete-li léčit akné, pravidelně si myjte obličej a udržujte ho bez mastnoty. Zvolte si protizánětlivý čisticí přípravek na obličej, který může snížit výskyt akné. Chcete-li se akné zbavit přírodními prostředky, lokálně naneste na pokožku postiženou akné směs kokosového oleje a medu. A s akné si nedělejte příliš velké starosti, obvykle se během několika týdnů zmírní a nezpůsobí na vaší pleti žádné dlouhodobé škody.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: NURX , Clear Skin , Kin