Způsoby, jak zlepšit sexuální touhu při depresi

Když přemýšlíme o depresi, víme, že dochází ke změnám emocí a nálad, které nám mohou ztěžovat život. Kromě toho existují i další fyzické příznaky, které deprese provázejí, jako je přibývání nebo ubývání na váze, podrážděnost, změna spánkových návyků a chuti k jídlu, a mimo jiné i ztráta energie. Jedním z hlavních, ale nejméně diskutovaných důsledků deprese je ztráta libida neboli sexuální touhy a ve společnosti, která ze sexu dělá tabuizované téma, může být mluvení o ztrátě sexuální touhy při depresi opravdu stresující. Důležité je také pamatovat na to, že i když v důsledku deprese dochází ke ztrátě libida, užívání některých léků může ztrátu libida ještě zhoršit. To znamená, že nemusíte mít žádnou chuť na sex, a i když se k intimnostem přimějete, mohou být méně uspokojivé a dosažení orgasmu se může zdát téměř nemožné. Může se zdát opravdu těžké zvládnout ztrátu sexuální touhy spolu s dalšími vysilujícími příznaky deprese, ale pokud jde o léčení deprese, je to vždycky po jednotlivých krocích. Níže uvádíme několik malých a zvládnutelných způsobů, jak se můžete vypořádat se ztrátou libida během deprese.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zaměřte se na depresi

Je lákavé snažit se zachránit svůj sexuální život a nesoustředit se tolik na depresi, ale to je nakonec kontraproduktivní. Lidé například mohou vědět, že léky na depresi mohou drasticky ovlivnit jejich sexuální život, a nakonec se rozhodnou léky nebrat, aby se tomu vyhnuli. To nejenže zhoršuje depresi, ale může to také z dlouhodobého hlediska drasticky ovlivnit vaše duševní zdraví. Je důležité řešit všechny příznaky, které deprese provázejí, včetně sexuální touhy, ale deprese je první a nejdůležitější problém, který je třeba řešit. Jakmile jste na tom psychicky lépe, můžete se začít věnovat souvisejícím problémům.

Sdílejte své pocity s partnerem

Ve vztahu se může stát, že jeden z partnerů trpí depresí, zatímco druhý ne, což může vztah velmi zatížit. Když se páry obrátí na terapeuta, stěžují si, že deprese ničí jejich sexuální život, a tím i jejich vztah. Málokterý pár však vidí, že jejich komunikační vzorce se mohou podepisovat i na jejich sexuálním životě. Člověku může být trapné přiznat, že nechce mít sex, zejména když se partner snaží znovu zažehnout jiskru, a to může způsobit, že se lidé cítí nepříjemně, když se chtějí svěřit. Upřímnost a otevřená komunikace jsou v tomto období obzvláště důležité, protože pomáhají dosáhnout hlubší intimity. Jakmile je dosaženo emoční intimity, může být snazší dostat se ke společné fyzické intimitě. Mluvte s partnerem o svých obavách, starostech a strachu, To také pomůže vašemu partnerovi lépe pochopit, čím procházíte, a může vám to oběma usnadnit společné řešení deprese.

Podívejte se na různé způsoby, jak si užít sex

Sex nemusí být vždy jen penetrační. Existuje mnoho dalších způsobů, jak si můžete společně užívat sex, například se zcela soustředit na předehru, nebo se věnovat pouze orálnímu sexu. Jednou z hlavních věcí, která může člověka v depresi odradit, je úsilí, které musí vynaložit, aby mohl mít sex, a může se zdát, že je zdrcující zahnat depresi a soustředit se na uspokojení partnera. Existuje spousta věcí, které se týkají sexu, například líbání, erotická masáž, vzájemná masturbace nebo dokonce mazlení. Upřednostněte věci, které vám pomohou užít si sexuální aktivitu, a zaměřte se na ně, místo abyste pokaždé šli na doraz. To vám pomůže vybudovat základy pro lepší sexuální život při řešení deprese.

Někdy se trošku popostrčte

Je naprosto normální nemít sex, když se cítíte opravdu na dně, ale někdy se může stát, že si zvyknete říkat ne, místo abyste se snažili depresi zahnat. Je nesmírně důležité dbát na to, abyste se nikdy nenutili do něčeho, co nechcete, ale možná budete překvapeni tím, že si dokážete nějakou činnost užít, přestože jste si mysleli, že byste to nedokázali. Mnoho lidí uvedlo, že si sex užili uprostřed sezení poté, co si uvědomili, že sex může být skutečně zábavný. Je snadné zapomenout na věci, které jste dělali rádi, když jste v depresi, takže někdy vám tlačení na pilu může připomenout, jak moc jste si sex vlastně užívali.

Promluvte si s lékařem o lécích

Léky mohou bránit jakémukoli sexuálnímu pokroku, kterého během deprese dosáhnete, a možná bude nutné léky změnit nebo vysadit, pokud budou stát v cestě vašemu úsilí. O účinku antidepresiv si upřímně promluvte se svým lékařem, protože mnozí lékaři nemusí vědět, jak se léky mohou u daného jedince skutečně projevit. Kromě toho můžete v závislosti na závažnosti svého stavu vyhledat i jiné formy léčby, jako je terapie, bylinná léčba nebo východní medicína, a další možnosti.

Buďte laskaví a trpěliví

A konečně, boj s depresí může být dlouhý a těžký. Je důležité nebýt na sebe v tomto období tak přísný a být trpělivý ohledně výsledku. Důležité je být k sobě v tomto období laskavý. Deprese ve vás již může vyvolat pocit, že svět je temné místo a že nestojíte za nic, ale vyvíjení přílišného tlaku na sebe, abyste se rychle změnili nebo se začali opět cítit šťastní, může tento proces zbrzdit, místo aby mu pomohlo. Zaměřte se na to, abyste se celkově zlepšili, a ne jen na lepší sexuální život. Dejte si čas na uzdravení a udělejte si čas na věci, které děláte rádi. Jakmile si začnete dávat čas a prostor k tomu, abyste se zlepšili, začnete pozorovat celkovou pozitivní změnu.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Verywellmind