Zdraví

Věci, kterým se při péči o vagínu raději vyhněte

Naše ženské partie mohou být i pro nás záhadou a ne všichni se v nich úplně vyznáme. Mnoho žen se například stále domnívá, že vše tam dole se nazývá vagína, přitom vagína je vlastně vnitřní orgán a soubor vnějších orgánů včetně stydkých pysků, klitorisu a otvoru do pochvy se nazývá vulva. To rozhodně není všeobecně známo a znalost toho, jak o tuto intimní oblast správně pečovat, také nemusí být všeobecně známa. Každá žena se potýká s nějakým druhem nepříjemností se svými ženskými partiemi, ať už se jedná o svědění, zarudnutí, bolestivý sex, nadměrný výtok, nebo podráždění a další typy problémů. Zatímco některé z nich mohou být způsobeny faktory, které nemůžeme ovlivnit, jako například kvasinková infekce, některé problémy mohou vzniknout také kvůli nesprávné péči. Níže uvádíme několik důležitých věcí, které nám mohou pomoci lépe pečovat o naše vaginální zdraví.

Žádné hygienické výrobky

Na trhu jsou stovky výrobků, které vám slibují, že po jejich použití bude vaše intimní oblast čistší a bude mnohem lépe vonět, ale tyto výrobky jsou také zcela zbytečné. Tyto výrobky obsahují chemikálie, vonné látky, barviva a anestetika proti svědění, která nic nepřinášejí, a dokonce mohou v intimní oblasti vyvolat alergickou reakci. Kůže ve vulvě je mnohem tenčí než v jiných částech těla, a proto je mnohem citlivější na vnější činitele. Intimní oblast stačí omýt jen vodou a nepotřebuje nic navíc.

Používání lubrikantů

Lubrikační gely jsou skvělou volbou pro ženy, které mají přetrvávající suchost, a mohou být nezbytným doplňkem jejich sexuálního života. Mohou být buď na bázi vody, oleje nebo silikonu a každý z nich má své výhody i nevýhody. Lubrikanty na bázi oleje a silikonu sice mohou udržet kluzkou vagínu po dlouhou dobu, ale mají tendenci špinit oblečení a povlečení. Lubrikační gely na vodní bázi mohou snadno zaschnout, ale lze je také snadno smýt. Důležité je vyhnout se všemu, co obsahuje barviva, příchutě, parfémy nebo složky, u kterých se udává, že vyvolávají pocit tepla nebo šimrání, protože ty mohou vést k následnému podráždění pokožky.

Dávejte si pozor na spodní prádlo

Roztomilé a sexy spodní prádlo je jednou z nejlepších součástí ženského života, ale některé druhy prádla mohou nadělat více škody než užitku. Nebělené bavlněné spodní prádlo je nejlepší volbou, jak udržet vagínu v co nejlepším stavu, protože umožňuje této intimní oblasti dýchat. Spodní prádlo ze syntetické tkaniny může dráždit citlivou pokožku a spodní prádlo s gumou může způsobit problémy těm, kdo jsou alergičtí na gumu. Tanga mohou být skvělá k tomu, aby zakryla viditelné linie kalhotek, ale mohou vést k infekcím a podráždění, protože třou intimní oblast, a dokonce mohou způsobit prolínání nečistot z anální oblasti do vaginální oblasti, což může vést k bolestivým infekcím.

Metody odstraňování chloupků

Odstraňování chloupků se jeví jako dobrá věc, protože nám umožňuje větší sexuální svobodu a může být také pohodlnější, protože všechny chloupky jsou pryč. Při nesprávném provedení to však může vést k mnoha problémům. Holicí strojek uchováváme v koupelně, kde může být vlhké prostředí, které je silnou živnou půdou pro bakterie, a pokud se pořežeme, může to vést k ošklivé infekci. Depilační přípravky mohou obsahovat drsné chemikálie rozpouštějící chloupky, které mohou dráždit pokožku vulvy, a pokud depilaci provádíme nesprávně, může to vést ke spálení pokožky (což je stejně bolestivé, jak to zní). Nejlepší je zvolit laserovou epilaci nebo chloupky zastřihnout malými nůžkami tak, aby byly opravdu krátké.

Příliš mnoho čištění

Vulva je od přírody uzpůsobena k vylučování hustého mazu, který chrání jemnou pokožku před různými sekrety a třením, kterými musí každý den procházet. Možná máme pocit, že používáním čisticích prostředků, jako jsou sprchové gely nebo tělová mýdla, můžeme naší intimní oblasti poskytnout dodatečné vyčištění, které potřebuje, ale tyto prostředky mohou odstranit přirozené mazové látky, které vulva potřebuje k tomu, aby ji nepodráždily. Ve skutečnosti mohou tyto prostředky odstranit také dobré bakterie, které pomáhají udržovat správnou rovnováhu pH, a uvolnit více prostoru pro bakterie způsobující infekce a zápach. Stačí, když si intimní oblast očistíte teplou vodou a použijete k tomu ruce.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Moreland , Healthline