8 přírodních možností léčby osteoartrózy které vám pomohou

Budíte se ráno se ztuhlými prsty? Ztěžují vám vrzající kolena a bolavé kotníky každodenní rutinu? To jsou některé z prvních příznaků osteoartrózy. Osteoartróza zahrnuje opotřebení ochranné chrupavky kolem kloubů a obvykle nás postihuje s přibývajícím věkem. Může se objevit i u mladších lidí v důsledku úrazu. Když se vrchní vrstva chrupavky opotřebuje nebo rozpadne v důsledku věku, zranění nebo nadměrného používání, kosti pod ní se o sebe třou, což vede k otokům, bolesti a obtížím při pohybu.

Lékařská věda dosud nenašla lék na tento často invalidizující stav. Na druhou stranu existuje několik možností léčby, jak osteoartrózu kontrolovat a zvládat. Kromě volně prodejných léků jsou k dispozici přírodní alternativy, jako jsou doplňky stravy na bázi bylin, cvičební režimy a fyzikální terapie. Tyto léčebné postupy mohou pomoci zpomalit postup osteoartrózy a zlepšit kvalitu vašeho života. Zde je několik možností, které vám pomohou zvládnout osteoartrózu.

1. Bylinné prostředky k boji proti zánětu: kadidlo, kapsaicin, kurkuma a zázvor

Indické kadidlo

Indické kadidlo je slibným bylinným doplňkem při osteoartritidě. Obsahuje boswelové kyseliny, což jsou účinné sloučeniny, které bojují proti zánětu a zmírňují bolest. Studie naznačují, že indické kadidlo může při konzumaci po dobu nejméně 3 měsíců pomoci zabránit, nebo zpomalit úbytek chrupavky v okolí kloubů. V jiné studii bylo zjištěno, že jeho extrakt Loxin 5 snižuje bolest a zlepšuje funkci během 7 dnů.

Kurkuma

Kurkuma, konkrétně v ní obsažená sloučenina zvaná kurkumin, je známá svou schopností zmírňovat otoky a bolest tím, že blokuje zánětlivé elementy. Bylo zjištěno, že kurkuma je při dlouhodobém užívání účinná při zmírňování bolesti kolenních kloubů způsobené osteoartrózou.

Zde je několik snadných způsobů, jak kurkumu zařadit do svého každodenního jídelníčku:

Přidejte špetku kurkumy do míchaných vajec.
Přidejte trochu kurkumy do pečené zeleniny nebo dušené zeleniny, jako je kapusta a zelí.
Ochuťte rýži nebo polévku kurkumou, abyste jídlu dodali zajímavou hřejivou chuť.

Kapsaicin

Tato na jazyce lechtající rostlinná chemická látka z chilli papriček má řadu zdravotních účinků – a jedním z nich je i účinná úleva od bolesti při osteoartróze. Kapsaicin působí tak, že dočasně snižuje vysílač bolesti substanci P. Kapsaicin najdete v krémech, náplastech nebo gelech. Testy ukazují, že jeho účinnost byste měli pocítit přibližně po 3 týdnech užívání. American College of Rheumatology výslovně doporučuje lokální aplikaci kapsaicinu při osteoartróze ruky, ale je proti používání kapsaicinu při osteoartróze kolene.

Lokální krémy s kapsaicinem mohou způsobit zarudnutí očí a kůže, nebo vést k pocitu pálení a píchání, proto je používejte s opatrností.

Avokádové/sójové nezmýdelněné látky(ASU)

Přírodní výtažky z avokáda a sójového oleje pomáhají zpomalovat postupný rozpad chrupavky a podporují její obnovu. Doplňky stravy s ASU působí pomalu, ale účinně a snižují bolest a ztuhlost kloubů. Jak dobře bude vaše osteoartróza reagovat na ASU, závisí také na závažnosti vašeho onemocnění, vaší tělesné hmotnosti a aktuální úrovni aktivity. Některé přípravky ASU mohou u některých jedinců vyvolat alergické reakce, proto se před vyzkoušením tohoto přípravku poraďte se svým lékařem.

Zázvor

Zázvor má protizánětlivé vlastnosti, které by mohly pomoci zmírnit příznaky osteoartrózy. Bylo prokázáno, že pravidelně užívané výtažky ze zázvoru zlepšují bolesti kolen a kyčlí při osteoartróze. Zatímco vědci dolaďují své výzkumy, prozkoumejte způsoby, jak zařadit čerstvý zázvor do svého jídelníčku – od vaření šálku zázvorového čaje, až po přidávání nastrouhaného nebo jemně nakrájeného zázvoru do omáček, nudlí, marinád a salátů.

2. Cvičení pro zlepšení pohyblivosti

Pokud trpíte osteoartrózou, je důležité udržovat klouby v pohybu a přitom najít správnou rovnováhu mezi cvičením a odpočinkem. Cvičte pravidelně, i když jen krátce, abyste zabránili ztuhnutí kloubů. Nejlepší volbou jsou posilovací cviky a aerobní cvičení. Před zahájením nového cvičebního režimu se však musíte poradit se svým lékařem.

Posilovací cvičení ochrání váš kloub tím, že posílí a zpevní svaly, které kloub podpírají a ovládají. To také povede ke snížení bolesti. Například cviky na stehna a kyčle jsou prospěšné pro osoby s osteoartrózou kolene. Posílení stehenních svalů sníží pravděpodobnost pádu nebo zakopnutí. Podobně pokud máte osteoartrózu kyčelního kloubu, potřebujete cviky, které posilují kyčelní kloub a zlepšují jeho ohebnost. Poraďte se s fyzioterapeutem o režimu přizpůsobeném vašim potřebám.

Aerobní cvičení jsou taková, při kterých se trochu zadýcháte a zvýší se vám tep. Zkuste plavání, rychlou chůzi nebo jízdu na kole (můžete použít rotoped). Protože cvičení zvyšuje hladinu endorfinů neboli hormonů zmírňujících bolest, budete pociťovat méně bolesti. Plavání může být jedním z nejlepších způsobů, jak najít úlevu od bolesti při osteoartróze. Protože voda podporuje vaši váhu, vaše klouby nebudou cítit zátěž. To zase znamená méně bolesti.

3. Jóga a meditace pro zvýšení kvality života

Pomalé, rozvážné pohyby jógy lze přizpůsobit vašemu věku, úrovni kondice a stávajícímu zdravotnímu stavu. A může být ideální pro rozhýbání bolavých končetin, zlepšení kvality života a navození pocitu pohody. Jedna rozsáhlá studie Centra pro artritidu Johna Hopkinse dospěla k závěru, že jóga je vhodná pro lidi se všemi formami artritidy, kteří vedou sedavý způsob života, a může být přínosem pro mnoho starších pacientů.

Tyto jógasany (pozice) vám pomohou posílit sílu a pružnost a zlepšit rovnováhu:

Pozice bojovníka (veerabhadrasana): Posiluje svaly paží, nohou a dolní části zad; prospívá ztuhlému rameni.

Protažení kočky (marjarasana): Posiluje celé tělo a zlepšuje pružnost páteře, zápěstí a ramen. Zlepšuje také krevní oběh. Pokud máte problémy s krční páteří nebo rameny, poraďte se před vyzkoušením pozice kočky s lékařem.

Pozice stromu (vrikšásana): Posiluje svaly zad a nohou; zlepšuje rovnováhu a duševní soustředění. Nedoporučuje se osobám s vysokým krevním tlakem nebo migrénou.

Kromě jógasan odborníci předepisují pránájámu (cvičení hlubokého dýchání) a meditaci, které ozdravují tělo a také zlepšují duševní pohodu.

I když může být jóga cenným doplňkem k lékům na předpis, dbejte na bezpečnost a nejprve si ji nechte schválit od lékaře.

Při cvičení jógy mějte na paměti také následující zásady:

Pokud pocítíte bolest, okamžitě přestaňte.

Provádějte pouze malé úklony zad a nepřetěžujte krk. Hlavu udržujte v jedné rovině s délkou páteře.

Pokud máte artritidu kyčlí, buďte opatrní při ásanách, které „otevírají“ kyčle.

Při začátcích buďte k sobě mírní – jóga není o tom, že „bez bolesti nejsou žádné výsledky“! Intenzitu nebo délku cvičení zvyšujte postupně.

4. Masážní terapie pro zmírnění ztuhlosti a bolesti

Když vás bolí kosti, co by se vám nelíbilo na jemné, uklidňující masáži? Ájurvéda považuje masážní terapii za neodmyslitelnou součást léčby artritidy. Léčivé sezamové oleje aplikované zevně na postižené části těla mohou pomoci zmírnit ztuhlost a bolest kloubů, odstranit toxiny a vyživit tkáně. Masážní terapie může přinést úlevu od bolesti a ztuhlosti a zlepšit kvalitu života. Nezapomeňte, že v případě těžké osteoartrózy může být masáž kontraindikována, protože může zhoršit zánět.

5. Termoterapie ke snížení bolesti a otoků

Při termoterapii se na klouby aplikuje teplo nebo chlad, aby se snížila bolest a otok způsobený osteoartrózou. Léčbu lze provádět pomocí ručníků, zábalů nebo vosku. Ošetření chladem může pomoci znecitlivit bolest, zablokovat nervové impulzy do kloubu a stáhnout cévy. Teplo naopak může pomoci s uvolněním svalů a zlepšením krevního oběhu. Studie, která zahrnovala masáže ledem po dobu 20 minut denně, 5 dní v týdnu po dobu 2 týdnů, zvýšila rozsah pohybu kolene, svalovou sílu v noze a také celkovou pohyblivost. Podobné studie se studenými i horkými zábaly pokaždé prokázaly pozitivní výsledky. Rozsáhlejší studie pomohou ukázat, jak se termoterapie může osvědčit při léčbě osteoartrózy.

6. Stravovací doporučení pro zvládání osteoartrózy zevnitř

Vaše každodenní strava hraje důležitou roli při zvládání osteoartrózy. Zde je několik tipů:

Jezte vyváženou stravu bohatou na různé druhy různobarevné zeleniny, fazole/luštěniny, celozrnné výrobky, libové maso a nízkotučné mléčné výrobky.

Vyhýbejte se zpracovaným potravinám, které mohou zvyšovat zánět. Vyhýbejte se cukrům a dobrotám s vysokým obsahem nasycených tuků. Omezte nápoje s přidaným cukrem, vitaminové vody a alkohol.

Při plánování jídel mějte na paměti svou hmotnost. Kila navíc více zatěžují klouby a jsou rizikovým faktorem osteoartrózy. Snížení hmotnosti a správné cvičení pomůže zlepšit příznaky osteoartrózy.

Omega-3, esenciální mastné kyseliny z potravinových zdrojů, mohou pomoci při kontrole osteoartrózy tím, že blokují zánětlivé procesy. Můžete je získat z tučných ryb (sardinky, makrela), lněných semínek, vlašských ořechů a řepkového oleje. Pokud plánujete užívat doplňky stravy s rybím tukem, poraďte se nejprve se svým lékařem o možných vedlejších účincích.

7. Ájurvédské výživové doporučení pro boj s nerovnováhou váty

Podle ájurvédského myšlení jsou bolesti kloubů důsledkem nadbytku váty, elementu vzduchu v našem těle. Strava, která řeší tuto nerovnováhu, může pomoci zmírnit ztuhlost a bolest.

• Zařaďte do svého jídelníčku jaggery, které posílí svaly a zmírní bolesti a ztuhlost těla.
• Snižte příjem soli ve své každodenní stravě.
• Vyhýbejte se podmáslí.
• Zařaďte do jídelníčku zeleninu, jako je brinjal a hořká tykev, která působí proti bolesti.
• Perlové proso může také zmírnit příznaky osteoartrózy.
• Banány jsou prospěšné při onemocněních souvisejících s vata.
• Hrozny, bohaté na vitamíny, minerály, fosfor a vápník, se rovněž doporučují při léčbě artritidy.
• Česnek se svými protizánětlivými vlastnostmi může léčit bolavé klouby. Jeden stroužek česneku vařte se šálkem mléka, dokud se nezredukuje na polovinu. Nechte vychladnout a vypijte.

8. Akupunktura pro úlevu od bolesti spojené s artritidou

Existují důkazy, že akupunktura, tradiční čínská jehlová terapie, může pomoci při příznacích osteoartrózy. Jeden průzkum 15 studií s přibližně 1500 pacienty zjistil, že akupunktura přináší úlevu od bolesti a zlepšuje fyzickou dysfunkci u lidí s osteoartrózou kolene. Předpokládá se, že akupunktura pomáhá tím, že stimuluje uvolňování endorfinů, přirozených léků proti bolesti v těle. Měli byste to zkusit? Klidně, říkají odborníci, ale používejte ji jako doplněk, nikoliv jako náhradu léků a fyzikální terapie. Ačkoli by akupunktura neměla mít žádné vedlejší účinky, nezapomeňte, že hodně záleží na zručnosti akupunkturisty. V rámci základní prevence se obraťte na známého, kvalifikovaného odborníka.

Magnetoterapie při osteoartróze: Důkazy nejsou přesvědčivé

Z přehledu různých studií, které používaly magnety k léčbě osteoartrózy, vyplývá, že magnety nepřinesly žádné významné zlepšení příznaků. Určitý pozitivní účinek však byl zaznamenán při použití magnetů o vyšší síle. V jiné studii byly osobám s osteoartrózou kyčelního nebo kolenního kloubu podávány magnetické náramky různé síly po dobu 12 týdnů. U těch, kteří nosili náramky vyšší síly, došlo k významnému snížení bolesti. Není však známo, zda ke zmírnění bolesti došlo v důsledku placebo efektu, nebo zda se jednalo o skutečný přínos. Je zřejmé, že tato technika vyžaduje další studium. Pokud vám však nošení magnetického zařízení vyhovuje, můžete tak učinit po konzultaci s lékařem. Nepoužívejte však magnety místo běžných léčebných metod, abyste se vyhnuli návštěvě lékaře.

Foto: Pixabay.com

Zdroje: National Institutes of Health , American Academy of Orthopaedic Surgeons , Johns Hopkins Arthritis Center