Zdraví

Co můžete očekávat, když se rozejdete s narcistou

Narcisté jsou lidé, kteří jsou ve vztahu posedlí sami sebou a svými potřebami. Nikdy se ve vztahu nepozastaví nad pocity nebo potřebami svých partnerů. V jejich hlavách druhá strana příběhu neexistuje, protože je existence druhých ve skutečnosti nezajímá. Ve vztahu je partner narcisty vždy pečovatelem. Tento jedinec se postará o to, aby byly uspokojeny všechny potřeby narcisty. Tím se ve vztahu vytváří nerovnováha, kdy narcista bude pouze přijímat a pečovatel bude pouze dávat. Přijde však čas, kdy se pečovatel bude cítit využíván nad nezbytnou míru a bude se snažit vztah ukončit. Rozejít se s narcistou by bylo stejně náročné jako s ním chodit. Použijí všechny prostředky, které mají k dispozici, aby k této nepříjemné události nedošlo. Pokud tedy plánujete rozchod s narcistou, musíte se připravit na nejhorší. Existuje pět věcí, které by měl člověk před rozchodem s narcistou předvídat.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Bezbřehé obviňování

Narcisté často používají obviňování, aby se jejich partneři cítili špatně. Když se něco nepovede, uchýlí se k tomu, že ze všeho, co se nepovedlo, obviní výhradně druhou osobu. Zpočátku bude mít narcista tendenci, abyste se cítili skvěle. Bude ve vás vyvolávat pocit, že jste jeho cenným majetkem a že je nadšený, že s vámi chodí. A když se něco pokazí, narcistovi bude stačit vteřina, aby vás démonizoval a obvinil. Když se něco pokazí, bude vámi a vaší existencí opovrhovat. Zpočátku to pro vás bude šokující, ale brzy poznáte pravdu, která se za jeho chováním skrývá.

Bude se vás snažit přesvědčit, že to byla vaše chyba

Po letech, kdy narcista znehodnocuje vaše rozhodnutí, si člověk může zvyknout pochybovat o sobě samém. A narcista toho využije. Bude se snažit, abyste měli pocit, že chyba je na vaší straně. Využije všechny emocionální a psychologické nástroje, které má k dispozici, aby vás přesvědčil, že jste mu ublížili. Bude používat přesvědčování, citovou manipulaci a dokonce i zastrašování, aby vás přesvědčil. Bude vám uvádět mnoho důvodů, proč byste neměli ze vztahu odcházet, ale nakonec si všimnete, že žádná z těchto věcí pro vás není bohužel zdravá.

Ďábelský pocit viny

Narcista vás vezme na dlouhou cestu výčitek svědomí, aby změnil váš názor na jeho odchod. Bude vám připomínat všechny hezké věci, které pro vás udělal, a bude se snažit využít všech dobrých vzpomínek, aby nad vámi získal psychologickou převahu. Zároveň se bude snažit obvinit vás, že jste důvodem jeho nebo jejího špatného chování. Tito narcisté jsou neuvěřitelně toxičtí jedinci, kterým by nevadilo vás obviňovat. Obviňování je pro ně nástrojem, který používají k tomu, aby v druhých vyvolali pocit viny a přiměli je setrvat ve vztahu.

Bude se snažit o upoutání pozornosti

Poté, co jste se s narcistickým partnerem rozešli, bude se snažit zapojit do různých věcí, aby se snažil získat vaši pozornost. Mohou vám opilí volat, přijít k vám domů bez ohlášení, posílat vám stovky zpráv, aby vám „vysvětlili“ svou verzi. Musíte si však uvědomit, že to všechno jsou jen triky, jak získat vaši pozornost a vyvolat ve vás soucit.

Veřejné ponižování

Narcistovi nebude vadit, když vás veřejně poníží a jako nástroj použije pomluvy. I když na začátku slíbil, že o vztahu bude mlčet, nebude mu vadit, když se o rozchodu bude mluvit. Veřejně bude propírat špinavé prádlo, aby si získal sympatie ostatních. Jedná se o manipulační taktiku, abyste se cítili špatně.

Dobrý vztah je založen na důvěře a lásce. Vztah s narcistou však zpravidla vzkvétá na základě dramatu a manipulace. Proto je pro normální lidi vystoupení z takového toxického vztahu nutností. Proto se od něj oddělte bez pocitu viny a najděte si pozitivnější prostředí.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Choosing Therapy , PsychCentral