Zdraví

Vliv Diabetes mellitus (cukrovka) na sexuální pohodu žen

Když je u člověka diagnostikováno chronické onemocnění, jako je Diabetes mellitus neboli cukrovka, sexuální potřeby a pohoda ustupují do pozadí. Ačkoli tímto onemocněním mohou trpět jak muži, tak ženy, ženy s diabetem pociťují obrovskou újmu na svém sexuálním zdraví. Několik dlouhodobých studií prokázalo, že diabetičky jsou náchylnější ke zhoršení kardiovaskulární kondice.

Jsou také velmi náchylné k diabetickému zákalu a s ním spojené slepotě. Mnoho žen nereguluje svůj jídelníček a životní styl, protože si více cení zdraví členů své rodiny než svého vlastního. To přispívá k vyšší pravděpodobnosti, že se u nich rozvinou nervosvalové komplikace a deprese.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Příznaky sexuální dysfunkce u žen

Příznaky sexuální dysfunkce jsou u žen většinou psychické a méně fyzické povahy. Mnoho žen s diagnózou cukrovky tvrdí, že jejich největším problémem je pokles libida. Další příznaky jsou následující:

Vaginální suchost a podráždění před a během pohlavního styku.

Neschopnost vzrušit se nebo vyvrcholit během aktu.

Zúžení pochvy způsobující nepříjemné pocity během soulože.

Bolest během a po pohlavním styku.

Vliv cukrovky na sexuální pohodu žen

Výše uvedené příznaky se mohou vyvinout jako vedlejší účinky léků na cukrovku. U žen s diabetickou neuropatií se časem poškozují nervy v erotogenních zónách a na mnoha dalších místech v těle. To může vést k neschopnosti vzrušit se, vyvrcholit a užít si pohlavní styk bez nepříjemných pocitů.

Diabetes může způsobit zúžení cév, což může vést ke špatnému průtoku krve do oblasti genitálií, což vede k suchosti. Mnohé studie prokázaly, že ženy s diabetem často trpí infekcemi močových cest a vaginálními infekcemi. Postupné poškození nervů může ztížit udržení moči. Inkontinence je také nepříjemným důvodem, proč ženy ztrácejí zájem o sex.

Těhotenství s diabetem

I přes diagnózu cukrovky 1. nebo 2. typu můžete prožít zcela zdravé těhotenství, pokud budete pečlivě dbát o svůj celkový zdravotní stav.

Pokud se snažíte otěhotnět, poraďte se se svým gynekologem a upravte stravu a životní styl tak, abyste měla hladinu cukru v krvi pod kontrolou.

Na druhou stranu, pokud jste již těhotná, nezapomeňte udržovat hladinu cukru v krvi pod kontrolou, abyste předešla zdravotním rizikům u svého dítěte. Děti narozené matkám s nekontrolovanou hladinou cukru v krvi častěji trpí kognitivními poruchami, opožděným vývojem a vysokým krevním tlakem.

Žijte dobře navzdory cukrovce

Je přirozené, že se cítíte frustrovaní, když procházíte sexuálními dysfunkcemi, které se objevují při cukrovce. Mnoho žen si osvojí abstinenci, aby se s těmito změnami vyrovnaly. Je důležité, abyste si uvědomily, že život je zkušenost, kterou je třeba dobře prožít. Zde je několik tipů, jak můžete aktivně vést život s diabetem, aniž byste ohrozila své sexuální uspokojení.

Udržujte si optimální hladinu energie tím, že si osvojíte cvičební režim, jako je tanec a běh.

Cvičte techniky hlubokého dýchání, meditaci a jógu, abyste se zbavili stresu.

Během aktu používejte lubrikant, abyste překonali vaginální suchost.

Přestaňte pít a kouřit.

Provádějte společné aktivity, jako jsou masáže, sport nebo společné koníčky se svou drahou polovičkou, abyste oživili váš vztah.

Udržujte dobrou intimní hygienu, abyste udrželi případné infekce na uzdě.

Dodržujte přísnou dietu, která obsahuje potraviny s vysokým obsahem živin a nízkým glykemickým indexem.

Pravidelně si nechávejte vyšetřit hladinu cukru v krvi, abyste měli přehled o svém stavu.

Pokud jste ve vztahu, otevřeně diskutujte o svých problémech se sexualitou se svým protějškem. Chápající partner může být vaší oporou při zvládání života s cukrovkou. Pokud máte pocit, že vaše sexuální zdraví nereaguje na úpravu životního stylu, důrazně doporučujeme setkání s lékařem za účelem specifické léčby. Zůstaňte zdraví a komunikujte o svých zdravotních problémech s lékařem, aby bylo možné bez prodlení provést včasné zákroky.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: ISSM , Medical News Today