Jednoduché domácí léčivé prostředky pro řešení oční alergie

Svědění, krví podlité oči, které si říkají o důrazné tření – zní vám to povědomě? Oční alergie mohou být vyvolány mnoha spouštěči, od sezónních alergenů, jako je pyl, až po nesezónní alergeny, jako je zvířecí srst, plíseň nebo prach, a mohou vám způsobit nepříjemné potíže. Jak ale tyto alergeny dráždí oči? Když se vaše oči dostanou do kontaktu s něčím, co ve vašem imunitním systému vyvolá varovný signál, vaše tělo uvolní látku známou jako histamin. To způsobuje běžné příznaky oční alergie – slzení, zarudlé oči, pocit svědění nebo pálení a žilnatý oční výtok. Může se také stát, že vám oční víčka opuchnou a zduří.

K řešení oční alergie vám lékař může doporučit perorální antihistaminika, lubrikační oční kapky nebo oční kapky s antihistaminiky. Mnoho běžných potravin má však také antihistaminové vlastnosti. Pokud tedy hledáte něco přírodního, existuje mnoho jednoduchých prostředků, které můžete vyzkoušet doma, abyste si s tímto palčivým problémem poradili.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Pro zklidnění očí použijte chladivý obklad

Namočte čistou žínku do studené vody, vyždímejte přebytečnou vodu a přiložte ji na zavřené oči. To může zklidnit svědění očí a pomoci zmírnit otoky.

2. Zesilte obklad měsíčkem nebo heřmánkem na oteklé a zarudlé oči

Měsíček i heřmánek mají protizánětlivé účinky, které mohou zklidnit podrážděné oči. Zvyšte s nimi sílu svého obkladu na oči. Převařte šálek destilované vody a namočte do ní 2 čajové lžičky sušených květů heřmánku nebo měsíčku. Roztok sceďte a nechte vychladnout. Nyní do něj namočte čistou žínku, vyždímejte přebytečnou vodu a přiložte ji na zavřená víčka asi na 20 minut. Mějte však na paměti, že někteří lidé jsou na heřmánek nebo měsíček alergičtí, proto před použitím tohoto prostředku proveďte náplasťový test.

3. Vyplachujte dráždivé látky fyziologickými kapkami nebo umělými slzami

K odplavení dráždivých látek, které mohou způsobit zánět, lze použít obyčejné solné kapky nebo umělé slzy. I když existuje mnoho domácích návodů, jak si vyrobit fyziologické kapky, je velmi důležité, abyste tak činili ve sterilním prostředí a zajistili, že veškeré náčiní a přísady nebudou kontaminovány. Místo nich můžete také použít jednoduše ty, které jste koupili v obchodě. Pokud jste byli venku, očistěte si také oční víčka a okolí očí vlhkou žínkou, abyste odstranili případné alergeny.

4. Používejte oční výplach s kurkumou

Kurkumin, sloučenina obsažená v kurkumě, má protizánětlivé účinky a může inhibovat uvolňování histaminu z žírných buněk. Studie na zvířatech zjistily, že tato sloučenina může potlačit oční alergie.

Vyzkoušejte tento jednoduchý ájurvédský lék na oční alergie: Smíchejte půl čajové lžičky kurkumového prášku s čtvrt šálkem čisté destilované teplé vody, a tímto roztokem si očistěte oční víčka a vnější část oka. Přidejte toto aromatické koření do polévek, nebo si dejte šálek kurkumového čaje, abyste bojovali proti zánětu zevnitř.

5. Pití citronové šťávy proti alergickým reakcím

Citron obsahuje flavonoid hesperetin a vitamín C. Obě tyto sloučeniny mají antihistaminové vlastnosti a mohou pomoci zabránit alergické reakci. Jedna případová studie zjistila, že žena, která byla citlivá na různé látky – od čisticích prostředků, prachu a pylu až po parfémy – pocítila úlevu od příznaků, když si dala citronovou šťávu. Zajímavé je, že citronová šťáva zabrala do půl hodiny a odstranila příznaky nejen oční alergie, ale i nosní alergie.

6. Dejte si jogurt s mandarinkou či pomerančem, abyste zvládli alergii

Zkombinujte sílu mandarinky nebo pomeranče a jogurtu, abyste se zbavili oční alergie. Studie se zabývala účinkem této lahodné pochoutky na lidi, kteří trpěli sezónním alergickým zánětem spojivek způsobeným pylem cedru. Bylo zjištěno, že svědění, zarudnutí a otok očních víček byl výrazně nižší u těch, kteří si dali jogurt s mandarinkou nebo s pomerančem, než u kontrolní skupiny, která měla obyčejný jogurt. Výzkumníci dospěli k závěru, že kombinovaný účinek bílkoviny ß-laktoglobulinu z jogurtu a flavonoidu nobiletinu z mandarinek či pomerančů pomohl potlačit alergickou reakci.

7. Pijte čaj Oolong, abyste zmírnili příznaky alergie

Bylo zjištěno, že čaj Oolong, což je v podstatě částečně fermentovaný čaj, pomáhá zmírňovat příznaky očních a nosních alergií. Japonská studie zjistila, že zmírňuje příznaky alergie, jako je svědění očí a slzení, a to i v období, kdy bylo množství pylů vysoké. Čaj oolong může zvýšit účinky protialergických přípravků a dokonce vám pomůže omezit užívání těchto léků. Popíjejte tedy šálek uklidňujícího čaje, abyste se vypořádali s dráždivou alergií.

8. Ke zklidnění oteklých očí použijte vlhké čajové sáčky

Jakmile dopijete čaj, nevyhazujte použité čajové sáčky. Čaj obsahuje třísloviny, které mají stahující vlastnosti. Přiložte si na zavřená víčka na 2-5 minut chladné vlhké čajové sáčky, abyste ulevili oteklým očím.

9. Dejte si bobule proti uvolňování histaminu

Flavonoid zvaný kvercetin, který je obsažen v borůvkách, brusinkách a ostružinách – a který jim dodává charakteristickou barvu – může zastavit produkci a uvolňování histaminu ve vašem těle. Jedna studie dokonce zjistila, že když lidé užívali glykosid kvercetin 4 týdny před tím, než se v ovzduší objevily vysoké počty pylů, došlo u nich ke zmírnění příznaků, jako je svědění a slzení očí způsobené pylem cedru. Začněte tedy mlsat chutné bobule ještě před začátkem pylové sezóny, abyste porazili svou oční alergii.

10. Použijte plátky okurky na zklidnění oteklých očí

Plátky okurky jsou oblíbeným lékem na oteklé oči. Nechte okurku vychladnout v ledničce, a pak z ní ukrojte dva tenké studené plátky. Přiložte plátky okurky na zavřená oční víčka a nechte je několik minut působit. Okurka obsahuje kyselinu kávovou a vitamín C, které zmírňují zadržování vody a zklidňují podrážděnou pokožku.

11. Vyhněte se alergenům

Může se to zdát samozřejmé, ale musí se to říct! Nejlepší způsob, jak se zbavit alergické reakce nebo zabránit jejímu zhoršení, je vyhnout se látkám, které ji vyvolávají. Prach, pyl a plísně jsou častými pachateli. Zde je několik kroků, které vám pomohou se těmto spouštěčům vyhnout:

Hladina pylu bývá vysoká v suchých, horkých a větrných dnech. Během dne budou pravděpodobně nejvyšší v podvečer a dopoledne. Pokud je to možné, snažte se vyhnout pobytu venku v těchto obdobích.

Pokud jste venku, používejte sluneční brýle, abyste minimalizovali množství pylu, které se vám dostane do očí.

Lůžkoviny, zejména povlaky na polštáře, perte v horké vodě, abyste minimalizovali výskyt roztočů.

Na podlahy používejte vlhký mop a na utírání prachu vlhký hadr, aby prach nelétal kolem.

Foto: Pixabay.com

Zdroje: Medline Plus , American Academy of Ophthalmology , University of Maryland