Zdraví

5 nejběžnějších mýtů o stresu u kterých odhalíme pravdu

Stres pociťujeme proto, že náš život je neustále plný nepříjemných dějových zvratů, a také proto, že někdy je prostě určitá míra stresu součástí toho, když máte úspěšnou kariéru.

Všichni sdílíme tyto úžasně znějící představy o stresu. Ale vážně, lidi, všechno jste to pochopili špatně.

Právě proto, že si takové podivné teorie o stresu neustále podsouváme, se náš mozek začne potit, jak jen to jde, a vystavuje tak naše duševní zdraví velkému riziku. Je proto na čase tyto lákavé, ale mylné představy jednou provždy vyvrátit. Abychom k tomu přispěli, přinášíme vám přehled 5 nejrozšířenějších mýtů týkajících se stresu, o kterých jsme se doslechli.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Mýtus: Stres pramení ze situací

Pravda: Stres pochází z myšlenek, které máme o našich situacích.

V podstatě jsme všichni od narození příliš přemýšliví. Tuto vlastnost jsme zdědili po našich neandrtálských předcích, jejichž mozek byl navržen tak, aby se soustředil na přežití a podpořil tak dlouhověkost lidské rasy. Identifikace možných příznaků rizik a nebezpečí, jakož i jejich zapamatování se tak přirozeně stalo nedílnou součástí této strategie přežití. Náš mozek se tedy v průběhu let jednoduše vyvinul tak, že se stal chytřejším ve vyhledávání špatných zpráv a jejich ukládání do dlouhodobé paměti.

Aby toho nebylo málo, negativní emoce obvykle vyžadují mnohem více přemýšlení. Nakonec nad nimi trávíme hodiny a hodiny přemítání, dokud se nepřehoupnou do obrovské intenzity. Tato přehnaně analyzovaná verze se uloží do našeho mozku, zatímco ve skutečnosti je problém pravděpodobně jen nepatrný.

Je proto nutné začít trénovat mozek na pozitivní myšlení. To zastaví vaše přehnaně negativní myšlení mozku na mrtvém bodě a pomůže vám lépe zhodnotit jakoukoli situaci, ve které se nacházíte.

2. Mýtus: Stres způsobují pouze negativní události

Pravda: Stres je způsoben tím, jak se cítíte v souvislosti s jakoukoli událostí.

Plánování svatebního dne, které se obvykle počítá mezi nejšťastnější okamžiky v životě většiny lidí, může být stejně stresující jako boj s finanční krizí.

Pamatujete si, co jsme vám říkali o mozku? Vycvičil se k negativnímu myšlení, aby zůstal připraven na nejhorší možný výsledek, což následně ovlivňuje vaše pocity. Děje se tak bez ohledu na to, zda jde o událost šťastnou, nebo smutnou. Pokud tedy máte pocit, že jste přitlačení ke zdi, tak vězte, že to není kvůli situaci, ve které se nacházíte, ale proto, že necháváte mozek, aby vám říkal, že se může stát něco špatného.

Řešení? Znovu se opakujeme – naučte svůj mozek myslet pozitivně na jakoukoli situaci a automaticky zjistíte, že se cítíte mnohem méně rozladěni.

3. Mýtus: Nemůžete za to, že se cítíte ve stresu

Pravda: Ne, rozhodně můžete a rozhodně to tak je!

Nyní už víte, že stres je pouze přirozená a vrozená reakce, kterou si váš mozek, a následně i tělo, časem vytvořil. Nenechte se však mýlit, když si myslíte, že s tím nemůžete nic dělat.

Pokud budete své stresové ataky nadále ignorovat, vaše mysl se bude i nadále rozčilovat nad četnými scénáři „co kdyby“. A přestože jediné, co vás stresuje, je vaše mysl, vaše tělo se stále bude dostávat do režimu „boje“, jako by šlo o vážnou otázku přežití. Ve skutečnosti však žádný útočník, s nímž by bylo třeba bojovat, neexistuje – a nakonec ublížíte jen sami sobě. Stres ze zbytečných záchvatů paniky vám tedy může nejen ublížit, ale může vás i zabít.

Stejně jako byste využívali výchovné strategie, abyste své dítě naučili dělit se o své věci, musíte aktivně praktikovat strategie řízení mysli, aby se vám myšlenky nevymkly z kontroly. Pokud byste to dokázali, znamenalo by to nejen obrovské zlepšení vašeho duševního i fyzického zdraví.

4. Mýtus: Cvičení může pomoci vyřešit stres

Pravda: Cvičení může pouze zmírnit vaše příznaky stresu.

Strategie zvládání stresu, jako je cvičení, se nezaměřují na jádro problému – na vaše myšlenky týkající se toho, co se ve vašem životě děje. Cvičení tedy sice může pomoci zmírnit následky stresu, ale neřeší jeho příčinu, v důsledku čehož se stres stále vrací, aby vás znovu a znovu pronásledoval.

Účinnější strategií by bylo naučit se soustředit na dobré věci, které se ve vašem životě dějí, i když jde o drobné okamžiky radosti, které se jinak zdají být nepodstatné. Jedním ze skvělých způsobů, jak toho dosáhnout, je vést si deník plný vděčných a pozitivních myšlenek.

Měli byste se také naučit rozpoznávat své stresové spouštěcí mechanismy a trénovat své myšlení a reakce v náročných situacích tak, abyste již nebyli náchylní k pocitu stresu a úzkosti.

5. Mýtus: Žádné příznaky? Nejste ve stresu!

Pravda: Pravděpodobně si neuvědomujete, jak vaše tělo reaguje na stres.

Existuje asi 50 „běžných“ způsobů, kterými stres na člověka působí. Hlavním důvodem je to, že stres působí na každého jedince jinak, protože má mnoho společného s myšlením člověka. Takže to, že nepociťujete takzvané „typické“ příznaky stresu, vůbec neznamená, že nejste ve stresu. Spíše si pravděpodobně neuvědomujete, jak vaše tělo na stres reaguje.

Pokud se potýkáte se záhadnými, častými záchvaty alergie nebo náhlým zvýšením či snížením chuti k jídlu – je pravděpodobné, že jejich příčinou je stres.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: American Institute of Stress