Zdraví

Vše co potřebujete vědět o používání antibiotik k léčbě akné

Akné je běžný problém a obvykle nepředstavuje žádné vážné zdravotní problémy. Pro někoho, kdo bojuje s intenzivní formou akné, se však může stát obtěžujícím. Zvláště ve společnosti posedlé vnějším vzhledem a dokonalostí. Boj s propuknutím akné se může ukázat jako těžkopádný, protože nezmizí během jednoho dne. Pro ty, kteří se potýkají s extrémně úporným akné, je možná léčba pomocí antibiotik.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Jak se používají antibiotika k léčbě akné

Protože většinu forem akné způsobují bakterie žijící na kůži, lze se s nimi vypořádat pomocí antibiotik. Jakákoli antibiotická léčba akné by však měla být zahájena pouze pod dohledem lékaře. Existují dva hlavní druhy antibiotické léčby akné.

Lokální antibiotika

Jedním z nejúčinnějších a nejrozšířenějších způsobů léčby akné je používání lokálních antibiotik, která se aplikují zevně ve formě krémů. Antibiotika jako erytromycin, klindamycin nebo tetracyklin jsou skutečně účinná při léčbě mírného až středně těžkého zánětlivého akné. Lokální používání antibiotik pomáhá kontrolovat zánět způsobený bakteriemi.

Systémová antibiotika

Dalším běžným způsobem léčby přetrvávajícího nebo závažného akné je systémová antibiotická léčba. Jedná se obvykle o tablety užívané perorálně po předepsanou dobu. Je známo, že poskytují vynikající výsledky. Antibiotika, jako jsou tetracykliny (tetracyklin, doxycyklin, minocyklin, lymecyklin), erytromycin, co-trimoxazol a trimethoprim, jsou rovněž předepisována v perorální formě.

Nežádoucí účinky užívání antibiotik na akné

Antibiotika mají při použití proti akné svůj podíl na nežádoucích účincích. Mezi ty běžné patří suchá pokožka, olupování, podráždění a kontaktní dermatitida. Obvykle je způsobují lokální antibiotika. S lokálními i systémovými antibiotiky jsou spojeny i některé další vzácné, ale závažné nežádoucí účinky.

Inhibice růstu kostry.
Riziko změny barvy vyvíjejících se zubů.
Středně závažná až závažná fototoxicita (náchylnost ke spálení sluncem).
Gastrointestinální intolerance.

Proč by užívání antibiotik nemělo být dlouhodobým řešením

Studie ukazují, že dlouhodobé, nerozlišující užívání antibiotik k léčbě akné může vést k rezistenci bakterií. To znamená, že se bakterie přizpůsobí tak, aby antibiotikum přežily a učinily ho neúčinným. Proto se antibiotika předepisují v kombinaci s benzoylperoxidem a/nebo lokálními retinoidy. Obvykle se léčba užívá po dobu šesti až osmi týdnů, aby se zjistilo, zda se dostaví nějaké výsledky, a poté maximálně pouze po dobu šesti měsíců. Další léčba může být prováděna pomocí lokálních antibiotik.

Kromě toho je akné způsobeno řadou faktorů mimo bakterie. Ucpané póry a zvýšená produkce mazu mohou umožnit množení bakterií. Zánět, který způsobuje, že se infekce šíří hlouběji a do větší šíře po pokožce. Antibiotika zabírají pouze na bakterie, ale ne na příčiny, které jim umožňují na pokožce bujet. Nejedná se tedy o lék, ale spíše o metodu zvládání akné.

Přirozené prostředky proti akné

Antibiotika sice mohou být účinná, ale představují mnoho problémů. Místo toho lze s akné bojovat pomocí některých klíčových změn životního stylu a stravy.

Snažte se vyhýbat mastným a sladkým jídlům, která mohou zvýšit produkci mazu na vaší pokožce.

Pijte hodně vody, která zlepšuje krevní oběh a pomáhá odvádět buněčný odpad.

Dopřejte si dostatek spánku, aby byla vaše pleť zdravá a odpočatá.

Zjistěte, zda některé potraviny nejsou osobními spouštěči akné, a raději se jim vyhněte.

Cvičte, abyste zlepšili krevní oběh, a ihned po cvičení se osprchujte, abyste předešli vzniku pupínků z potu.

Otřete si mobilní telefon dezinfekčním prostředkem na ruce, abyste zabránili šíření bakterií na obličej.

Přírodní prostředky, které pomáhají v boji proti akné

Čajovníkový olej: V boji proti bakteriálním infekcím použijte několik kapek tea tree oleje zředěného v kokosovém nebo olivovém oleji.

Pasta z koriandru a kurkumy: Kurkuma má neuvěřitelné antibakteriální vlastnosti. Přidejte špetku kurkumového prášku do dvou lžiček čerstvé koriandrové šťávy. Tuto směs naneste na obličej, nechte působit 10 minut a poté smyjte. Toto provádějte dvakrát denně.

Neemová pasta: Neem je rostlina, která se s oblibou používá v ájurvédské medicíně pro své antimikrobiální účinky. Stačí rozdrtit a rozemlít hrst listů neemu na pastu a nanést na obličej, nechat působit několik minut a poté smýt. Provádějte to dvakrát denně, abyste viděli výsledky.

Pasta z pomerančové kůry: Vitamín C obsažený v pomerančích pomáhá udržovat zdravou pleť. Ze sušené pomerančové kůry a mléka připravte pastu a naneste ji na obličej těsně před spaním. Po 10 až 15 minutách pastu smyjte.

Pokud je pro vás akné frustrující a těžko se s ním vypořádáváte, mohly by pro vás být vhodnou volbou antibiotika, ale pozor na jejich vedlejší účinky. Přesto můžete být klidní, protože víte, že existuje ještě řada dalších způsobů, jak se s akné vypořádat.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Mayo Clinic , Medical News Today