Zdraví

8 osvědčených způsobů jak si můžete výrazně zlepšit paměť

Někteří z nás se mohou domnívat, že díky všem moderním technologiím ukládání dat a aplikacím pro připomínání se požadavek na lidskou paměť jednou stane zastaralým. Možná se tak stane, ale než ten den přijde, může nám trénink vlastní paměti, aby byla co nejlepší, pomoci v několika každodenních situacích. Pokud hledáte způsoby, jak zlepšit svou paměť, zde je několik tipů, které vám mohou pomoci.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Fyzické cvičení

Fyzické cvičení pomáhá zlepšovat paměť a kognitivní schopnosti přímo i nepřímo. Podle Harvard Health Publishing: „Přínos cvičení vychází přímo z jeho schopnosti snižovat inzulinovou rezistenci, omezovat záněty a stimulovat uvolňování růstových faktorů – chemických látek v mozku, které ovlivňují zdraví mozkových buněk, růst nových cév v mozku, a dokonce i množství a přežívání nových mozkových buněk. Nepřímo cvičení zlepšuje náladu a spánek a snižuje stres a úzkost.“

2. Zařaďte do svého jídelníčku určité potraviny

Potraviny nemusí přímo pomáhat při zvyšování našich kognitivních schopností, ale mohou pomáhat nepřímo tím, že snižují stres a zvyšují imunitní reakce. Konzumace výživných potravin, mezi něž patří mimo jiné avokádo, vlašské ořechy, ryby, brokolice, bobulovité ovoce, slunečnicová semínka a zelená listová zelenina, může přispět ke zvýšení mozkových funkcí. Naopak nadměrná konzumace nezdravých potravin neposkytuje živiny potřebné pro rozvoj.

3. Naučte se hrát na hudební nástroj

Některé studie zjistily, že učení se hře na hudební nástroj může zvýšit paměť jedince a jeho schopnost věnovat pozornost určitému úkolu. Podle Stanford Medicine „hudba zapojuje oblasti mozku, které se podílejí na věnování pozornosti, vytváření předpovědí a aktualizaci události v paměti. K vrcholu mozkové aktivity docházelo během krátkého období ticha mezi hudebními částmi – když se zdánlivě nic nedělo.“

4. Naučte se nový jazyk

Učení se novému jazyku má mnoho prokázaných výhod, včetně zlepšení inteligence, zvýšení paměti a zvýšení úrovně koncentrace. Existuje dokonce několik studií, které naznačují, že větší slovní zásoba může svědčit o menším riziku poklesu kognitivních funkcí. Učení se novému jazyku je také spojeno se snížením rizika demence a Alzheimerovy choroby.

5. Snižte hladinu stresu

Stálá a intenzivní úroveň stresu je spojována s poškozením mozkových buněk a ztrátou paměti. K tomu dochází v důsledku působení kortizolu (hormonu produkovaného při stresu) na oblast mozku zodpovědnou za epizodickou paměť zvanou hipokampus. Když je jedinec v klidnějším rozpoložení, jeho mozek funguje a paměť reaguje lépe.

6. Zajistěte si zdravý spánkový režim

Studie zjistily, že množství a kvalita spánku hrají důležitou roli při fungování mozku, učení a paměti. Vědci identifikovali tři procesy, které probíhají v souvislosti s učením a pamětí, mezi něž patří získávání nových informací, konsolidace do paměti a vyvolání uložených informací. Některé studie naznačují, že ke konsolidaci informací do paměti dochází během spánkového cyklu jedince.

7. Ujistěte se, že netrpíte určitými zdravotními potížemi

Některé zdravotní potíže mohou mít vliv na paměť jedince. Stavy, jako je vysoká hladina cholesterolu a vysoký krevní tlak, byly v několika případech spojeny s poklesem kognitivních schopností. Některé studie prokázaly, že hormonální nerovnováha může způsobovat zapomnětlivost a zmatenost. Zdravotní stavy, jako je cukrovka, byly v některých případech rovněž spojeny s poruchami kognitivních funkcí. Pokud užíváte některé léky, například antidepresiva, mohou mít také vliv na vaši paměť a kognitivní schopnosti.

8. Zůstaňte šťastní a pozitivní

Pozitivnějšímu pohledu na svět odpovídá nižší úroveň stresu. Některé studie zjistily, že smích může výrazně snížit hladinu stresu, a tím zlepšit paměť. Smích snižuje hladinu kortizolu, zvyšuje hladinu endorfinů a vysílá do mozku dopamin, který pomáhá snižovat stres.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Harvard Health Publishing