Zdraví

7 bylin a koření které by pacienti s cukrovkou měli užívat

Diabetes mellitus neboli cukrovka označuje skupinu metabolických poruch, které ovlivňují schopnost organismu využívat krevní cukr. Existují tři hlavní typy diabetu – diabetes 1. typu, diabetes 2. typu a těhotenská cukrovka. Ze všech lidí, kteří trpí cukrovkou, má přibližně 90% cukrovku 2. typu.

Cukrovka 1. typu vzniká, když slinivka břišní není schopna produkovat dostatečné množství inzulínu pro kontrolu hladiny cukru v krvi. Mezi její rizikové faktory patří výskyt tohoto typu cukrovky v rodině, nedostatek vitamínu D a vystavení určitým typům virů, jako je například virus Epstein-Barr. Diabetes 2. typu vzniká, když buňky v těle nereagují správně na inzulin. Mezi jeho rizikové faktory patří nadbytek břišního tuku, obezita, výskyt diabetu 2. typu v rodině, vysoká hladina cholesterolu, vysoký krevní tlak, polycystické vaječníky v anamnéze, vysoká hladina triglyceridů a neaktivní životní styl. Gestační diabetes se týká i těhotných žen, protože během těhotenství placenta produkuje hormony, které mohou vést k hromadění cukru v krvi.

Pokud máte cukrovku, musíte se snažit udržovat normální hladinu cukru v krvi, abyste si zachovali celkové zdraví. Můžete začít užívat léky, pravidelně cvičit a jíst zdravé potraviny. Můžete také vyzkoušet některé bylinky a koření, které vám pomohou kontrolovat hladinu cukru v krvi.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Kurkuma

Kurkuma má antioxidační, protizánětlivé, antiaterosklerotické, hmotnost snižující a srdce chránící vlastnosti, které vám mohou pomoci kontrolovat hladinu cukru v krvi a mohou snížit komplikace, které můžete mít kvůli onemocnění. Kurkumu můžete začít přidávat do jídla, pít ji s teplým mlékem, nebo po poradě s lékařem užívat doplňky stravy.

2. Skořice

Skořice je obzvláště užitečná pro osoby s cukrovkou 2. typu. Má bioaktivní složky, které pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi. Pomáhá také udržovat hladinu plazmatické glukózy nalačno, HDL cholesterolu, LDL cholesterolu a triglyceridů. Můžete si ji dát ve formě čaje přidáním do horké vody, nebo si ji můžete nasypat do ovesné kaše a smoothies. Pokud chcete užívat skořicové doplňky stravy, měli byste se nejprve poradit se svým lékařem.

3. Zázvor

Zázvor má antidiabetické, antioxidační a hypolipidemické vlastnosti, které pomáhají kontrolovat hladinu cukru v krvi. Zázvor také zlepšuje citlivost na inzulín, snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá při hubnutí. Můžete začít zařazovat čerstvý zázvor do vaření, pít denně 2 až 3 šálky zázvorového čaje, nebo po poradě s lékařem užívat zázvorové doplňky stravy.

4. Česnek

Česnek má antidiabetické a hypolipidemické vlastnosti, které vám pomohou udržet zdravou hladinu cukru v krvi. Obsahuje také sloučeniny síry, které chrání vaše tělo před oxidačním poškozením. Měli byste žvýkat 2 až 3 stroužky česneku na lačný žaludek, abyste z něj měli maximální užitek. Pokud máte pocit, že je jeho vůně příliš ostrá, můžete několik stroužků česneku namočit do surového organického medu na dobu asi 10 dní a pak si je dopřávat denně.

5. Aloe Vera

Čerstvý gel z aloe vera pomáhá přirozeně snižovat hladinu cukru v krvi a reguluje tok inzulínu. Můžete pít sklenici čerstvé šťávy z aloe vera asi 2 krát denně, nebo můžete po poradě s lékařem užívat doplňky stravy.

6. Korejský ženšen

Korejský ženšen neboli Panax ginseng pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi po jídle. Zvyšuje citlivost na inzulín a snižuje komplikace způsobené cukrovkou. Pacienti s cukrovkou mají problém s metabolismem sacharidů. Denní pití 1 až 2 šálků čaje z korejského ženšenu pomáhá zlepšit metabolismus sacharidů.

7. Hřebíček

Hřebíček má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, které pomáhají kontrolovat hladinu glukózy v krvi. Může také zabránit některým komplikacím způsobeným cukrovkou, jako jsou srdeční choroby, oční vady a onemocnění, poškození ledvin a cévní problémy. Můžete denně žvýkat několik hřebíčků nebo je přidávat do vaření.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline