Zdraví

Proč mají těhotné ženy zvláštní chutě a co to znamená?

Zeptejte se kterékoliv ženy na její zkušenosti s těhotenstvím a určitě se v rozhovoru objeví chuť na jídlo. Chutě na jídlo, a to kolikrát velmi bláznivé až šílené, jsou v těhotenství běžnou záležitostí. Proč ale mají těhotné ženy takové chutě? Pojďme se podívat na několik vědeckých a několik nepříliš vědeckých důvodů tohoto mimořádně častého a zvláštního jevu!

Vaše tělo se potřebuje zchladit

Navzdory všeobecnému přesvědčení pomáhají horká a kořeněná jídla tělu se ochladit. A nošení dítěte není jen spousta dřiny, ale skutečně způsobuje, že se vaše tělo zahřívá. A nejlepším způsobem, jak se ochladit, je jíst kořeněná a horká jídla. Proto mnoho těhotných žen touží po kořeněných jídlech. I když to není podloženo vědeckými důkazy, zní to docela logicky. Konzumace kořeněných jídel způsobuje pocení, které pomáhá ochlazovat tělo. To je také důvod, proč na mnoha místech s horkým podnebím lidé jedí extrémně kořeněná jídla.

Na co máte chuť, může naznačovat pohlaví dítěte

Oblíbená babská povídačka říká, že druh jídla, na které máte v těhotenství chuť, může naznačovat, jakého pohlaví bude vaše dítě. Říká se, že pokud máte chuť na sladké jídlo, jako je čokoláda, bonbony nebo i mléko, budete mít s největší pravděpodobností holčičku. A pokud je to slané a kořeněné jídlo, po kterém se vám sbíhají sliny, můžete si být jisti, že čekáte chlapce!

Budete mít chuť na to, co dítě potřebuje

Ačkoli to není podloženo vědeckými důkazy, mnoho lidí se domnívá, že chutě, které mají těhotné ženy, závisí na výživových požadavcích jejího dítěte. Pokud tedy máte chuť na kyselé potraviny a nakládané okurky, vaše dítě může ve stravě potřebovat vitamín C. To je také důvod, proč těhotné ženy touží po naprosto bizarních kombinacích potravin.

Můžete mít nedostatek živin

Těhotné ženy někdy touží po věcech, které nejsou ani potravinami a jejichž požití může být škodlivé. Je známo, že ženy touží po cementu, hlíně nebo papíru ve stavu, který je známý jako pika. Výzkumy naznačují, že pika může vznikat v důsledku nedostatku železa v těle. Pojídání těchto předmětů může být pro matku i rostoucí plod velmi škodlivé, a proto se doporučuje, aby se ženy, u nichž se takové touhy projevují, poradily se svým lékařem a problém řešily.

Může jít o chudokrevnost

Stejně jako u piky, mnoho žen v těhotenství rádo cucá led. Přestože přesná věda, která stojí za touto podivnou chutí, není známa, předpokládá se, že to může mít co do činění s nedostatkem železa v těle. Anémie je obvykle spojena s pocitem chladu a cucat led, když už vám může být zima, zní opravdu šíleně. Stejně tak ale působí mnohé chutě, které žena během těhotenství má. Mezi další příznaky anémie z nedostatku železa patří i únava a zánět jazyka spolu s chutí jíst led. Někteří lidé tvrdí, že cucání ledu pomáhá snižovat zánět jazyka, a to je důvod, proč některé těhotné ženy přirozeně touží po ledu.

Můžete mít nedostatek omega-3 mastných kyselin

Mnoho těhotných žen má chuť na mořské plody různých druhů. Důvodem je zřejmě nedostatek omega-3 mastných kyselin v těle, což je také častý nedostatek živin, který se u mnoha těhotných žen projevuje. Ženy jsou však varovány před tím, aby této touze podlehly, protože konzumace ryb může způsobit otravu rtutí, kvůli rtuti, která se v rybách hromadí v důsledku znečištěné vody. Zejména ryby, které jsou v potravním řetězci výše, mohou mít vyšší koncentraci rtuti.

Ať už je důvod těhotenských chutí jakýkoliv, vždy je dobré být opatrný a nepřejídat se, protože nadměrné přibírání na váze v těhotenství může mít vážné zdravotní následky pro matku i dítě. Mohou to být těhotenské komplikace, jako je těhotenská cukrovka, preeklampsie atd.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Intermountain Healthcare , Healthline